Болка в свода на ходилото
Болка в свода на ходилото: усещане за болка в свода на стъпалото, продължаващо дълъг период от време, водещо до нарушения в походката. Болката може да се излъчи от пръстите на краката към петата, глезените, коленете. В зависимост от основната причина може да се влоши при ходене, изправяне или по време на/след извършване на дейности, които натоварват долните крайници.
Най-често болката се установява при спортисти, но може да засегне и по-малко активни хора. Сводът играе важна роля при: създаването на баланс, стабилизира движението, адаптира към промените в терена, поемане теглото на тялото.
Болка в свода на ходилото могат да се дължат на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – нараняване, навяхване, изкълчване, микротравма, стрес фрактура.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан – артрит, плантарен фасциит, тендинит.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – диабетна невропатия, затлъстяване.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата – старост.
- Други - неправилно позициониране на крака, неподходящи обувки, физическо пренатоварване.
По-чести причини за болка в свода на ходилото
Нараняване
Травмите са сред най-честите причини за болка в областта на свода на ходилото.
Навяхване
Навяхването (разтягането на връзки) обикновено се появя при необичайно движение на крака – усукване, стъпване накриво. Усещане за болка се проявява веднага. Може да се наблюдава и подуване на засегнатата област. Необходима е почивка, а понякога се налага и обездвижване на стъпалото.
Структурни проблеми
Структурните проблеми обикновено се отнасят до висок или нисък свод или други аномалии в областта на стъпалото и са много честа причина за болезнено усещане в областта на свода на стъпалото.
Плантарен фасциит
Възпаление на плантарната фасция, свързваща петната кост с костите на пръстите. Причина за това възпаление много често е нараняване или физическо натоварване. Състоянието се характеризира с болка още при събуждане и обикновено се задълбочава при ходене и стоене. Може да се прояви и скованост в областта на петата.
Допълнителна информация за състоянието може да прочетете в темата: "Плантарен фасциит в спорта".
Стрес фрактура
Костите, които се намират в средната част на краката (включително лавикуларна, кубоидна и клинообразна кост) и метатарзалните кости могат да бъдат повредени при прекомерно натоварване. Стрес фрактурите се появяват не в резултат на еднократно нараняване, а по-скоро при повтарящо се физическо натоварване, което в крайна сметка води до образуване на пукнатина в костта. Стрес фрактурата обикновено причинява болка, която се влошава при повишена активност. За разлика от плантарния фасциит, при който болката може да намалее при активност, болезненото усещане свързано със стрес фрактура, обикновено се влошава с увеличаване на активността. При възникване на този вид фрактура е необходима почивка. В някои ситуации обувката може да доведе до ефективно облекчение, докато в други ситуации цялата тежест трябва да бъде освободена от костта, която изисква патерици.
Още за този вид фрактура може да прочетете в : "Стресови фрактури, некласифицирани другаде МКБ M84.3".
Плоско стъпало
Състоянието засяга деца и възрастни. В много случаи плоскостъпието не предизвиква проблеми, но понякога може да причини болка в свода на ходилото и други области на стъпалото, а също така и по-нагоре по краката. Човек може да не осъзнае, че има плоско стъпало, докато не се появят симптоми.
Повече информация в темите: "Вродено плоско стъпало (pes planus) МКБ Q66.5" и "Плоско стъпало [pes planus] (придобито) МКБ M21.4".
Кога да потърсите лекарска помощ?
Най-често болката в арката не е сериозен проблем, но при някои признаци е необходимо да посетите лекар:
- невъзможност крака да поеме тежестта на тялото;
- влошаващи се симптоми, които не реагират на лечение;
- признаци на инфекции (треска, втрисане, зачервяване на кожата около свода на стъпалото).
Обикновено диагнозата може да се постави след преглед, но понякога са необходими и допълнителни изследвания – рентгенография, компютърна томография, яднеромагнитен резонанс.
Лечение и профилактика
Лечението на болката в свода на ходилото обикновено се състои в облекчаване на отока и възпалението. Някои от прости стъпки, в тази насока, включват:
- почивка - почивката на засегнатия крайник е от решаващо значение, за да се намали възпалението в арката на стъпалото. Това може да изисква промени в дейностите или дори използването на патерици;
- прилагане на лед - поставянето на лед върху засегнатата област може да бъде полезен начин за контрол на възпалението, а също и за намаляване на болката;
- противовъзпалителни лекарства - нестероидните противовъзпалителни средства са ефективни лекарства за облекчаване на дискомфорта, свързан с възпалението. Консултирайте се с лекар преди употребата им.
- подходящи обувки – изборът на подходящи обувки с добра поддръжка на свода често може да бъде полезно. Носенето на поддържащи обувки е от съществено значение при овладяването на болката.
Продукти свързани със СИМПТОМА
ВАРИТЕКС АЛУМИНИЕВИ СТЕЛКИ 501
ОРТОТЕХ СИЛИКОНОВА СТЕЛКА С 3 ШОКАБСОРБЕРНИ ЗОНИ размер 46 50404
ОРТОТЕХ СИЛИКОНОВА СТЕЛКА С 3 ШОКАБСОРБЕРНИ ЗОНИ размер 36 50404
ОРТОТЕХ СУПИНАТОРИ КИДС N 19 - 32 50401
ОРТОТЕХ СИЛИКОНОВА СТЕЛКА С 3 ШОКАБСОРБЕРНИ ЗОНИ размер 37 50404
ТАККО АНАТОМИК ОРТОПЕДИЧНИ СТЕЛКИ 693
Библиография
https://www.healthline.com/health/pain-in-arch-of-foot
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325953
https://www.verywellhealth.com/arch-pain-causes-and-treatment-of-foot-discomfort-2549410
СИМПТОМА е свързан към
- 10 лесни упражнения при плоскостъпие
- Домашен лек при напукани пети
- Болки в ходилата
- Лечебна гимнастика при плоскостъпие при деца
- Контузия на петата при спортисти
- 8 упражнения при халукс валгус (изпъкнало кокалче на ходилото)
- Упражнения при плантарен фасциит
- Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
- Проблеми с краката при деца, които не са повод за притеснение
- Лекувайте с тютюн шиповете в ходилата
Коментари към Болка в свода на ходилото