Алтернативни методи за облекчаване състоянието при миастения гравис

Миастения гравис е нервно-мускулно разстройство, белязано от прогресивна слабост в цялото тяло. Най-честите симптоми включват: затруднено дишане, дъвчене и преглъщане; неясен говор, двойно виждане, птоза на клепача, промяна в изражението. Всяка двигателна активност води до лесна уморяемост, особено в ръцете, краката и врата. Заболяването може да засегне хора на всякаква възраст, дори и деца, но най-често се среща при по-млади жени и по-възрастни мъже.
Миастения гравис е автоимунно заболяване, при което тялото произвежда антитела, блокиращи комуникацията между нервните и мускулните клетки. Състоянието може да бъде провокирано от увреждане на тимуса (орган на имунната система), тумори на тимуса, инфекции.
Като цяло, при миастения гравис лечението е насочено към облекчаване на симптомите. За целта, лекарите предписват различни медикаменти, самостоятелно или в комбинация. При пациенти с тимом се прилага тимектомия (отстраняване на тимусната жлеза). Ефективна е също плазмаферезата (за отстраняване на имунни комплекси).
Съществуват обаче и алтернативни методи за облекчаване състоянието при миастения гравис. Чрез тях може съществено да се увеличи мускулната сила, което е важна предпоставка за поддържане на нормално качество на живот.
Двигателен режим при миастения гравис
Тъй като миастения гравис често причинява мускулна слабост в ръцете или краката, добре проведената физикална терапия е от полза за дългосрочното възстановяване на мускулната сила. Упражненията трябва да бъдат съобразени с индивидуалните способности и степента на заболяването. Идеалният вариант е те да бъдат провеждани от физиотерапевт, който правилно да контролира степента на натоварването. В началото се започва с по-леки упражнения, извършвани в помощта на терапевта, докато се достигне до самостоятелно вдигане на тежести и дори бягане.
Дихателни упражнения
Те са важно допълнение към физиотерапията и включват различни техники (диафрагмално или коремно дишане, дишане с присвити устни) за трениране на междуребрените мускули и увеличаване на дихателния обем. Вашият физиотерапевт ще се определи честотата и продължителността на всяко дихателно упражнение въз основа на вашите индивидуални нужди.
Почивка
Правилното съчетаване на физическа активност и почивка е от съществено значение за болните от миастения гравис. Както прекомерната физическа активност, така и залежаването може да имат твърде негативен ефект. Трябва да си осигурявате почивка на легло по няколко пъти на ден, за по 15-20 минути, както и редовна отмора на очите.
Масажи
Те може да допринесат за облекчаване на болката в мускулите и повишаването на тонуса.
Контролиране на емоциите и психотерапия
Тъй като автоимунните заболявания са склонни да се обострят при стрес и силни емоции, осигуряването на спокойствие е от изключително значение. Освен това, индивидуалната психотерапия може да помогне на болния да се справи с последиците от заболяването, да го приеме и да му даде сили да се бори. Подходящи са дори някои техники на хипноза, както и медитацията.
Трудова терапия
Един гъвкав работен график и умерено количество работни задачи може да имат добър терапевтичен ефект. Така болния се чувства полезен за себе си и обществото.
Акупунктура и Рейки-терапия
Това са средства на източната медицина, с помощта на които някои болни от миастения гравис са получили значително облекчение.
Детоксикация при миастения гравис
Пречистването на организма има мощно тонизиращо въздействие и може да подпомогне страдащите от миастения гравис. Подходящи са пречистването на чревния тракт, черния дроб и жлъчката, озонотерапията, последвани от здравословно хранене.
Хранене при миастения гравис
Начина на хранене е от съществено значение, затова ще му обърнем по-специално внимание:
- Намалете приема на протеини до 10 процента от общите калории. Заменете животинските протеини колкото е възможно повече с растителни.
- Увеличаването приема на калий е изключително важно при миастения гравис. Храни с богато съдържание на минерала са: банани, домати, портокали, кайсии и броколи.
- Яжте повече плодове и зеленчуци, като наблегнете на биопроизводството. Изключително важни са морковите, цвеклото и спанака, които са добър източник на витамин А и магнезий - изключително необходими за зрението и мускулите.
- Преустановете консумацията на мляко и млечни продукти, като ги замените с друг подходящ източник на калций и витамин Д - например тофу и соево мляко.
- Елиминирайте полиненаситените растителни масла и маргарини, както и всички храни (например пържените), които биха могли да съдържат транс-мастни киселини. Използвайте чист зехтин и масло от рапица като основна мазнина.
- Увеличете приема на омега-3 мастни киселини, чрез консумацията на повече орехи, ленено семе, сусам, сьомга, риба тон, скариди, треска, соя, бобови, карфиол, брюкселско зеле, пащърнак, морски водорасли.
- Изключете белия хляб от менюто си и го заменете с черен. Най-добрият вариант е сами да приготвяте хляба си, като използвате висококачествени черни брашна.
- Някои пациенти са изпитали значително подобрение от прилагането на веган диета, суровоядство, изключване на глутена от менюто.
