Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на мъжката полова система Клинична патология при хроничен простатит

Клинична патология при хроничен простатит

от 12 окт 2016г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология при хроничен простатит - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Хроничният простатит е често срещано, но слабо разбрано състояние. Терминът хроничен простатит трябва да се счита за неправилно, тъй като образуването не е задължително да има възпалителен или изключително простатен произход. Имайки предвид това предупреждение, той може да се определи като клиничен синдром, характеризиращ се с болка в перинеума, таза, супрапубичната област или външните гениталии, с променлива степен на нарушение на уриниране и/или еякулация в продължение на повече от 3 месеца.

Епидемиология

Липсата на ясни и силни епидемиологични данни за простатит вероятно отразява предишната липса на еднакви дефиниции за разстройството и припокриването на симптомите с други урологични състояния. Комплексният симптоматичен простатит е много често срещан и се изчислява, че представлява приблизително 25% от урологичните заболявания при мъжете. Простатитът представлява приблизително 2 милиона посещения в урологията годишно. В световен мащаб ежегодно се провеждат около 8 милиона амбулаторни посещения, свързани с простатит.

Проучвания установяват, че разпространението на симптомите на простатит е 10% при популация от мъже на възраст 20-74 години. Като цяло разпространението на симптомите на простатит варира от 2,2% до 16%, като средна стойност от 7% от мъжете, които имат синдром на хронична тазова болка или хроничен простатит. Въпреки това, само 5%-10% от мъжете със симптоми на простатит имат бактериален простатит.

Симптомите на простатит са много чести при мъже на възраст 36-50 години. Всъщност простатитът е най-честият урологичен проблем при мъже, по-млади от 50 години. Това е третият най-често срещан урологичен проблем при възрастни мъже.

Етиопатогенеза

Безброй етиологични фактори - някои от които дори не включват простатната жлеза - са постулирани. Инициаторът на възпалителния процес може да бъде локална инфекция, химическо дразнене, дисфункционално уриниране, интрадуктален рефлукс, невромускулни смущения или имунологичен процес. Възможно е да има етиологична връзка между хроничен небактериален простатит и интерстициален цистит. Патогенезата не е напълно сигурна, но следното може да бъде възможен механизъм. Независимо от задействащия фактор, полученият възпалителен процес причинява оток на тъканите и повишено вътрестатично налягане, което води до локална хипоксия и разнообразно индуцирано от медиатора увреждане на тъканите. Това води до променена невротрансмисия в сетивните нервни влакна, което води до болка и други симптоми, свързани със състоянието.

Грам-отрицателните семейства на бактерии Enterobacteriaceae са най-често срещаните причинители, като Escherichia coli е най-често срещаният щам, открит в около 80% от случаите. Други бактерии от семейство Enterobacteriaceae (Pseudomonas aeruginosa, вид Serratia, вид Klebsiella, Proteus и Enterobacter aerogenes) съставляват още 10%-15% от инфекциите. Ентерококите присъстват в 5%-10% от инфекциите на простатата, но други грам-положителни организми имат съмнителна роля, тъй като тяхната локализация в култури е непоследователна.

Грам-положителните организми, които обикновено колонизират предната уретра (Staphylococcus epidermitis, S. saprophyticus, Streptococcus, Corynebacterium и Bacteroides), могат да представляват замърсяване, когато присъстват в културен образец, и ролята им във възпалението на простатата остава неясна. Пациентите с тези бактерии, дори когато са локализирани на простатните проби, понастоящем се счита, че имат синдром на хронична тазова болка, но това може да се промени, тъй като се развива разбирането за патогенна простатна бактерия.

Въпреки че Chlamydia trachomatis е замесена като причина за състоянието, доказателствата са противоречиви и неясни. Някои изследвания са били в състояние да изолират Chlamyida в проби, докато други изследвания не са успели да потвърдят Chlamydia като етиологичен агент, използвайки култури и серологични тестове. Лечението на предполагаемите хламидиални простатни инфекции в много случаи не облекчава симптомите и понастоящем не може да се направи окончателно изявление за неговия произход и ефект на простатата.

Кристалографският анализ на простатни камъни показва, че те са направени изключително от състави на урината, а в простатната секреция са открити високи нива на урат и креатинин. Това предполага интрапростатичен дуктален рефлукс като друг възможен етиологичен фактор при хроничен простатит. В резултат на рефлукс на урина, хроничното възпаление и отокът на тъканите могат да доведат до смущения с по-нататъшен рефлукс на урината, продължавайки порочния цикъл.

Няколко автори предполагат, че възпалението при хроничен простатит е причинено от автоимунен процес или индуцирано от неизвестен антиген. Повишените нива на възпалителни цитокини присъстват в семенната течност при пациенти с простатит.

Имунният отговор в хроничен простатит изглежда е Т-клетъчен, медииран с цитотоксични Т-клетки, преобладаващи над хелперни Т- клетки. Циклооксигеназа 2 е неоткриваем в нормалните тъкани, но е прекалено експресиран в тъкани с възпаление и евентуално урегулиран от възпалителни цитокини IL-1B и тумор-некротизиращ фактор алфа. Нестероидни противовъзпалителни, блокиращи Циклооксигеназа 1 и 2, се използват успешно при лечението на състоянието.

