Недребноклетъчен карцином на белия дроб
Недребноклетъчен карцином на белия дроб е всеки вид епителни белодробен рак, различен от дребноклетъчен белодробен карцином. Той представлява около 85% от всички ракови заболявания на белите дробове.
Експозицията (екологична или професионална) на определени агенти и чувствителността на индивида към тези средства се смята, че допринасят за риска от развитие на недребноклетъчен карцином на белия дроб. Професионалните експозиции на канцерогени представляват приблизително 9-15% от случаите на рак на белите дробове.
Тютюневият дим съдържа повече от 300 вредни вещества с най-малко 40 известни мощни канцерогени. Известно е, че полиароматните въглеводороди и нитроциминовият кетон, получен от никотин, причиняват увреждане на ДНК. Бензо-А-пиринът също така изглежда, че индуцира молекулярно сигнализиране, както и предизвикване на мутации в р53 и други туморни супресорни гени.
Най-честият професионален рисков фактор за рак на белия дроб е експозицията на азбест. Изследванията показват, че излагането на радон е свързано с 10% от случаите на рак на белите дробове, а замърсяването на атмосферния въздух може да е около 1-2%. Освен това, вече съществуващи немалигнени белодробни заболявания, като хронична обструктивна белодробна болест, идиопатична белодробна фиброза и туберкулоза, са показали, че са свързани с повишени честоти на рак на белите дробове.
Други причини включват радон, излагане на вторичен дим, излагане на вещества като хром, никел, берилий, сажди или катран, фамилна анамнеза за рак на белите дробове и замърсяване на въздуха. Най-общо, увреждането на ДНК изглежда е основната причина за рак. Въпреки че повечето увреждания на ДНК могат да бъдат ремонтирани, останалите непоправими ДНК увреждания от цигарения дим са вероятната причина за недребноклетъчен карцином на белия дроб.
Най-често срещаните видове недребноклетъчен карцином на белия дроб са сквамозен карцином, едроклетъчен карцином и аденокарцином, но има и няколко други типа, които се срещат по-рядко. Те ще бъдат разгледани по-подробно в отделни статии. Някои от по-рядко срещаните видове са плеоморфен, карциноиден тумор, карцином на слюнчените жлези и некласифициран карцином. Всички видове могат да се появят в необичайни хистологични варианти и като смесени клетъчни типове комбинации.
Понякога фразата "не е определено по друг начин" се използва общо, обикновено, когато не може да се направи по-конкретна диагноза. Това е най-често случаят, когато патолог изследва малко количество злокачествени клетки или тъкан в цитологична или биопсична проба.
Аденокарциномът, възникващ от бронхиалните мукозни жлези, е най-честият недребноклетъчен карцином на белия дроб, представляващ 35-40% от всички ракови заболявания на белите дробове. Това е подтипът, наблюдаван най-често при хора, които не пушат. Обикновено се появява на периферно място в белия дроб, в някои случаи на мястото на съществуващи белези, рани или възпаления.
Бронхоалвеоларният карцином е различен подтип на аденокарцином с класическа проява като интерстициално белодробно заболяване върху радиуса на гръдния кош. Бронхоалвеоларният карцином възниква от пневмоцитите от тип II и расте по алвеоларни прегради. Този подтип може да се прояви като самотен периферен възел, мултифокална болест или бързо развиваща се пневмонична форма.
Сквамозният карцином представлява 25-30% от всички ракови заболявания на белите дробове. Докато туморите от аденокарцином са периферни по произход, този вид се намира в централните части на белия дроб. Този тип се характеризира хистологично от наличието на кератинови перли и може да бъде открит с цитологични изследвания, тъй като има тенденция към ексфолиране. Това е най-често срещаният тип с хиперкалциемия.
Едроклетъчният карцином представлява 10-15% от раковите заболявания на белите дробове, обикновено се проявява като голяма периферна маса върху рентгенографски изображения на гръдния кош. Хистологично, този тип има листове от силно атипични клетки с фокална некроза, без доказателства за кератинизация или образуване на жлези (както е характерно за аденокарциномите).
Подраздели на Недребноклетъчен карцином на белия дроб
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Non-small-cell_lung_carcinoma
https://emedicine.medscape.com/article/279960-overview#a5
http://atlasgeneticsoncology.org/Tumors/LungNonSmallCellID5141.html
https://www.cancer.org/cancer/non-small-cell-lung-cancer/about/what-is-non-small-cell-lung-cancer.html
Коментари към Недребноклетъчен карцином на белия дроб