Остеоартрит
Остеоартрит: непрекъснато прогресиращо заболяване, което засяга ставите в тялото. При него ставният хрущял с течение на времето се разрушава. Остеоартитът се причислява към дегенеративните заболявания на ставите.
Ставите представляват връзките между две и повече кости. В тези места костните краища са защитени от тъкан, наречена хрущялна, която спомага за по-лесни движения. При остеоартрит хрущялът изтънява, което води до триене на костните повърхности. Това от своя страна е придружено с болезнени усещания в ставите и подуване.
Начинът, по който заболяването засяга хората варира значително. Най-често се засягат пръстите, бедрата, коленете, шията. Симптомите мога да бъдат леки, умерени или тежки. Рискови фактори - напреднала възраст, наднормено тегло, заседнал начин на живот, фамилна предразположеност.
Остеоартритът може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни болести - вирусен хепатит, кожна туберкулоза.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - подагра, фамилна хондрокалциноза, асептична некроза на костите.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - старост.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хемохроматоза, затлъстяване, захарен диабет.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - дисплазия на тазобедрената става.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - фрактура.
Диагнозата започва с анамнеза, включва симптоми и завършва с преглед. Може да се назначат рентгенография или ядрено-магнитен резонанс, пълна кръвна картина, С-реактивен протеин, скорост на утаяване на еритроцитите и други.
Лечението варира в зависимост от тежестта на симптомите, възрастта на пациента, наличието на усложнения. Състоянието не може да бъде излекувано, но симптомите могат значително да бъдат облекчени.
Коментари към Остеоартрит