Камшик, Лечебен камшик, Агримония, Камшиче
Камшик (Agrimonia eupatoria) представлява многогодишно, тревисто, лечебно растение. Според ботаническата класификация се отнася към семейство Розоцветни (Rosaceae). Билката е наричана още: Охтивче, Чичек, Мастика, Ребник, Маясъливче, Мотика, Агримония, Лечебен камшик, Камшиче. Камшикът е медоносно и с приятен аромат растение.
В миналото често се е използвало като ефикасен лек при жълтеница. С успех индианците са го използвали при треска, а други народи като противоглистно средство. Други интересни употреби на билката от миналото са като противоотрова при ухапвания от змии, под формата на отвара направена с вино и като лек при подагра.
Устройство на камшик
Камшикът достига височина от 1-1,5 метра. Цялото растение е оцветено в красив, тъмнозелен цвят и покрито с власинки. Развива дебел и къс корен. Листната маса е два вида - приосновна и събрана в сложни листа, които се състоят от 5 до 10 двойки големи листа, а между тях разположени от 6 до 10 малки листчета. Отделните листчета са продълговато-елипсовидни, яйцевидни или овални, изразено назъбени и последователно разположени на стъблата. Приосновните листа образуват розетка. Всички видове листа на камшика отдолу имат сиво-влакнеста повърхност, а отгоре тъмнозелена.
Цъфти в жълти, малки цветчета, събрани в рехаво класовидно съцветие, с дължина до 30 см. Всяко цветче се състои от 5 венчелистчета и 5 чашелистчета. Венчелистчетата имат големина от 4 до 6 мм. Тичинките наброяват от 5 до 20. Цъфти през лятото от юни до август месец.
Плодът е с неправилна, сферична форма, висящ надолу и с множество, подобни на куки израстъци. Има големина от 5 до 10 мм. Всеки един съдържа по две семенца.
Изображение: Puusterke, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Използваема част на камшик
Използва се надземната част на растението, без тази в основата му, която е вдървесена. Беритбата й е по време на цъфтеж, от юни до август месец, като стръковете камшик се отрязват на разстояния 25 см от основата.
Изсушена, билката има златисто-жълти цветове, тъмнозелени листа отгоре и сивкави отдолу. 1 килограм суха билка се получава от 4 килограма прясна такава. Вече сухата агримонията има стипчив вкус и приятна миризма.
Разпространение на камшик
Родният ареал на разпространение на билката е установен в Европа, главно по Средиземноморието. Открива се още в Югозападна Азия и Кавказ. Вирее на надморска височина до 1500 метра. У нас се среща из храсталаци, по ливади, край пътища, по огради из цялата страна.
Химичен състав на камшик
Билката съдържа следните вещества
- етерично масло;
- дъбилни вещества;
- слузести вещества;
- флавоноиди;
- силициева киселина;
- витамин Р;
- витамин С;
- витамин К;
- никотинова киселина;
- следи от манган;
- силикати;
- танин;
- горчиви вещества и др.
Стъблата на камшика съдържат катехини, галотанини, кверцитини, дъбилни вещества, вещества на които се дължи адстрингентното действие на билката.
Изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons; "pastilletes"/Joan Simon, Barcelona, España, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на камшик
Свойства на билката
- противовъзпалително;
- адстрингентно;
- горчив тоник;
- тонизира храносмилателната система;
- кръвоспиращо и антисептично действие;
- има добре изразено капиляротонично действие, което се дължи на витамини Р и С;
- пикочогонно;
- жлъчегонно;
- апетитовъзбуждащо;
- потогонно;
- запичащо.
Основни свойства на камшика са да регулира дейността на жлъчката и черния дроб и да лекува възпаления в устната кухина и гърлото, включително хронични такива.
Намира приложение при множество заболявания, едни от които са
- заболявания на черния дроб и жлъчката;
- стомашни катари;
- разстройства във функцията на червата;
- отоци;
- диарии;
- бъбречнокаменна болест;
- атония на пикочния мехур;
- стоматити;
- фарингити;
- тонзилити;
- възпаление на устната кухина;
- бяло течение;
- бавно заздравяващи инфектирани рани - външно приложение;
- използва се против косопад;
- нощно напикаване;
- хемороиди;
- лумбаго;
- ангина;
- малокръвие;
- заболявания на далака;
- тумори и др.
В народната медицина агримонията се прилага при туберкулоза (включително кожна форма), пясък в пикочния мехур и бъбреците, сърдечна слабост, напикаване, кашлица, пресипване на гласа, акне, подагра, копривна треска, хемороиди, кръвохрачене. Употребява се като противоотрова при алкални отравяния.
