Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на мъжката полова система Клинична патология при тумори на тестисите Хориокарцином на тестиса

Хориокарцином на тестиса

от 18 окт 2019г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Хориокарцином на тестиса - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Хориокарциномът на тестисите е един от хистологичните видове несеминоматозни тумори на зародишните клетки, които заедно с тестикуларния семином представляват двете основни хистологични групи рак на тестисите. Почти всички хориокарциноми могат да бъдат класифицирани като чист хориокарцином или като компонент на смесен тумор на зародишните клетки.

Хориокарциномите на тестисите обикновено са едностранни, имат подчертано повишен серумен бета човешки хорион гонадотропин (β-hCG) и поради тяхната склонност към хематогенно разпространение, те се проявяват с метастатично заболяване, най-често в белите дробове и черния дроб. Много пациенти могат да имат редки и необичайни места на метастази, които често са по-лоша прогноза.

Епидемиология

Честотата на рака на тестиса нараства в световен мащаб от началото на 60-те до средата на 80-те години. Злокачественото заболяване е по-често при хора от бялата раса, отколкото при чернокожите. Най-високите проценти са в Дания (8,4 случая на 100 000 на година) и Швейцария (6,2-8,8 случая на 100 000 на година), а честотата варира в цяла Европа. В хистологичен преглед на 1010 орхиектомии от 1999 до 2011 година от една мексиканска онкологична институция, 0,6% са чисти хориокарциноми, а 0,9% са смесени туморни клетъчни тумори с преобладаващ компонент на хориокарцином на тестиса.

Хориокарциномът засяга мъже обикновено през второто или третото десетилетие от живота им. Най-възрастният пациент с чист хориокарцином е бил на 63 години.

Етиология

Въпреки че няма известна специфична етиология на хориокарцином, като цяло се смята, че туморите на зародишните клетки произхождат от злокачествени интратубуларни зародишни клетки. Хориокарциномът се среща в паренхима на тестисите, без предразположение към определено място. Съдовата инвазия е често срещана и високият метастатичен потенциал на този тумор позволява той да се разпространява по цялото тяло.

Пациентите с анамнеза за крипторхизъм са изложени на силно повишен риск от рак на тестиса (с фактор 10-40 пъти). Недесцендиралите коремни тестиси се свързват с по-голям риск от ингвиналната форма. Десет процента от пациентите с хориокарцином имат анамнеза за крипторхизъм. Други рискове включват следното:

  • травма на тестисите
  • заушка
  • вътрематочно излагане на естрогени

Клинична картина

Хориокарциномът на тестиса се среща най-често при пациенти от 15 до 30 години с хормонални симптоми като гинекомастия и повишено ниво на човешки хорион гонадотропин. Нивото на този хормон се повишава поради увеличаване на производството от синцитиотрофобластичния компонент на тумора. Други характеристики могат да включват леко разширяване на тестисите и доказателства за метастатично заболяване поради високата честота на съдова инвазия.

Най-честите места на метастази включват белите дробове, ретроперитонеума, стомашно-чревния тракт, черния дроб и централната нервна система. Често метастатичният тумор се открива първо, само за да разкрие първичния тумор в тестиса след това. Това се случва поради бързия злокачествен потенциал на този тумор. Повечето пациенти имат метастатични симптоми, включително хемоптиза, стомашно-чревно кървене или неврологични симптоми, а не маса на тестисите. Самият тестис обикновено изглежда нормален или дори малък поради регресията на първичния участък, въпреки че в зависимост от степента на кръвоизлив понякога може да изглежда увеличен.

Патологични характеристики

При макроскопско изследване обикновено тестисът е с нормални размери, но може да покаже леко уголемяване. Туморът показва обилни кръвоизливи и некрози, обикновено с лошо дефинирана сивкава жизнеспособна тъкан в периферията.микроскопско изследване на хориокарцином на тестиса

Хистологично хориокарциномът се състои от синцитиотрофобласти и цитотрофобласти, от които наличието на двете е необходимо за диагностициране. Тези клетки обикновено се смесват заедно в плътни гнезда или листове, понякога във вирусоподобна подредба. Синцитиотрофобластите са големи, многоядрени клетки с вакуолизация и амфофилна цитоплазма. Обикновено имат множество големи, плеоморфни, оцветяващи се ядра. Цитотрофобластите са с малки до средни размери, с ясна цитоплазма и лек до умерен ядрен плеоморфизъм. Митотичната активност често е изобилна. На фона се вижда обилен кръвоизлив и некроза, фигура 1.

Цитотрофобластите може да са неясни и често е трудно да ги различим от други клетки на семином или ембрионален карцином, като изключим близкото им съвпадение със синцитиотрофобласти. Обикновено синцитиотрофобластите обграждат цитотрофобластите, създавайки "капак".

Описани са редки варианти на хориокарцином на тестиса. Две от тях са групирани под термина хориокарциномична лезия. Първият вариант показва необичайна пролиферация на тератоматозен епител и е известен като тератоматозна хориокарциномична лезия. Вторият вариант е кистозна, небифазна форма.

Друг вариант е известен като трофобластичен тумор на плацентарното място. Това е добре познато образувание в женския репродуктивен тракт. При мъжете обаче са съобщени само 2 случая. Първият случай включва възрастен пациент от мъжки пол, чийто тумор показва преобладаващ компонент от цитотрофобластични възли със само редки синцитиотрофобластни клетки. Вторият случай включва 16-месечно момче, чийто тумор се състои само от моноядрени, междинни трофобластни клетки и е идентичен с по-често срещания трофобластичен тумор на плацентарното място на матката.

Много рядко е описан монофазен вариант, при който синцитиотрофобластите са много редки, а туморът е съставен почти изключително от цитотрофобласти. Съобщава се за единичен случай на хориокарцином с ангиосаркоматозен компонент. Това явление, макар и рядко, предвещава лош клиничен резултат с намалена продължителност на живота.

Тези рядко срещани варианти подчертават значението, че в тестиса могат да се появят трофобластични тумори, различни от класическия хориокарцином.

Прогноза

Естествената история на хориокарцинома е подобна на ембрионалния карцином при възрастни. Представлява заболяване в напреднал стадий в повечето случаи. Способността на хориокарцинома да нахлува бързо в кръвоносните съдове позволява бързо разпространение на тумора. В допълнение, увеличаващите се нива на човешкия хорион гонадотропин съответстват на по-лоша прогноза. Понастоящем няма прогнозни фактори за този тумор.

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/1967796-overview#a7
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6168053/
https://emedicine.medscape.com/article/435577-clinical
https://www.archivesofpathology.org/doi/full/10.1043/1543-2165%282007%29131%5B1267%3AAOOTGC%5D2.0.CO%3B2
http://www.pathologyoutlines.com/topic/testischorio.html


Коментари към Хориокарцином на тестиса

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хориокарцином на тестиса
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:05
    Коментирайте "Хориокарцином на тестиса"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на мъжката полова система
  • Клинична патология при тумори на тестисите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4232 дни, 8 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 10 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival