Петниста треска, неуточнена МКБ A77.9
Петнистите трески представляват остри инфекциозни заболявания, протичащи основно с токсиинфекциозен, краниофарингеален синдром и полиморфни обриви.
Причинители на петниста треска, неуточнена са бактерии от рода Rickettsia и се пренасят чрез вектор - кърлежи. Рикетсиите не са устойчиви във външна среда и към физични и химични средства. Рикетсиите се развиват в междинен гостоприемник - различни членестоноги и се излъчват със слюнката и фекалиите им. По този начин те се пренасят на гръбначни животни, включително хора. Освен чрез ухапване от заразено членестоного (бълхи, кърлежи и др.) и/или втриване на членестоного или на негови екскременти в кожата на човек, заразяването може да се осъществи и при вдишване на инфектирани аерозоли или чрез трансфузия на заразена кръв. Различни видове кърлежи са преносители на рикетсии от групата на петнистите трески.
След ухапване от кърлеж, носител на рикетсията, се образува васкулит, който е основната промяна, настъпваща при петнистата треска (кърлежов тиф). В кръвоносните съдове се образуват фибринови микротромби, които водят до оклузия на съдовия лумен и предизвикват инфаркти в кожата, сърцето, бъбреците и мозъка. Може да настъпи белодробен или мозъчен оток, което е сериозно смъртоносно усложнение на петнистата треска.
Органната патология включва:
- миокардит
- пневмония
- нефрит с тубулна некроза
- кръвоизливи в мозъка
- некроза в слезката, черния дроб и надбъбреците
Петнистите трески започват внезапно, с остро начало, висока температура, главоболие, болки по мускулите, ставите и костите, кръвотечение от носа и отпадналост. След няколко дни се появява характерен макуло-папулозен или розеоло-папулозен обрив.
За поставяне на диагнозата на петниста треска, неуточнена се изследват кръвни проби, взети преди третиране с антибиотици. Основно се използват серологичните методи за диагностика. Имунофлуоресцентните методи са бързи и високоефективни. При наличие на типична картина за диагностичен титър се приема титър над 1:64 в единична серумна проба или кратно нарастване на титъра в реконвалесцентната проба.
Предпазването от ухапване от кърлеж е основна профилактична мярка. Може да се постигне с носене на подходящо облекло и използване на репеленти. Редовното преглеждане на тялото за откриване на кърлежи и бързото им отстраняване (особено в ендемични райони) съществено намалява риска от заразяване. Дезакаризацията на кучетата може да снижи заболяемостта.
Лечението на петнистата треска се провежда с Doxycycline 200mg/24h за 2-5 дни. С добър терапевтичен ефект са също рифампицин, макролиди, хлорамфеникол.
Коментари към Петниста треска, неуточнена МКБ A77.9