Външно се прилага при екземи, възпаление на очите; болки в гърлото, тонзилит и пресипване на гласа (гаргара с отвара от билката); бяло течение (промивки) и др.
Изображение: wikimedia.org; Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Форми на приложение на камшика
- отвари за вътрешен прием, особено полезни при диария, тежко маточно кървене, кръв в урината, дизентерия и чревни паразити, за лечение на циреи; вагинални промивки с отвара за лечение на Trichomonas vaginalis; гаргари с тях при възпаление на гърлото; промивки с отвара - при рани, язви, екземи, варикозни язви; при възпаление на очите се прави промивка с отвари с ниска концентрация;
- тинктури - прилагани най-често като отхрачващо средство, при бронхит, цистит, възпаление на пикочния тракт, обилна менструация;
- лапи от листа - при мигрена;
- мехлеми - особено подходящи при разширени вени.
Използва се още при ларингит, кашлица, афти, орални микози, колит, синдром на дразнимото черво, повръщане, ревматизъм и артрит. Едни от приложенията му включват промиване на рани с отвара от билката и успокояващи бани с тях при екземи. Проявява своя благотворен ефект приета при начални симптоми на колит, апендицит и при заболявания на уринарния тракт. Друго нейно приложение е в състава на мазила, които успешно участват в лечението на натъртвания и рани. Изключително полезен тоник е за целия организъм.
Може да се използва и при диария при малки деца под лекарски контрол. Установено, чрез редица изследвания, е нейното благотворно влияние в лечението на остра порфирия. Заболяването е наследствено и се характеризира с неспособност на черния дроб да произвежда хемоглобин в достатъчно количество.
В комбинация с листа от мента и билката змийско мляко, агримонията често се прилага при заболявания на жлъчния мехур и възпаление на стомашно-чревния тракт, придружено от диария.
Ин витро изследвания са установили, че воден извлек от камшик подтиска развитието на херпесния вирус, а алкохолни на златистия стрептокок и алфа-хемолитичните стрептококи.
Цвете на д-р Бах
Изображение: Ivar Leidus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Камшикът е едно от 38-те цветя на Бах. Употребата му е насочена към пациенти, които на пръв поглед изглеждат уравновесени, положително настроени и са усмихнати, но в тях гори една непрестанна борба на ненамиране на самия себе си. Това са хора, които постоянно искат да бъдат обичани, трудно казват "не" в резултат на това си желание и са готови на всичко, за да избегнат конфликти. Те не споделят тревогите си, имат неспокоен сън и употребяват дрога и алкохол, за да се чувстват добре. Създават си един "розов" свят, в които се чувстват защитени, но в същото време той контрастира с осъзнатата липса на вътрешен мир. Пациентът се опитва да скрие мъчителните си мисли и вътрешното си неспокойствие зад фасадата на добро настроение и безгрижие.
Начин на употреба
- запарка - около 2 супени лъжици от билката се запарват в 400 мл. вода. Престоява 1 час, прецежда се и се пие по 1 чашка, три пъти на ден, преди ядене;
- извлек - 3-4 супени лъжици от билката се прибавят към 500 милилитра гореща вода. След изстиване на сместа, тя се прецежда. Полученият извлек се изпива за 1-2 дни. Приемайте по 1 чаша чай на ден, продължително време, за да осигурите превенция на организма си от редица заболявания. При желание и възможност, ежедневната доза може да се увеличи на 2 чаши. Ако страдате от диария, течността се пие за 1 ден.
- отвара - към 200 милилитра кипяща вода се прибавят 1-3 чаени лъжици наситнена билка. 3 минути сместа се вари и се оставя да кисне в затворен съд 20 минути. Прецежда се и се разделя на три равни части. Всяка от тях се приема 15 минути преди хранене;
- отвара при ларингит - 100 грама изсушени листа се варят в 1 литър вода, докато количеството й се намали с 1/3. Прецежда се и към получената течност се добавя мед. Освен за пиене, с така приготвената отвара може да се правят и гаргари.
- чай от камшик при чернодробни заболявания - 100 грама камшик, 100 грама еньовче, 100 грама същинска лазаркиня. Чаят се пие в количество 3 чаши на ден, като едната се изпива на гладно, а другите две на глътки през целия ден.