Една от няколкото хипотези предполага, че хроничната болка при хроничен простатит има невропатичен характер и има невромускулна етиология. Простатитът може да бъде проява на рефлексна симпатикова дистрофия.

Неврогенното възпаление е процес, при който нервите могат да отделят медиатори, произвеждащи локално възпаление и/или хипералгезия. Тази роля на неврогенното възпаление при хроничен простатит не е проучена подробно. Въпреки това, симптоматичното подобрение при интравезикално инстилиране на вещества като диметилсулфоксид предполага, че може да играе роля в симптоматичното обостряне при някои пациенти.

Рисковите фактори за хроничен бактериален простатит включват следното:

  • Интрапростатен дуктален рефлукс и простатни камъни
  • Други инфекции (например остър епидидимит, инфекции на пикочните пътища)
  • Фимоза
  • Незащитен проникващ анален акт
  • Манипулация на долните пикочни пътища
  • Секреторна дисфункция на простатната жлеза

Клинична картина

Пациентите с хроничен бактериален простатит често присъстват с анамнеза за повтарящи се инфекции на пикочните пътища. Представянето на оплаквания може да варира от пациент до пациент и може да включва някое от следните:

  • Дизурия
  • Често уриниране
  • Задържане на урина
  • Хематурия
  • Зловонна урина
  • Уретрален секрет

Между епизодите на остри инфекции някои пациенти са безсимптомни, докато други могат да опишат дълга история на персистиращи симптоми, подобни на синдром на хроничен простатит/тазова болка. Треската и втрисането са нечести, тъй като обикновено се наблюдават само при остър бактериален простатит.

Трябва да се вземе и сексуална история. По-конкретно, пациентът трябва да бъде попитан за множество партньори, незащитен анален контакт и възможността за полово предавани заболявания. Пациентите с хроничен бактериален простатит и персистиращи симптоми, подобни на синдром на хроничен простатит/тазова болка, могат да се проявят с широк спектър от признаци и симптоми. Четирите основни области на симптомите на простатит включват следното:

  • Генитоуринарна болка
  • Симптоми на долните пикочни пътища
  • Психологически проблеми
  • Сексуална дисфункция

Генитуринарната болка най-често ще бъде в перинеума (приблизително 63%), тестисите, супрапубичната област и пениса (особено върха на пениса), но може да включва и слабините, ректума, долната част на корема или долната част на гърба. Болката също може да възникне или да се засили по време на уриниране или еякулация. Невропатичната болка също може да допринесе за симптомите.

Патологични характеристики

Хроничен простатит макроскопски се характеризира с по-плътна консистенция на жлезата, поради развилата се интерстициална фиброза. Простатитът от патологична гледна точка представлява увеличен брой възпалителни клетки в рамките на простатния паренхим. микроскопско изследване на инвазивен хроничен простатитКакто при възпалителните маркери в урината, възпалението на простатата не е специфично за простатита и може да се открие при пациенти без заболяване на простатата. Затова биопсията рядко се използва за диагностициране на простатит. Биопсиите, направени за оценка на рак на простатата, обикновено показват хронично възпаление и ако пациентите са асимптоматични, те се категоризират като асимптоматичен възпалителен простатит (фигура 1).

Възпалението на простатата има тенденция най-често по образец на стромални лимфоцитни инфилтрати, съседни на ацини, но варира и може да включва и възпаление на жлезиста или перигландула при пациент с хроничен простатит.

Простатните камъни също могат да бъдат свързани с възпаление, тъй като те пречат на простатните канали, ограничаващи дренажа или осигуряват огнище за бактерии, което може да допринесе за възпалението.

Хистологично хроничен простатит се разделя на три вида:

  • Хронични неспецифични (негрануломатозни)
  • Хронични грануломатозни простатити (специфични или неспецифични)

При хроничните неспецифични простатити жлезата е дифузно инфилтрирана от лимфоцити и сравнително по-малък брой плазматични клетки и хистиоцити (фигура 2). Богатството от лимфоцити може погрешно да симулира картината на лимфом.микроскопско изследване на хроничен простатит

Хронични специфични грануломатозни простатити се срещат у мъже над 50 години. Развива се най-вече при туберкулоза, бруцелоза, актиномикоза, ехинококоза. Хроничните неспецифични грануломатозни простатити в повечето случаи остават с неизяснена етиология.

Една от формите на хроничен простатит е еозинофилната неспецифична грануломатоза. При нея в инфилтрата преобладават еозинофилните гранулоцити. В грануломите се открива централна фибриноидна некроза. Тези простатити са локален израз на една системна алергия (в лечението трябва да се включат задължително и кортикостероиди).

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/458391-workup#c6
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2684227/
https://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_prostatitis/chronic_pelvic_pain_syndrome
https://webpath.med.utah.edu/MALEHTML/MALE099.html



Коментари към Клинична патология при хроничен простатит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология при хроничен простатит
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 07:09
    Коментирайте "Клинична патология при хроничен простатит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на мъжката полова система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Улцерозен хроничен проктит - търся специалист по диагнозата

преди 2570 дни, 21 часа и 5 мин.

Психично здраве и простатит

преди 2709 дни, 8 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] First Time User

преди 3 часа и 7 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] – Get Up to 90% OFF

преди 3 часа и 9 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acu639380] For This Month

преди 3 часа и 10 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] 40% OFF For Existing 202

преди 3 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival