Алтернативно лечение на астма
Астмата представлява хронично белодробно заболяване, характеризиращо се със стесняване и възпаление на дихателните пътища. В клиничната картина на заболяването присъстват пристъпи на задух и кашлица. Те са по-чести рано сутрин или през нощта. В зависимост от честота и тежестта на астматичните пристъпи и необходимите медикаменти за овладяването им астмата се класифицира в различни степени на тежест.
Повече информация за заболяването може да прочетете в Астма мкб J45
Симптомите на астма могат да включват задух с или без хрипове, кашлица, недостиг на въздух по време на тренировка, непълноценен сън, поради поява на нощни астматични пристъпи, болки в гърдите.
Съществува ли алтернативно лечение на астма с естествени средства?
На фона на все по-голямата популярност на алтернативната медицина и природните лекарства, немалко хора се питат дали може да се лекува астма без лекарства, има ли домашни средства за лечение на астма, които лесно да се прилагат у дома. За съжаление, все още няма доказан и одобрен лек за астма и трябва да се избягва всяко лечение или продукт, който твърди, че е "лек" за астма!
Някои алтернативни терапии и естествени средства могат да се използват единствено с цел да помогнат за овладяване на симптомите на астма. Например, отрицателният отговор на организма към емоционалния стрес може да отключи астматичен пристъп. Някои естествени средства за релаксация като дълбоко дишане, прогресивно отпускане на мускулите и биофийдбек могат да помогнат за облекчаване на стреса.
Други открития показват, че диетата играе роля за облекчаване на симптомите на астма. Например, смята се, че омега-3 мастните киселини, съдържащи се естествено в рибите с високо съдържание на мазнини, като сьомга, скумрия и треска, позволяват на организма да произвежда повече продукти, които са склонни да намалят възпалението.
Всички тези алтернативни техники, естествени и домашни лечения действат могат да бъдат приложени заедно с обичайните предписани лекарства за астма.
Техники на дишане и астма
Има няколко различни вида техники, които могат да се окажат ефективни за намаляването на симптомите на бронхиалната астма.
Бутейко (Buteyko) дихателна техника и астма
Техниката за дишане Buteyko (BBT) е система от дихателни упражнения. Може да е в състояние да помогне за намаляване на симптоми на астма чрез бавно и нежно дишане.
Тази техника е разработена от руснака Константин Павлович Бутейко. Тя представлява съзнателно повърхностно дишане от носа, вместо от устата. Смята се, че дишането от устата може да изсуши дихателните пътища и да ги направи по-чувствителни.
Механизмът на подобряване на състоянието на болните с бронхиална астма е все още недобре уточнен. Предполага се, че поради повърхностното дишане в алвеолите и бронхите (градивните елементи на белия дроб) се задържа по-голямо количество въглероден диоксид, които способства релаксацията на гладката мускулатура, изграждаща бронхите. Според едно руско проучване тази техника намалява броя на астматичните пристъпи, както и тяхната тежест.
Още информация за същността и практикуването на Бутейко дишането може да откриете в статията Лечение чрез дишане по метода Бутейко.
Техники за дълбоко дишане и астма
Тези техники са заимствани от техниките за дишане, използвани от йогите по време на медитация. Те подобряват функционирането на белия дроб като повишават използването на съществуващия в него резервен обем. Упражненията целят увеличаване на броя на функциониращите алвеоли. Има проучвания според, които тези упражнения значително повишават качеството на живот при хора с астма.
Намаляване на стреса и астма
Според редица научни изследвания астматичният пристъп при повечето астматици може да бъде провокиран от стресови ситуации, затова много полезни в намаляването на броя и тежестта на астматичните пристъпи се оказват методите , с които се постига релаксация. Такива методи са: автогенен тренинг; психотерапия, хипноза.
Повече за тях може да прочетете в: Хипнозата. Наистина ли лекува?, Техники за релакс. Автогенен тренинг
Хранителен режим и астма
Въпреки че няма специфична диета за хора с тежка астма, можете да предприемете няколко стъпки, които могат да помогнат при вашите симптоми.
Наднорменото тегло често може да влоши тежката астма. Придържането към здравословна и балансирана диета, която включва много плодове и зеленчуци може да се окаже отличен начин за намаляване на пристъпите и облекчение на симптомите на астма. Това включва увеличаване на консумацията на добри източници на антиоксиданти като бета-каротин и витамини С и Е, които могат да помогнат за намаляване на възпалението около дихателните ви пътища.
Хората, които имат определена хранителна алергия са склонни към астма като израз на алергия. Тези хора трябва да знаят, че консумацията на храните, към които са алергични може да провокира астматичен пристъп и затова тези храни трябва задължително да бъдат изключени от хранителния режим.
Ако почувствате симптоми на астма след консумация на определени храни, говорете с Вашия лекар, за да потвърдите това!
Омега мастни киселини и астма
Причината омега-мастните киселини да бъдат сред препоръчваните е, че те намаляват нивата на арахидонова киселина и повишават полезните мазнини като GLA (гама-линоленова киселина) от ленено масло, масло от вечерна иглика или пореч и EPA (ейкозапентаенова киселина) от рибено масло.
Чесън и астма
Според проучване от 2013 година, чесънът има противовъзпалително действие и освен това е силен антиоксидант. Предполага се, че има антиалергични свойства, затова е полезен и при астма. Препоръчва се консумацията на една скилидка чесън дневно.
