Повишени левкоцити в кръвта
Повишени левкоцити в кръвта: състояния, при които след отчитане на резултатите от кръвна проба се установяват високи стойности на бели кръвни клетки. В медицината това се означава с термина левкоцитоза. Повишеният брой на белите кръвни клетки е характерен за инфекциозни заболявания.
Левкоцитозата се определя като повишен общ брой бели кръвни клетки (> 11 x 109/L) и е лабораторна находка, която често се открива при рутинен анализ на периферна кръв.
Видове левкоцитоза
Различават се пет вида левкоцитозата според типа на белите кръвни клетки, които се увеличават:
Лимфоцитоза - около 20 до 40% от белите кръвни клетки се наричат лимфоцити. Повишеният им брой се означава като лимфоцитоза. Този тип левкоцитоза е много често срещан. Лимфоцитите са жизненоважни за производството на антитела, които помагат на организма да се защитава срещу бактерии, вируси и други заплахи.
Неутрофилия - увеличение на белите кръвни клетки, наречени неутрофили. Те са най-често срещаният тип левкоцити, които съставляват от 40 до 60% от общния брой левкоцити. Неутрофилията е вид левкоцитоза, която се среща най-често, а неутрофилите са мощни бели кръвни клетки, които унищожават бактерии и гъбички.
Моноцитоза - наличието на голям брой моноцити. Този клетъчен тип съставлява само около 2 до 8% от белите кръвни клетки. Моноцитите са отговорни за атакуване и разрушаване на микробите, които навлизат в тялото. Когато е необходимо, моноцитите пътуват до други органи, като слезка, черен дроб, бели дробове и костен мозък, където се трансформират в клетка, наречена макрофаг. А макрофагът е отговорен за много функции, включително премахване на мъртва или повредена тъкан, унищожаване на раковите клетки и регулиране на имунния отговор.
Еозинофилия - наличие на голям брой бели кръвни клетки, наречени еозинофили. Тези клетки съставляват около 1 до 4% от левкоцитите. Еозинофилията е също рядко срещан тип левкоцитоза. Клетките са отговорни за унищожаването на паразити и ракови клетки и са част от алергичната реакция.
Базофилия - увеличени нива на базофилните кръвни клетки. Няма много от тях в кръвта - само 0,1 до 1%. Базофилията е рядкост. Базофилите предупреждават организма за инфекции чрез секретиране на химикали в кръвта, най-вече за борба с алергиите.
Накратко всеки тип левкоцитоза се свързва с определени състояния:
- Неутрофилията е свързана с инфекции и възпаления.
- Лимфоцитозата е свързана с вирусни инфекции и левкемия.
- Моноцитозата е свързана с определени инфекции и рак.
- Еозинофилията се свързва с алергии и паразити.
- Базофилията се свързва с левкемия.
На какво могат да се дължат?
Повишените левкоцити в кръвта могат да се дължат на:
- Болести на дихателната система - тонзилит, пневмония.
- Инфекциозни и паразитни болести - сепсис, дифтерия, скарлатина, инфекциозна мононуклеоза, туберкулоза, бруцелоза, микоплазмоза, коклюш, паразитоза.
- Болести на храносмилателната система - перитонит, остър холангит, остър панкреатит.
- Болести на органите на кръвообращението - инфаркт на миокарда.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект след прием на медикаменти (кортикостероиди).
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматоиден артрит.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергични реакции, изгаряния.
- Болести на нервната система - менингоенцефалит, менингит.
- Новообразувания - рак на черния дроб, хронична миелоидна левкемия, остра лимфоцитна левкемия, остра миелогенна левкемия, хронична лимфоцитна левкемия, болест на Ходжкин (Hodgkin's disease), миелофиброза.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - полицитемия вера.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес.
- Други - прекомерно пренатоварване.
Понякога няма причина за увеличаване на белите кръвни клетки. Това е известно като идиопатичен хипереозинофилен синдром, който може да доведе до сериозни усложнения като увреждане на сърцето, белия дроб, черния дроб, кожата и нервната система.
Симптомите на идиопатичния хипереозинофилен синдром могат да включват отслабване,треска и нощни изпотявания, кашлица, болка в гърдите, подуване, стомашни болки, кожен обрив,слабост и умора, объркване, кома.
Симптоми
Точните ефекти от високия брой на белите кръвни клетки зависят от състоянието или фактора, който ги причинява.
Колебанията в броя на кръвните клетки може да не предизвикат никакви симптоми.
След като забележите някакви симптоми, лекарят може да използва кръвен тест, за да оцени броя на белите кръвни клетки, а за определяне на точната причина за проблема често ще са необходими допълнителни изследвания и изследвания.