- спиртен извлек – наситнени пресни стръкове от камшик се заливат с 50% спирт. В продължение на 1 месец, така приготвената смес се оставя да престои на хладно и тъмно място. Извлекът се приема в доза по 2 чаени лъжички, разтворени във вода. Изключително добре повлиява инфекции през топлите сезони комбинация от двата спиртни извлека - от камшик и от мента.
Със запарка от камшик може да правите и бани на цялото си тяло. Особено е полезна при скрофулни деца, прилагана ежедневно. Мнение на един доктор за лечебните свойства на камшика - три чаши чай от агримония на ден осигуряват лечението на дилатирало сърце, стомашни проблеми, заболявания на червата и белия дроб, също така болести на бъбреците и пикочния мехур, като той се пие за продължителен период от време.
Взаимодействие на камшичето с лекарства
Изображение: freepik.com
Камшикът засилва действието на медикаменти използвани за лечение на диабет. Същото се отнася и приет в комбинация с антибиотици и противосъсирващи лекарства. Може да доведе до неконтролируемо кървене. Поради тази причина не трябва да се употребява и при третиране на пациента с аспирин. Билката засилва ефектите на медикаменти с насоченост към понижаване на кръвното налягане, като: каптоприл, еналаприл, лизиноприл и моноприл, атенолол, метопролол и пропранолол, нифедипин, норваск и верапамил, диазид, фуроземид и хидрохлоротиазид.
Старнични ефекти и взаимодействие на камшичето с други билки
След локално или вътрешно приложение на камшиче не трябва да се излагате на директна слънчева светлина или друг вид лъчения, поради повишаване чувствителността на кожата.
При хората, които берат и обработват билката може да се наблюдава поява на сърбеж и обриви, най-вече при тези, които страдат от алергии към представители от семейството на розата. Камшикът принадлежи към същото семейство.
Не трябва да се приема съвместно с билки, които понижават нивото на кръвната захар, като сибирски женшен, джинджифил, кудзу, сминдух, китайски женшен. Съществува реална опасност от драстично понижение на кръвната захар при съответния пациент.
Камшикът не трябва да се съчетава и с билки, които понижават съсирваемостта на кръвта, като дяволски нокът, градински чай, чесън, елеутерокок, джинджифил, конски кестен, сао палмето, гинко билоба, китайски женшен, червена детелина, папаин - несъвместомост между свойствата им.
Билки, които понижават кръвното налягане, също не трябва да се употребяват съвместно с камшик. Такива са: бял оман, имел, бял равнец, джинджифил, зимзелен.
Други употреби на камшичето
От цялото растение се получава жълта боя. Тя е с различна сила на контраста в зависимост от това кога е брано камшичето. Раното бране през септември месец осигурява по-светъл цвят на багрилото, а това направено по-късно дава по-тъмен.
Внимание!
Не трябва да се приема от пациенти със запек, поради затягащото му действие. Да не се използва по време на кърмене и бременност.
Приет в големи дози, камшикът може да доведе до раздразнение на храносмилателния тракт, повръщане, диария, дори до хипогликемия и хипотония.
Заглавно изображение: O.Pichard, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИГУРИН * 90
УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ
БИОХЕРБА БИЛКОВ ЧАЙ - СТОМАШЕН 120 г
БИЛКОВА СМЕС №7 200 г ЗДРАВНИЦА
ЕЛИКСИР ОТ АГРИМОНИЯ / КАМШИЧЕ 10 мл LES FLEURS DE BACH
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ СТРАХОВЕ 20 мл.
БЛАГ ВАЗЕЛИН 18 г СОФАРМА
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 7 ЗАВИСИМОСТ 30 мл
ФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 12 АНТИ СТРЕС 30 мл
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЧИСТ ЧЕРЕН ДРОБ 100 мл
ЧАЙ ЦЯР ЗА ЖЛЪЧКА И ЧЕРЕН ДРОБ филтър * 30
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Rosales
- Сем. Rosaceae (Розоцветни)
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Хемороиди
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Косопад
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Натурални средства срещу липоми
- Алтернативно лечение на гастрит
Коментари към Камшик, Лечебен камшик, Агримония, Камшиче
Бутрак се среша и неколкократно в текста.
Светлозар Георгиев
Оправете си заглавието! Бутрак е съвсем друга билка - Bidens Tripartita L. (сем. Compositae — Сложноцветни)
Здравейте! Благодарим Ви за сигнала и бдителността. Заглавието е коригирано.
Оправете си заглавието! Бутрак е съвсем друга билка - Bidens Tripartita L. (сем. Compositae — Сложноцветни)