Плодове и зеленчуци и астма
Според проучвания в Германия, ежедневната консумация на няколко ябълки намалява с 35 % риска от астма. Според други проучвания консумацията на моркови, домати и зеленолистни зеленчуци може също да намали риска от обостряне на астма.
Ананас и астма
Този екзотичен плод съдържа активната субстанция бромелаин, която има противовъзпалителни свойства и намалява възпалителната реакция в лигавицата на бронхите. Препоръчва се консумацията на един цяла ананас на ден.
Магданоз и астма
Той има отхрачващо действие, като намалява задържания слузест секрет в дихателните пътища и по този начин допринася за подобряване на дишането. Болните от астма се съветват всеки ден да ядат по една връзка свеж магданоз. Консумацията на магданоз не се препоръчва на бременни.
Билки и астма
Билките, които могат да помогнат за намаляване на симптомите на астма трябва да съдържат антиоксиданти, да имат противовъзпалителни свойства, да намаляват спазъма на гладката мускулатура на бронхите. Подходящи са:
Босвелия (Boswellia) и астма
Представлява индийско дърво, което е използвано в индийската медицина - Аюрведа, известна с индийското наименование Salai guggal.
Активната съставка на екстракта е бозвелова киселина, за която се предполага, че намалява производството на активните субстанции левкотриени, които предизвикват оток и възпалителни изменения в лигавицата на бронхите. Намалявайки възпалението, се разширява лумена на бронхите и се намалява задръжката на секрети в тях, което резултира с намаляване на пристъпите на задух и кашлица.
Начин на приложение: препоръчва се използването на билката в таблетна форма, под формата на хранителна добавка. Има противоречиви мнения относно продължителността на приема на билката. Според едни автори тя не трябва да се приема повече от 3 месеца, а според други, билката трябва да се приема за по-продължителен период, но под лекарско наблюдение.
Нежелани реакции: гадене, болки в стомаха, киселини, диария.
Бутербур (Butterbur) и астма
Представлява храст, чийто полезни активни съставки са петапсин (petasin) и исопетасин (isopetasin). Предполага се, че те имат противовъзпалителен ефект и намаляват спазъма на гладката мускулатура, участваща в изграждането на бронхите.
Според проучвания проведени в Швейцария, употребата на тази билка води до намаляване на броя на астматичните пристъпи и намалява не количеството на използваните медикаменти за овладяването им.
Начин на приложение: трябва да се приема не повече от 1 микрограм дневно.
Възможни странични ефекти: гадене, повръщане, главоболие, диария, запек и други. Не се препоръчва за бременни жени, кърмачки и хора със заболявания на бъбреците и черния дроб. Билката е противопоказана и при хора, които са алергични към невен, маргаритка, хризантема, амброзия!
Не се препоръчват използването на чайове или екстракти или капсули направени от бутербур, използвана в сурово състояние. Причината за това е, че билката съдържа пиролизидинови алкалоиди, които са токсични за черния дроб и бъбреците.
Очанка (Eyebright) и астма
Тя е многогодишно растение, разпространено в цяла Европа. Други имена на билката са: червена очанка, еуфразия официналис, полска очанка. Активните субстанции в нея са танините, за които се предполага, че имат противовъзпалителен ефект. Други биоактивни съставки са: растителните стероли, гликозидите и фенол карбоксилни киселини, които имат бактерицидни свойства.
Начин на употреба: Таблектки от 450 милиграма, два пъти дневно с храна.
Възможни странични ефекти: гадене, повръщане, стомашни болки. Няма информация за приложението на билката по време на бременност и кърмене.
Бразилският женшен (Сума) и астма
Корените на растението се използват като общоукрепващо средство, поради силните й адаптогенни и антиоксидантни свойства. Те съдържат пфафозиди, стигмастерол, гликозиди, нортриперпени, които имат противовъзпалителен и имуномодулиращ ефект.
Женско биле и астма
Прилага се за астма поради противовъзпалителните й ефекти. Използваната част от билката са корените. Приемът на билката може да улесни дишането на болния, защото разширява бронхите.
Начин на приложение: може да я приемате като: тинктура, чай и таблетки. Чай от корените на билката може да си приготвите по следния начин: сипете една чаена лъжичка от корените в порцеланова чаша и ги залейте с 200 милилитра много гореща вода. Кисне се за около 30 минути. След като се прецеди, количеството се изпива на 3 пъти. Тинктурата от корените на женското биле се приема три пъти дневно, по 5-10 капки на ден.
Странични ефекти: повишаване на кръвното налягане (хипертония), при приемане на високи дози.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГРАДИНСКИ ЧАЙ ЛИСТА
ЖИВОВЛЕК ТЕСНОЛИСТ ЛИСТА
АЛИН ЧАЙ МЕДИЦИНСКА РУЖА КОРЕН 50 гр.
ВЪЗДУХОПРЕЧИСТВАТЕЛ AIRFREE WM 300
Безплатна доставка за България!ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ТАМЯН 5 мл
ФИЛИПС УРЕД THRESHOLD IMT
Библиография
https://www.webmd.com/asthma/guide/natural-cure-asthma#1
https://www.healthline.com/health/severe-asthma/natural-remedies#diet
Коментари към Алтернативно лечение на астма