По-чести причини за повишени левкоцити в кръвта
Интензивна физическа активност
По време и веднага след тренировка, особено интензивна или продължителна физическа активност, има преходно увеличение на броя на белите кръвни клетки. Това води до левкоцитоза, медиирана от увеличен брой циркулиращи и тъканни лимфоцити.
Ефектите от упражненията върху левкоцитите зависят от интензивността, продължителността и нивото на фитнес на индивидите. Според проучване аеробните тренировки и тренировките със съпротивление предизвикват промени в броя на левкоцитите при умерено здрави индивиди
Понякога се наблюдава забавена моноцитоза в рамките на 1-2 часа след много продължителни упражнения, но стойностите на моноцитите обикновено се връщат до нормалните в рамките на 6 часа след прекратяване на физическото усилие. Броят на лимфоцитите намалява бързо след тренировка.
Индуцираната от упражнения левкоцитоза е нормален и типично преходен отговор към физическа активност, отразяващ мобилизирането на левкоцитите поради физиологичен стрес.
Тютюнопушене
Индуцираната от тютюнопушене левкоцитоза се характеризира с леко повишаване на общия брой на белите кръвни клетки и най-често се свързва с неутрофилия, лимфоцитоза, моноцитоза и базофилия.
Като общо правило увеличението на броя на белите кръвни клетки е умерено (< 20%), като общият брой на белите кръвни клетки рядко надвишава 20 x 109/L.
Броят на левкоцитите е по-висок при хора, които пушат повече цигари в сравнение с тези, които пушат по-малко цигари.
Точните механизми, чрез които цигареният дим води до повишаване на нивата на белите кръвни клетки, не са ясни. Възможностите включват хроничен системен възпалителен отговор, директно увреждане на епителните и ендотелните повърхности, нарушена функция на алвеоларните макрофаги, освобождаване на катехоламини.
Спирането на тютюнопушенето води до зависим от времето обрат на левкоцитозата, въпреки че все още има остатъчен ефект години след прекратяване на употребата на цигари.
Бременност
Бременните жени обикновено имат по-високи от нормалните нива бели кръвни клетки. Тези нива нарастват постепенно, а през последните три месеца на бременността броят на левкоцитите обикновено е между 5,800 и 13,200 на микролитър кръв. Стресът от раждането и самото раждане също може да повиши нивата на левкоцитите, като стойностите остават малко над нормата за известен период след раждането.
Инфекции
Сред най-честите причини за повишения брой левкоцити са повечето бактериални инфекции. При тях се наблюдава неутрофилия, макар някои да не водят до такава. Например, коремен тиф причинява левкопения, неутропения или и двете. Други бактериални инфекции, за които е известно, че причиняват неутропения, включват Staphylococcus aureus, Mycobacterium tuberculosis, бруцелоза, туларемия, рикетсия, ерлихиоза и лайшманиоза. Бебетата, в частност недоносените, имат малки резервоари за съхранение на неутрофили в костния мозък. Поради това при тях неутропенията се развива при тежки или хронични инфекции.
Болест на Ходжкин
Болестта на Ходжкин (Hodgkin's disease) се нарича още лимфом на Ходжкин и представлява раково заболяване на лимфната система. При това заболяване има анормален растеж на клетките в лимфната система и те могат да се разпространят извън нея. Симптомите варират между индивидите и се различават в зависимост от етапа на развитие на болестта. Признаците включват безболезнено подуване на лимфните жлези (лимфаденопатия).
Характерни за заболяването са нощно изпотяване, необяснима загуба на тегло, сърбеж на кожата, жълтеница, болка в костите, склонност към фрактура, оток, хрипове, затруднено дишане (поради подути лимфни възли на шията). При засягане на гръбначния мозък - парестезии, необичайни усещания, слабост, парализа, физическо неразположение, анорексия, гадене, "лаеща кашлица", увеличен далак и черен дроб.
Лабораторно се установяват: ниско ниво на тромбоцитите, анемия (която е в резултат на разрушаването на червените кръвни клетки), увеличен брой на левкоцитите, повишено ниво на калций в кръвта и намалено ниво на кръвните фосфати.
Появата на болестта показва два пика: на първо място в млада възраст (възраст 15-35) и на второ място в тези над 55 години. Болестта носи името на английския лекар Томас Ходжкин, който пръв описва аномалии в лимфната система.
Лечението включва лъчетерапия, химиотерапия или трансплантация на хемопоетични стволови клетки. Изборът на терапия зависи от възрастта, етапа и хистологичния подтип на заболяването.
Някои лекарства
Различни лекарства могат да причинят левкоцитоза чрез различни механизми, включително стимулиране на костния мозък, демаркация на левкоцитите и възпалителни реакции
Медикаментите, за които е известно, че повишават броя на белите кръвни клетки, включват кортикостероиди, литий, бета-агонисти, епинефрин, гранулоцитен-колония стимулиращ фактор, антибиотици.
