Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Brassicales Сем. Brassicaceae (Кръстоцветни) Черен синап

Черен синап

от 13 апр 2010г., обновено на 15 апр 2024г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Черен синап - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Черен синап (Brassica nigra, Sinapis nigra) представлява едногодишно растение. От семената му се получава масло, което освен че е годно за консумация, използва се и като лубрикант, осветител и при направата на сапун. Растението често се отглежда като зелен тор - то расте много бързо, като гние в почвата за около 8 седмици. Не е много зимоустойчив, обикновено се използва през пролетта и лятото. Синапеното масло се влага в търговски смеси за отблъскване на котки и кучета.

Устройство на черен синап

Билката е с изправен растеж, с големи дръжкови листа. Те са покрити с власинки в основата, а стъблото им е гладко или слабо овласено. Може да достигне до 1,2 м височина във влажна плодородна почва. Цъфти през лятото. Цветовете имат четири жълти венчелистчета, които са два пъти по-дълги от чашелистчетата. Всяко стъбло има около четири цвята на върха, образуващи пръстен около стъблото. По-късно растението образува дълги семенни шушулки, които съдържат четири заоблени семена.

черен синап

Изображение: freepik.com

Разпространение на черен синап

Brassica nigra е растение култивирано заради черните или тъмнокафявите си семена, които обикновено се използват като подправка. Той е роден в тропическите райони на Северна Африка, умерените региони на Европа и части от Азия. Въведен е в тихоокеанското крайбрежие на Северна Америка и се счита за инвазивен вид. Растението вирее край пътищата и по пустощ.

Използваема част на черен синап

От билката се употребяват нейните семена. Листата, семената и маслото от семената се използват за направата на лекарства. Маслото е годно за консумация, то се използва и като смазка, осветяващо средство и при направата на сапун.

Химичен състав на черен синап

Растението съдържа етерично масло, тлъсто масло, сапонини (сарсапарилозид), нитрати, фитостерини, захари.

Лечебни свойства и приложение на черен синап

Преди повече от 2000 години растението е било използвано като подправка, листата са мариновани в оцет. През 13 век във Франция семената са били използвани млени. Те са смесвани частично с ферментирал гроздов сок и така консумирани.

черен синап

Изображение: freepik.com

В Обединеното кралство растението е използвано за направата на „горещи горчични вани“, които биха помогнали на хората с настинки. Смлените семена на растението, смесени с мед, се използват широко в Източна Европа като средство за потискане на кашлицата. В Източна Канада използването на билката за лечение на респираторни инфекции е популярно преди появата на съвременната медицина - смесват се счукани семена с вода и се налагат под формата на лапа върху гърдите и гърба. Лапата се оставя докато човекът почувства парене. Тя може да се използва и за облекчаване на мускулни болки.

Свойства на черен синап

  • стимулира дишането;
  • подобрява апетита;
  • засилва отделянето на жлъчен сок;
  • предизвиква локална хиперемия.

Състояния и заболявания, при които се прилага

  • ревматизъм;
  • заболявания на дихателните пътища - настинки, бронхити, пневмонии;
  • настинка;
  • болки в ставите;
  • остеоартрит;
  • задържане на вода (оток);
  • загуба на апетит;
  • за предизвикване на повръщане;
  • болки в краката;
  • болки в долната част на гърба.

Синапеното семе често се използва в билколечението, особено като лапа. Семената се смилат и се превръща в паста, след което се нанася върху кожата при лечение на ревматизъм. Приложена външно, облекчава страдания на главата, невралгия и спазми. Топла вода, излята върху натъртени семена, прави стимулираща вана за крака, добра при настинки и главоболие. Старите билкари предлагат синапа за лечение на алопеция, епилепсия, ухапване от змия и зъбобол. Трябва да се внимава да не се прекалява, тъй като лапите понякога могат да причинят доста силно дразнене на кожата. Семената се консумират като стимулиращо апетита, храносмилателно, диуретично, еметично и тонизиращо средство. Приеман през целия ден, смесен с меласа, черният синап действа като слабително. Отвара от семената се използва за лечение на уплътнения на черния дроб и далака, карциноми, тумори на гърлото.

Твърди се, че синапеното масло стимулира растежа на косата. Билката се препоръчва и като съставка на чая, полезна при хълцане. Синапеното брашно се счита за антисептично.

Начин на употреба

  • външно - лапи;
  • в медицината - синапено масло;
  • в хранителната индустрия - за производство на горчица.

Кулинарна употреба на черен синап

Подправката от черен синап обикновено се прави от смлени семена на растението, като семенната обвивка се отстранява. Малките (1 мм) семена са твърди и варират по цвят от тъмно кафяво до черно. Те са ароматни, въпреки че ароматът им е слаб. Семената обикновено се използват в индийската кухня, например в къри. Те се сипват в горещо масло, след което се пукат, освобождавайки характерен орехов вкус. Семената съдържат значително количество тежко масло, главно олеинова киселина. Това масло се използва често като олио за готвене в Индия, нарича се "sarson ka tel".