- Консумирайте хради, богати на инулин - има данни, според които този полизахарид може да подпомогне пациентите с МГ. Богати източници на инулин са: цикория, земна ябълка, чесън, ехинацея и глухарче.
- Стремете се да обогатявате менюто си. Забравете за полу-готовите храни. Предпочитайте екологично чисти храни и минимална степен на обработка. Консумирайте кълнове и пресни плодови и зеленчукови сокове. Намалете солта, а за подслаждане използвайте пчелен мед. Използвайте бутилирана или пречистена вода.
Билките, като алтернативен метод на лечение при миастения гравис
Салвия
Салвияе лековита билка, известна и като градински чай. Нейното чудодейно действие е било познато още на Хипократ. За облекчаване на симптомите при миастения гравис се препоръчва запарка от растението. Други билки за укрепване на мускулите са: камшиче, плодове на обикновена хвойна, розмарин, дяволски нокът.
Джинджифил
Джинджифилъте изключително полезен при автоимунни и туморни заболявания. Всекидневната му употреба може значително да облекчи вашето състояние и да редуцира умората.
Куркума
Куркумата е традиционната индийска подправка, освен ароматна, е и изключително полезна. Редовната й консумация има благоприятен ефект върху имунната система, костите, мускулите, нервите, намалява риска от ракови и туморни образувания, анемия и други.
Китайската медицина и мистения гравис
В традиционната китайска медицина се използват следните билки за облекчаване на състоянието: екстракт от хуперзия серата (Huperzia Serrata) под формата на Хуперзин А, бамбук, карамфил, касия, индийско орехче, лилия, лилава орхидея, хималайски божур, както се прилагат и различни комбинации от тези растения.
Допълнителни алтернативни методи за облекчаване състоянието при миастения гравис
Поставянето на превръзка на окото може да бъде полезна за отстраняване на двойното виждане. Освен това: намалете теглото си, избягвайте алкохола, тютюнопушенето и кофеина. Високите температури и силната слънчева светлина също са противопоказни - забравете за топлите душове, горещите храни и напитки, прекомерното обличане. Важно е също така, да се предпазвате от вирусни и бактериални инфекции, простудни заболявания. Премахнете болните зъби и металните пломби. Прилагайте компреси от рициново масло върху черния дроб, корема, гърдите, очите, мускулите на крайниците.
Повече информация за заболяването може да откриете в: Миастения гравис
Продукти свързани със СТАТИЯТА
21 СЕНЧЪРИ МАГНЕЗИЙ таблетки 250 мг * 110
ПРОМОКФД НУТРИШЪН КАЛИЙ капсули * 120
МАГНЕЗИУМ В6 ФОРТЕ ампули 10 мл * 5 ДАНСОН
СПОНСЕР МАСЪЛ РЕЛАКС 30 мл * 4
АЙЗЕНТАЛЕР КРЕМ БАЛСАМ С МАС ОТ МАРМОТ 250 мл
БАЙСТРЕС С АШВАГАНДА дъвчащи таблетки * 60 САЛУДБОКС
СТАТИЯТА е свързана към
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Кинезио лента – японското изобретение срещу ставни и мускулни болки
- Футболна болест - ARS комплекс
- Строеж на мускулната клетка
- Синапси
- Как да стегнем отпуснатата след раждане и с възрастта вагина
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Лечение с мускулни релаксанти
- Кокиче, Обикновено кокиче, Снежно кокиче, Снежниче
Коментари към Алтернативни методи за облекчаване състоянието при миастения гравис
Ирена Нешовска
Статията за миастения гравис на места е опасна за хората с това заболяване!Във всеки пункт са написани неща,които са противопоказни за миастеници.Ако не можете да сне полезни с информация,моля не навреждайтеИма литература от американски източници,както и от европейски страни ,където има специалисти по миастения!Съберете компетентна информация!Акупунктура ...абсолютно противопоказно!Работен режим на пълно работно време при някои форми е невъзможно!!!Храненето ,давате вредни препоръки ...магнезий, соя ...моля не вредите!!!Тази статия е опасна за болните хора!Миастения гравис е тежко и сложно заболяване! Каква детоксикация!?Това е написано от некомпетентен човек или екип.И е невярно и вредно!!!
Здравейте! Благодарим Ви за сигнала! Информацията ще бъде проверена и актуализирана, като се посочат и източниците.
Статията за миастения гравис на места е опасна за хората с това заболяване!Във всеки пункт са написани неща,които са противопоказни за миастеници.Ако не можете да сне полезни с информация,моля не навреждайтеИма литература от американски източници,както и от европейски страни ,където има специалисти по миастения!Съберете компетентна информация!Акупунктура ...абсолютно противопоказно!Работен режим на пълно работно време при някои форми е невъзможно!!!Храненето ,давате вредни препоръки ...магнезий, соя ...моля не вредите!!!Тази статия е опасна за болните хора!Миастения гравис е тежко и сложно заболяване! Каква детоксикация!?Това е написано от некомпетентен човек или екип.И е невярно и вредно!!!