Венецуелска конска треска МКБ A92.2
Венецуелска конска треска е остро вирусно заболяване, което може да прогресира до енцефалит. Причинява се от Венецуелски конски енцефалитен вирус. Заболяването е разпространено в Южна и Централна Америка, по-рядко се среща в Съединените щати.
Вирусът на Венецуелска конска треска (Venezuelan Equine Encephalitis Virus, VEEV) е РНК-вирус, който принадлежи към род Alphavirus на семейство Togaviridae. Поради това, че VEEV е адаптиран за размножаване в клетките на членестоноги и птици температурата, при която той може да се изолира и култивира варира между 25ºС и 41ºС.
Преносители на вируса в природата са комари от родовете Aedes, Culex и др. Най-вероятният резервоар за хората са млекопитаещи - плъхове, птици, коне, магарета, мулета. Човекът се заразява чрез ухапване от комар.
Инкубационният период на венецуелската конска треска е между 3 и 5 дни.
Заболяването започва внезапно с грипоподобни прояви: температура, силно главоболие, отпадналост, слабост, повръщане, силно главоболие и миалгия (болки в мускулите), гадене, повръщане. Оплакванията продължават 2 до 5 дни.
Реконвалесценцията (оздравяването) продължава около 3 седмици и се характеризира с тежка астения.
В част от болните се развива Венецуелски конски енцефалит с патогномоничен симптом - двойно виждане. Децата са по-застрашени от възникване на енцефалит. Симптомите на Венецуелски конски енцефалит включват дезориентация, сънливост, вратна ригидност, конвулсии, парализа, кома и смърт.
Майчината инфекция може да доведе до аборт или фетална смърт. Докладвани са случаи на вродена инфекция с тежки мозъчни малформации.
Диагнозата на Венецуелска конска болест, предизвикана от енцефаломиелитен вирус е етиологична. VEEV може да бъде изолиран от кръв, серум, ликвор, урина или гърлени носоглътъчни смивове в периода на фебрилната фаза и до 10-ия ден от началото на заболяването.
Няма етиологично лечение за Венецуелска конска треска. Провежда се борба с мозъчния оток и промените в жизненоважните функции на организма. Лечението е само симптоматично.
Коментари към Венецуелска конска треска МКБ A92.2