Младите листа, пъпки и цветове са годни за консумация. В Етиопия, където растението се култивира като зеленчук в Гондар, Харар и Шева, леторастите и листата се консумират варени, а семената се използват като подправка.

черен синап

Изображение: freepik.com

Листата, семената и стъблата на това растение са годни за консумация. Листата могат да се варят или да се консумират сурови в салати. Стъблата могат да се приготвят и консумират като броколи. Семената могат да бъдат смлени на прах за овкусяване или като подправка за трапеза, гореща горчица.

Незрели цъфтящи стъбла могат да се консумират варени. Синапеното семе обикновено се смила на прах и се използва като овкусител на храна. Това е черната горчица в търговията, тя се използва широко като хранителна наслада и като съставка на къри. Семената могат да се използват и цели за подправяне на кисели краставички, къри, кисело зеле и др.

От семената се получава ядливо масло. То може да се влага и в направата на сапуни.

Внимание!

Черният синап е безопасен за консумация, разбира се в умерени количества. Приет в прекомерни дози може да причини странични ефекти като увреждане на гърлото, сърдечна недостатъчност, миоза, диария, сънливост, затруднено дишане, албуминурия, кома и смърт, когато се използва в много големи количества.

Външното приложение на препарати от черен синап е намаляло поради кожно дразнене. Когато се прилага върху кожата може да причини нежелани реакции - мехури, по-дълбоко увреждане, особено при продължително третиране на кожата.

Не употребявайте черен синап по време на бременност, кърмене, диабет (понижава кръвната захар) и 2 седмици преди операция (отново защото понижава кръвната захар, може да предизвика кървене).

Още по темата:
  • Лиственица-европейска Лиственица-европейска
  • Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
  • Калуна-обикновена Калуна-обикновена
  • Кестен-обикновен, Сладък кестен, Ядлив кестен Кестен-обикновен, Сладък кестен, Ядлив кестен
3.6/5 14 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ТИБЕТСКИ БАЛСАМ С МУМИО 75 мл
17.20лв.

ТИБЕТСКИ БАЛСАМ С МУМИО 75 мл

СИНАП СЕМЕ
1.60лв.

СИНАП СЕМЕ

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРОТИВ ДЕПРЕСИЯ 20 мл
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРОТИВ ДЕПРЕСИЯ 20 мл

НАТУРАЛИКО ФЕТ БЪРНЪР капсули * 60
38.00лв.

НАТУРАЛИКО ФЕТ БЪРНЪР капсули * 60

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА ЖЕНАТА 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА ЖЕНАТА 20 мл.

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Brassica_nigra
https://www.cabi.org/isc/datasheet/10097
https://plants.ces.ncsu.edu/plants/brassica-nigra/
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/brassica-nigra
https://bgflora.net/families/brassicaceae/brassica/brassica_nigra/brassica_nigra.html
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Brassica+nigra
https://www.rxlist.com/black_mustard/supplements.htm
https://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Brassica+nigra
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/b/brassica-nigra=black-mustard.php
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-590/black-mustard

Коментари към Черен синап

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Черен синап
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 01:29
    Коментирайте "Черен синап"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Brassicales
  • Сем. Brassicaceae (Кръстоцветни)
  • Чадърест гарвански лук, Гарвански лук, Орнитогалум
  • Синапена лапа при кашлица и болка в ставите
  • Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
  • Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
  • Петопръстник
  • Италиански змиярник
  • Червен конски кестен
  • Кока
  • Скоруша
  • Тест за титър на антистрептолизин О
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Зачервяване със сърбеж по лицето

преди 1132 дни, 15 часа и 36 мин.

Секцио - зачервяване от едната страна на операцията

преди 1848 дни, 14 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 4 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 4 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 4 часа и 52 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 4 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Синапено масло – хранителен състав, ползи и странични ефекти Синапено масло – хранителен състав, ползи и странични ефекти

Синапено масло – хранителен състав, ползи и странични ефекти

от 20 сеп 2024г. Прочети повече
Лечение с магнити на болести на дихателната система Лечение с магнити на болести на дихателната система

Лечение с магнити на болести на дихателната система

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Вродени пороци на дихателната система Вродени пороци на дихателната система

Вродени пороци на дихателната система

от 10 май 2022г. Прочети повече
 Из лабиринтите на корейските кулинарни традиции и култура на хранене  Из лабиринтите на корейските кулинарни традиции и култура на хранене

Из лабиринтите на корейските кулинарни традиции и култура на хранене

от 12 ное 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival