Българско омайниче, Български омайник
Българско омайниче, Български омайник (Geum bulgaricum) представлява многогодишно, тревисто растение, класифициращо се към семейство Розоцветни (Rosaceae). Балкански ендемит. Омайникът е защитен от Закона за биологичното разнообразие.
Устройство на българско омайниче
Изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Стъблото на българския омайник достига височина до 60 см, като по цялата си дължина е покрито от ланцентовидни листа, дълги до 10 см. Листната маса в основата на растението е переста. Страничните листенца са множесто и са по-дребни, а разположеното на върха на петурата е много по-голямо и има форма подобна на сърце или бъбрек. В горната си част стъблото е разклонено. Всяко разклонение завършва с от 3 до 7 броя дребни, камбановидни, жълти цветове. Цъфтят през месеците юли и август, последвани от образуването на семената.
Разпространение на българско омайниче
Видът е разпространен в Рила. Вирее по скални сипеи и поляни, на влажни места из храсталаци, по стръмни скалисти склонове на до 2800 метра надморска височина. Обичайно расте в алпийски и субалпийски растителни пояси (1800-2600 метра надморска височина) - на 1200 метра н. в. в планината Проклетия; до 2700 м. н. в. в Рила. Извън нашата страна българското омайниче вирее в планините на Босна и Херцеговина, Албания, Черна гора, Косово и Сърбия.
Интересно за българското омайниче
Българското омайниче е определено като декоративен вид, заради формата на листата му. Така е описано в книгата "Високопланинските растения в България". През 1883 г. Йосиф Панчич - сръбския ботаник, описва българското омайниче като нов растителен вид. Вписан е в Червената книга на Албания и е включен в червения списък на Босна и Херцеговина. Има защитен статут в България, Черна гора и Сърбия.
Заглавно изображение: Salicyna, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ КОЛИТ 150 г
ЛОНГ ЛАЙФ сироп 200 мл МИРТА МЕДИКУС
ОМАЙНИЧЕ СТРЪК 30 г АПТЕКА БИЛКАРИЯ
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5
https://bgflora.net/families/rosaceae/geum/geum_bulgaricum/geum_bulgaricum.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Geum_bulgaricum
https://www.wikiwand.com/en/Geum_bulgaricum
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Rosales
- Сем. Rosaceae (Розоцветни)
- Японска акация, Японска софора
- Скоруша
- Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка
- Пуя
- Желязно дърво
- Гигантска секвоя
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Самодивско цвете, Еритрониум, Конски зъб, Кучешки зъб
- Здравец, Обикновен здравец
- Кукувиче грозде, Мускари
Коментари към Българско омайниче, Български омайник