Петниста треска [кърлежови рикетсиози] МКБ A77
Петниста треска (кърлежови рикетсиози) представлява остро инфекциозно заболяване, протичащо с токсиинфекциозен и краниофарингеален синдром, характерен обрив и увреждания на редица органи и системи.
Петнисти кърлежови трески се причиняват от над 11 вида рикетсии и се предават на хората от различни видове кърлежи. Представляват група трансмисивни инфекции, които се причиняват от малки микроорганизми.
Рикетсиите заемат междинно място между бактериите и вирусите, култивират се само в живо клетки и имат характеристика на вътреклетъчни паразити. Слабо устойчиви са във външна среда и се предават чрез трансмисивен механизъм.
Кърлежите се заразяват, когато се хранят от бозайници заразени с причинителя. Патогените се размножават бързо в кърлежите и нахлуват във всички тъкани, слюнчените жлези, екскреторната и репродуктивната системи. Този тип кърлежи обитават изгнили дървета, дупки на гризачи, скривалища на животни. Храненето им с кръв е предимно през нощта и продължава около 20 минути. След инфектиране кърлежите остават заразни до края на живота си.
Петнистите трески се срещат в райони с благоприятен климат за кърлежите и резервоарите. Такива райони са Субсахарска Африка, някои страни граничещи със Средиземно море в Средния Изток, южните части на Русия, Индийския субконтинент, Китай, САЩ и някои страни на Латинска Америка. Някои кърлежови рикетсиози се срещат и
в нашата страна. Най-често епидемии възниква под формата на семейни огнища или спорадично.
Инкубационният период е от 3 до 18 дни. Рикетсиите атакуват ендотелните клетки на съдовете и предизвикват възпаление в тях - васкулити, отделят ендотоксин и хемолизин.
Заболяванията протичат като остро температурно състояние с екзантем и интоксикационен синдром. Началото най-често е внезапно, започва с рязко повишаване на температурата, главоболие, което може да бъде много мъчително, болки по мускули и стави, епизоди на обилно изпотяване, наблюдава се краниофарингеален синдром - зачервено и оточно лице. Конюнктивите могат да са иктерични или хеморагични.
Голяма част от рикетсиите, причиняващи различни петнисти кърлежови трески, причиняват първичен афект на мястото на навлизането си в организма, съпроводен с регионален лимфаденит. Първичният афект не е задължителна находка, когато го има той представлява разязвен участък от кожата, околността, на който е зачервена. Диаметърът на първичния афект е около 1 см.
Кожните прояви се изразяват в розеоли, разполагащи се по трупа, крайниците, дланите, лицето.
Прогнозата на кърлежовата петниста треска по време на епидемии е много сериозна.
Лабораторно се установява левкоцитоза с олевяване, ускорена СУЕ и тромбоцитопения.
Диагнозата е въз основата на клиничната картина, епидемиологичната обстановка, микробиологичното изследване. Най-високочувствителни методи за диагностика са ELISA, реакция на свързване на комплемента и инокулиране на рикетсиите в животни (кокоши ембриони).
Лечението на кърлежовите рикетсиози е антибиотично - препарати на избор са тетрациклини и хлорамфениколи.
В рубриката петниста треска (кърлежови рикетсиози) са разгледани:
ПЕТНИСТА ТРЕСКА, ПРЕДИЗВИКАНА ОТ RICKETTSIA RICKETTSII
ПЕТНИСТА ТРЕСКА, ПРЕДИЗВИКАНА ОТ RICKETTSIA CONORII
ПЕТНИСТА ТРЕСКА, ПРЕДИЗВИКАНА ОТ RICKETTSIA SIBERICA
ПЕТНИСТА ТРЕСКА, ПРЕДИЗВИКАНА ОТ RICKETTSIA AUSTRALIS
ДРУГИ ПЕТНИСТИ ТРЕСКИ
ПЕТНИСТА ТРЕСКА, НЕУТОЧНЕНА
Коментари към Петниста треска [кърлежови рикетсиози] МКБ A77