Наследствена хондрокалциноза МКБ M11.1
Наследствената хондрокалциноза представлява рядко наследствено заболяване, което се характеризира с отлагания на кристали от калциев пирофосфат дихидрат в един или повече ставни хрущяли, водещо до евентуално увреждане на ставите. Симптомите се развиват поради намалена активност на ензима нуклеозид трифосфат пирофосфохидролаза. Симптомите на наследствена хондрокалциноза имитират тези на класическата подагра и могат да се състоят в подуване, скованост и болка, обикновено засягащи една става. Коляното е най-често засегнатата става. Хондрокалцинозата може да бъде наследствена или спорадична. Наследствената хондрокалциноза се разделя на два подкласа - хондрокалциноза 1 (CCAL1) и хондрокалциноза 2 (CCAL2).
Диагнозата наследствена хондрокалциноза се поставя въз основа на характерната клинична картина и след извършване на някои образни и лабораторни изследвания - рентгенография, изследване на кръв и други. Преди поставянето на диагнозата хондрокалциноза трябва да се изключи хиперпаратиреоидизъм, хипомагнезиемия и хемохроматоза.
Лечението на наследствена хондрокалциноза зависи от тежестта на симптомите. При наличие на артрит се прилага лечение с нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), понижаване на физическата активност. Хирургичното лечение е показано, когато приложеното лечение е незадоволително. Пулсовата ултрасонография е показала положителен ефект при някои ставни заболявания. Пациентите често съобщават за понижение на болката след прилагане на лечение.
Симптоми и признаци при Наследствена хондрокалциноза МКБ M11.1
- Болка
- Болки в ставите
- Бъбречни симптоми
- Скованост в ставите
- Симптоми на ставния апарат
- Подуване на ставите
Коментари към Наследствена хондрокалциноза МКБ M11.1