Вродено плоско стъпало (pes planus) МКБ Q66.5
Вроденото плоско стъпало (pes planus) е вродена деформация на ходилото, която се среща много рядко. Засягат се еднакво и двата пола.
Плоскостъпието бива вродено и придобито. Придобитите форми могат да бъдат последствие на травми и изгаряния, професионално пренапрежение, рязко напълняване след бременност, при парализи или други неврологични заболявания.
Някои форми на вроденото плоско стъпало (pes planus) са налице още при самото раждане, а други се появяват при прохождането или през пубертета.
Вроденото плоско стъпало (pes planus) бива 5 вида:
• Хипермобилно, халтаво, коригируемо, флексибилно и статично плоскостъпие. Етиологията на този вид плоскостъпие е неясна, но се среща доста често. Отличава се от физиологичното плоскостъпие при децата до три години с наличие на отвеждане на предния ходилен отдел. Този тип плоско стъпало не изчезва след 3 годишна възраст.
• Вродено скъсяване на Ахилесовото сухожилие, което ограничава движенията в глезенната става и по-специално сгъването към гърба на ходилото. В тези случаи вроденото плоско стъпало води до рухване на медиалния надлъжен свод.
• Допълнителна ладиевидна костица, водеща до промяна на задния голямо пищялен мускул. Вместо да тегли нагоре и да поддържа свода, мускулът тегли навътре и води до снижаването му. Оплакванията не са толкова от падналият свод, а пт болките след 10-12 годишна възраст.
• Тарзални коалиции. Най-често се касае за коалиция между костиците на стъпалото, които според патологичната връзка биват синхондрози (свързване на костите с хиалинен хрущял), синдесмози (свързване на костите със съединителна тъкан) и синостози (свързвания чрез кости). Тези патологични връзки блокират движенията в ставите на ходилото и са причина за прекалено разгъване в Шопартовата става (изградена от костици на стъпалото) и за развиващо се в тази връзка плоскостъпие. То се проявява в пубертетна възраст.
• Вродено конвексно, неподвижно плоско ходило с вертикален талус (костица на стъпалото разположена близо да петната кост). Този вид плоскостъпие се явява веднага след раждането. Налице са истински изкълчвания на костите на ходилото.
Отклонения от нормалната форма на ходилото са три:
• Абдукция на предния ходилен отдел. В резултат на това ниво на ниво на Шопартовата става осите на предния и задния ходилен отдел образуват ъгъл отворен навън.
• Пронацията на задния ходилен отдел, изразяващ се в повдигане на външния ръб на ходилото и снижаване на вътрешния.
• Планус, изразяващ се в снижение на надлъжния свод на ходилото.
Посочените 3 деформитета на ходилото, които са в резултат на изкълчване в задния ходилен свод, се демонстрират най-добре на фасова и профилна рентгенография. Диагнозата се поставя се след рентгенова находка на фас и профил рентгенографии.
Лечението бива консервативно и оперативно. Към консервативното лечение се има предвид гимнастика, задържащи гипсови превръзки, ортези, които са подходящи за деца от първи вид. То може да продължи до 3-4 годишна възраст и при неуспех да се предприеме оперативно лечение - комбинирани намеси върху меките тъкани и костите. Децата от втори и трети вид следва да бъдат оперирани оперативно, с оглед отстраняване на конкретната причина за плоскостъпието. Децата от пети вид са подходящи за оперативно лечение преди прохождането.
Коментари към Вродено плоско стъпало (pes planus) МКБ Q66.5
Потр
Плоското стъпало хронично заболяване ли е?
Да.
Плоското стъпало хронично заболяване ли е?