Черен синап
Черен синап (Brassica nigra, Sinapis nigra) представлява едногодишно растение. От семената му се получава масло, което освен че е годно за консумация, използва се и като лубрикант, осветител и при направата на сапун. Растението често се отглежда като зелен тор - то расте много бързо, като гние в почвата за около 8 седмици. Не е много зимоустойчив, обикновено се използва през пролетта и лятото. Синапеното масло се влага в търговски смеси за отблъскване на котки и кучета.
Устройство на черен синап
Билката е с изправен растеж, с големи дръжкови листа. Те са покрити с власинки в основата, а стъблото им е гладко или слабо овласено. Може да достигне до 1,2 м височина във влажна плодородна почва. Цъфти през лятото. Цветовете имат четири жълти венчелистчета, които са два пъти по-дълги от чашелистчетата. Всяко стъбло има около четири цвята на върха, образуващи пръстен около стъблото. По-късно растението образува дълги семенни шушулки, които съдържат четири заоблени семена.
Изображение: freepik.com
Разпространение на черен синап
Brassica nigra е растение култивирано заради черните или тъмнокафявите си семена, които обикновено се използват като подправка. Той е роден в тропическите райони на Северна Африка, умерените региони на Европа и части от Азия. Въведен е в тихоокеанското крайбрежие на Северна Америка и се счита за инвазивен вид. Растението вирее край пътищата и по пустощ.
Използваема част на черен синап
От билката се употребяват нейните семена. Листата, семената и маслото от семената се използват за направата на лекарства. Маслото е годно за консумация, то се използва и като смазка, осветяващо средство и при направата на сапун.
Химичен състав на черен синап
Растението съдържа етерично масло, тлъсто масло, сапонини (сарсапарилозид), нитрати, фитостерини, захари.
Лечебни свойства и приложение на черен синап
Преди повече от 2000 години растението е било използвано като подправка, листата са мариновани в оцет. През 13 век във Франция семената са били използвани млени. Те са смесвани частично с ферментирал гроздов сок и така консумирани.
Изображение: freepik.com
В Обединеното кралство растението е използвано за направата на „горещи горчични вани“, които биха помогнали на хората с настинки. Смлените семена на растението, смесени с мед, се използват широко в Източна Европа като средство за потискане на кашлицата. В Източна Канада използването на билката за лечение на респираторни инфекции е популярно преди появата на съвременната медицина - смесват се счукани семена с вода и се налагат под формата на лапа върху гърдите и гърба. Лапата се оставя докато човекът почувства парене. Тя може да се използва и за облекчаване на мускулни болки.
Свойства на черен синап
- стимулира дишането;
- подобрява апетита;
- засилва отделянето на жлъчен сок;
- предизвиква локална хиперемия.
Състояния и заболявания, при които се прилага
- ревматизъм;
- заболявания на дихателните пътища - настинки, бронхити, пневмонии;
- настинка;
- болки в ставите;
- остеоартрит;
- задържане на вода (оток);
- загуба на апетит;
- за предизвикване на повръщане;
- болки в краката;
- болки в долната част на гърба.
Синапеното семе често се използва в билколечението, особено като лапа. Семената се смилат и се превръща в паста, след което се нанася върху кожата при лечение на ревматизъм. Приложена външно, облекчава страдания на главата, невралгия и спазми. Топла вода, излята върху натъртени семена, прави стимулираща вана за крака, добра при настинки и главоболие. Старите билкари предлагат синапа за лечение на алопеция, епилепсия, ухапване от змия и зъбобол. Трябва да се внимава да не се прекалява, тъй като лапите понякога могат да причинят доста силно дразнене на кожата. Семената се консумират като стимулиращо апетита, храносмилателно, диуретично, еметично и тонизиращо средство. Приеман през целия ден, смесен с меласа, черният синап действа като слабително. Отвара от семената се използва за лечение на уплътнения на черния дроб и далака, карциноми, тумори на гърлото.
Твърди се, че синапеното масло стимулира растежа на косата. Билката се препоръчва и като съставка на чая, полезна при хълцане. Синапеното брашно се счита за антисептично.
Начин на употреба
- външно - лапи;
- в медицината - синапено масло;
- в хранителната индустрия - за производство на горчица.
Кулинарна употреба на черен синап
Подправката от черен синап обикновено се прави от смлени семена на растението, като семенната обвивка се отстранява. Малките (1 мм) семена са твърди и варират по цвят от тъмно кафяво до черно. Те са ароматни, въпреки че ароматът им е слаб. Семената обикновено се използват в индийската кухня, например в къри. Те се сипват в горещо масло, след което се пукат, освобождавайки характерен орехов вкус. Семената съдържат значително количество тежко масло, главно олеинова киселина. Това масло се използва често като олио за готвене в Индия, нарича се "sarson ka tel".
Младите листа, пъпки и цветове са годни за консумация. В Етиопия, където растението се култивира като зеленчук в Гондар, Харар и Шева, леторастите и листата се консумират варени, а семената се използват като подправка.
Изображение: freepik.com
Листата, семената и стъблата на това растение са годни за консумация. Листата могат да се варят или да се консумират сурови в салати. Стъблата могат да се приготвят и консумират като броколи. Семената могат да бъдат смлени на прах за овкусяване или като подправка за трапеза, гореща горчица.
Незрели цъфтящи стъбла могат да се консумират варени. Синапеното семе обикновено се смила на прах и се използва като овкусител на храна. Това е черната горчица в търговията, тя се използва широко като хранителна наслада и като съставка на къри. Семената могат да се използват и цели за подправяне на кисели краставички, къри, кисело зеле и др.
От семената се получава ядливо масло. То може да се влага и в направата на сапуни.
Внимание!
Черният синап е безопасен за консумация, разбира се в умерени количества. Приет в прекомерни дози може да причини странични ефекти като увреждане на гърлото, сърдечна недостатъчност, миоза, диария, сънливост, затруднено дишане, албуминурия, кома и смърт, когато се използва в много големи количества.
Външното приложение на препарати от черен синап е намаляло поради кожно дразнене. Когато се прилага върху кожата може да причини нежелани реакции - мехури, по-дълбоко увреждане, особено при продължително третиране на кожата.
Не употребявайте черен синап по време на бременност, кърмене, диабет (понижава кръвната захар) и 2 седмици преди операция (отново защото понижава кръвната захар, може да предизвика кървене).
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
СИНАП СЕМЕ
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРОТИВ ДЕПРЕСИЯ 20 мл
ТИБЕТСКИ БАЛСАМ С МУМИО 75 мл
НАТУРАЛИКО ФЕТ БЪРНЪР капсули * 60
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА ЖЕНАТА 20 мл.
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Brassica_nigra
https://www.cabi.org/isc/datasheet/10097
https://plants.ces.ncsu.edu/plants/brassica-nigra/
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/brassica-nigra
https://bgflora.net/families/brassicaceae/brassica/brassica_nigra/brassica_nigra.html
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Brassica+nigra
https://www.rxlist.com/black_mustard/supplements.htm
https://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Brassica+nigra
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/b/brassica-nigra=black-mustard.php
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-590/black-mustard
Коментари към Черен синап