Недостиг на въздух при физическо усилие
Недостиг на въздух при физическо усилие: състояния, характеризиращи се със затруднено дишане, при усилена физическа активност. Засегнатият започва да диша учестено и през устата в опит да облекчи затруднението. Често състоянието се придружава от болки в гърдите. То може да бъде признак на сериозен проблем и дори да бъде животозастрашаващо.
Недостигът на въздух при физическо усилие може да се дължи на редица причини и заболявания като:
- Болести на дихателната система - астма, белодробен емфизем, хроничен бронхит, ангина, силикоза, азбестоза, ателектаза, бронхиектазиите, остър бронхит, дихателна недостатъчност, пневмония, хронична обструктивна белодробна болест.
- Психични и поведенчески разстройства – паник атака.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - затлъстяване, киселинно-алкален дисбаланс, амилоидоза, недостиг на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа.
- Болести на храносмилателната система - холецистит.
- Болести на органите на кръвообращението - ендокардит, хипертония, ревматична треска, ангина пекторис, атеросклероза, кардиомиопатия, сърдечна недостатъчност, миокарден инфаркт, митрална атрезия, миокардит, белодробна клапанна стеноза, аортна стеноза, ревматизъм със засягане на сърцето.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - апластична анемия, таласемия, желязо дефицитна анемия, бета таласемия, анемия поради недостиг на фолиева анемия, панцитопения, саркоидоза, сърповидно-клетъчна анемия.
- Болести на нервната система - атаксия на Фридрих (Friedreich's ataxia).
- Болести на пикочо-половата система - остра бъбречна недостатъчност.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродени сърдечни малформации.
- Инфекциозни и паразитни болести - ХИВ инфекция, Лаймска болест (Lyme disease), малария, туларемия, туберкулоза.
- Новообразувания - тумор на корема, остра миелобластна левкемия, аденокарцином на белия дроб, рак на дебелото черво, болест на Ходжкин (Hodgkin's disease), мезотелиом, тимома, рак на щитовидната жлеза.
По-чести причини за недостиг на въздух при физическо усилие
Астма
Задухът по време на физическо натоварване понякога може да е признак на астма. Астмата, предизвикана от физическо усилие може да е по-силно изразена при студен и сух въздух. При това състояние по време на издишане се чува свистене или хриптене. Друг съпровождащ признак е кашлицата.
Повече за състоянието може да научите в темата:
Бронхит и пневмония
Освен затрудненото дишане при бронхит и пневмония може да се установят още признаци като: кашлица, стягане или болка в гърдите, треска, умора. Бронхитът често се дължи на настинка или друга респираторна инфекция, а може да настъпи в хронична форма като резултат от тютюнопушене. Пневмонията пък може да се причини от бактерии, вируси, гъбички и други. Ако имате постоянна кашлица и температура, която продължава повече от 3 дни е необходимо да се свържете с лекар.
Кога да потърсите лекар?
Ако имате задух при натоварване е необходимо да уговорите час за преглед. За да се постави конкретна диагноза са необходими и допълнителни изследвания, като:
- рентгенография;
- компютърна томография;
- спирометрия;
- кръвни изследвания.
Лечението на състоянието зависи от резултатите от проведените изследвания. То е насочено към причината за задух. Например, ако причината е астма би могло да се използва инхалатор; при лошо физическо състояние е необходимо въвеждането на фитнес програма. Има и състояния, при които симптомът продължава до преминаване на причина – пример за това е бременността.
Заболявания при симптом Недостиг на въздух при физическо усилие
- Алвеолaрни и парието-алвеолaрни нарушения
- Амилоидоза
- Аномалия на еритроцитите
- Астма
- Атриовентрикуларен блок и ляв бедрен блок
- Белодробен емболизъм
Библиография
https://www.healthline.com/health/shortness-of-breath-on-exertion
https://www.livestrong.com/article/278269-causes-of-shortness-of-breath-with-exercise/
Коментари към Недостиг на въздух при физическо усилие