Диагноза
Обикновено стойностите на левкоцитите са между 4000 и 11 000 клетки в микролитър кръв. Всяка по-висока стойност се счита за левкоцитоза. Броят на левкоцитите между 50 000 и 100 000 на микролитър обикновено означава много тежка инфекция или раково заболяване. Изследванията, които може да се направят, включват:
- Пълна кръвна картина с диференциално броене - това изследване се прави почти винаги, когато броят на левкоцитите е по-висок от нормалното по неизвестни причини. За него взетата от вената кръв преминава през машина, която идентифицира процента на всеки тип бели кръвни клетки. Знаейки кои видове имат по-високи от нормалните стойности, лекарят може да се насочи към възможните причини за високи стойности на левкоцитите.
- Натривка от периферна кръв - изследването е необходимо, когато се открива неутрофилия или лимфоцитоза.
- Биопсия от костен мозък - белите кръвни клетки се произвеждат в костния мозък и след това се освобождават в кръвта. Когато се открие голям брой определени видове неутрофили в периферната кръв, лекарят вероятно ще назначи и биопсия. Проби от костния мозък се взимат обикновено от бедрената кост с дълга игла и се изследват под микроскоп. Този тест може да покаже наличието на анормални клетки или проблем с производството или освобождаването на клетки от костния мозък.
Лечение
Терапията зависи от основната причина. Тя може да включва:
- антибиотици
- антихистамини
- химиотерапия, лъчетерапия, трансплантация на стволови клетки
- смяна на лекарства - при реакция към определени медикаменти
Превенция
Най-добрият начин за предотвратяване на левкоцитозата е да се избегне или намали рискът от факторите, които я причиняват. Това включва:
- поддържане на здравословен начин на живот и хигиена, за да се избегне инфекция
- предпазване от всичко, което може да предизвика алергична реакция
- отказване от тютюнопушенето, за да се избегне свързаната с тютюнопушене левкоцитоза, а също така и да се намали риска от рак
- приемане на лекарства според указанията при лечение на възпалителен процес
- намаляване на стреса и тревожността
Левкоцитозата обикновено е отговор на организма при наличие на инфекция или възпаление. Въпреки това, тя може да бъде причинена от сериозни заболявания като левкемия и други видове рак, така че е важно навреме да се диагностицира причината. Левкоцитоза, свързана с бременността или в отговор на физическо натоварване, е нормална и не трябва да ви безпокои.
Подробна информация за изследването на левкоцити може да прочетете в:
Изображения: freepik.com, framar.bg®
Заболявания при симптом Повишени левкоцити в кръвта
Продукти свързани със СИМПТОМА
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА ЗА 10 ПОКАЗАТЕЛЯ LABOQUICK * 100
ТЕСТ ЛЕНТИ С РЕАГЕНТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА УРИНА URS 10T * 100
НовТЕСТ ЛЕНТИ С РЕАГЕНТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА УРИНА URS 13 * 100
НовТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА МЕДИ-ТЕСТ COMBI 11 * 50
НовСАНГВИНОРМ капсули * 60
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/315133.php
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17704-high-white-blood-cell-count
https://www.verywellhealth.com/high-white-cell-count-5222110
https://www.mayoclinic.org/symptoms/high-white-blood-cell-count/basics/causes/sym-20050611
https://www.healthline.com/health/leukocytosis
https://www.thebloodproject.com/cases-archive/copy-smoking-and-leukocytosis/smoking-and-leukocytosis/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5812872/
Коментари към Повишени левкоцити в кръвта
Надето Земова
Здравейте,синът ми си направи пълно изследване и виждам ,че някой неща не са наред ,но нямям на идея какво да предприема ,тъй като той е доста самостоятелен и може би за да не ме притеснява ,не споделя . Бихте ли ме посъветвали при левкоцитиWBC 11.8x10*9/L Благодаря Ви предварително!
Здравейте! Показателите не трябват да се интерпретират самостоятелно, а въз основа на данните от цялостното кръвно изследване, резултатите от други назначени изследвания, както и въз основа на придружаващите признаци и симптоми. Необходима е консултация с лекар.
Някои от причините за високи нива на левкоцити може да прочетете в статията по-горе, както и в този материал: Левкоцити
Здравейте,синът ми си направи пълно изследване и виждам ,че някой неща не са наред ,но нямям на идея какво да предприема ,тъй като той е доста самостоятелен и може би за да не ме притеснява ,не споделя . Бихте ли ме посъветвали при левкоцитиWBC 11.8x10*9/L Благодаря Ви предварително!