Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Имунопатология Автоимунни заболявания

Автоимунни заболявания

от 15 дек 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Автоимунни заболявания - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Автоимунното заболяване се дължи на невъзможността да се поддържа толерантност към самостоятелните молекули. Десетки автоимунни заолявания, включващи една или повече системи от органи, засягат 3% или повече от хората по целия свят. Предразполагащите фактори включват генетичен произход, хормонален статус, патогенни и ксенобиотични експозиции. Честотата на автоимунните заболявания е по-висока при лицата, живеещи в развитите страни, включително и неотдавнашните имигранти. Пациентите могат да имат няколко автоимунни заболявания едновременно.

Някои често срещани механизми за загуба на автотолерантност включват намалено делене или засилено активиране на автореактивни CD4+ Т-хелперни (Th) лимфоцити, дефектна имуномодулация от CD4+ регулаторни и CD8+ Т-лимфоцити, неуспешно сигнализиране. Орган-специфичните автоимунни заболявания обикновено са клетъчно-медииран (Th1 или Th17) процес, докато мултиорганните включват и стабилен компонент на автоантитела (Th2).

Автоимунитетът е системата на имунните отговори на организма срещу собствените му здрави клетки и тъкани. Всяко заболяване, което е резултат от такъв анормален имунен отговор, се нарича автоимунно заболяване. Известни примери включват целиакия, захарен диабет тип 1, саркоидоза, системен лупус еритематозус, синдром на Sjögren, еозинофилна грануломатоза с полиангиит, тироидит на Хашимото, болест на Грейвс, идиопатична тромбоцитопенична пурпура, болест на Адисон, ревматоиден артрит, полимиозит, дерматомиозит и множествена склероза.автоимунни заболявания

Предполага се, че няколко механизма действат в патогенезата на автоимунните заболявания, на фона на генетичната предразположеност и модулацията на околната среда. По-надолу има обобщение на някои от важните механизми:

  • Т-клетъчен байпас - нормалната имунна система изисква активирането на В-клетките от Т-клетките, преди първите да могат да се диференцират в плазмени В-клетки и впоследствие да произвеждат антитела в големи количества. Това изискване на Т-клетките може да бъде заобиколено в редки случаи, като например инфекция от организми, продуциращи супер-антигени, които са способни да инициират поликлонално активиране на В-клетки или дори на Т-клетки чрез директно свързване към Р-субединицата на Т- клетъчните рецептори по неспецифичен начин.
  • Несъответствие между Т- и B-клетките - приема се, че нормалният имунен отговор включва отговора на В- и Т-клетките на същия антиген, въпреки че В-клетките и Т-клетките разпознават много различни неща: конформации на повърхността на молекулата за В-клетки и предварително обработени пептидни фрагменти на протеини за Т клетки. Всичко, което се изисква, е, че В-клетките, разпознаващи даден антиген, ендоцитозират и обработват протеин Y и го представят на Т-клетка.
  • Обратна връзка с аберантен В-клетъчен рецептор - характеристика на човешкото автоимунно заболяване е, че той до голяма степен се ограничава до малка група от антигени, някои от които имат известни сигнализиращи роли в имунния отговор. Този факт поражда идеята, че може да възникне спонтанна автоимунност, когато свързването на антитяло към определени антигени води до аберантни сигнали, които се връщат към родителските В-клетки чрез мембранно свързаните лиганди. Тези лиганди включват В- клетъчен рецептор (за антиген), IgG Fc-рецептори, CD21, който свързва комплемент C3d, Toll-like рецептори 9 и 7 и PNAR. По- непряко анормално активиране на В-клетките може също да бъде предвидено с автоантитела към ацетил холин рецептор (върху тимусни миоидни клетки) и хормон свързващи протеини. Заедно с концепцията за несъответствие между Т-клетките и В-клетките, тази идея формира основата на хипотезата за самовъзпроизвеждащи се автореактивни В-клетки. Автореактивните В клетки в спонтанна автоимунност се считат за оцелели, поради подриване както на Т-клетъчната помощна пътека, така и на сигнала за обратна връзка чрез В-клетъчния рецептор, като по този начин преодоляват отрицателните сигнали, отговорни за самочувствителността на В-клетките без непременно да изискват загуба на Т-толерантност.
  • Молекулярна мимикрия - екзогенният антиген може да има структурни прилики с някои антигени на гостоприемника. По този начин, всяко антитяло, произведено срещу този антиген може също теоретично да се свърже с антигените-гостоприемници и да усили имунния отговор. Идеята за молекулярна мимикрия възниква в контекста на ревматичната треска, която последва инфекция с група А бета-хемолитични стрептококи. Въпреки че ревматичната треска е отдадена на молекулярната мимикрия в продължение на половин век, не е официално идентифициран антиген. Нещо повече, сложното разпределение на заболяването на тъканите (сърце, стави, кожа, базални ганглии) противоречи на сърдечно специфичен антиген. Остава напълно възможно заболяването да се дължи например на необичайно взаимодействие между имунните комплекси, компонентите на комплемента и ендотела.
  • Идиотипна кръстосана реакция - идиотипите са антигенни епитопи, открити в антиген-свързващата част (Fab) на имуноглобулиновата молекула. Учените Плоц и Олдстоун представят доказателства, че автоимунитетът може да възникне в резултат на кръстосана реакция между идиотипа на антивирусно антитяло и рецептора на гостоприемниковите клетки за въпросния вирус. В този случай рецептор-гостоприемникът се разглежда като вътрешен образ на вируса и анти-идиотипните антитела могат да реагират с клетките гостоприемници.
  • Цитокинна дисрегулация - наскоро цитокините са разделени на две групи според популацията на клетките, чиито функции промотират: Т-клетки на Helper тип 1 или тип 2. Втората категория цитокини, която включва IL-4, IL-10 и TGF, изглежда, че имат роля в предотвратяването на преувеличаването на провъзпалителните имунни отговори.
  • Апоптозата на дендритни клетки - клетките на имунната система, наречени дендритни клетки, представят антигени на активните лимфоцити. Дендритните клетки, които са дефектни при апоптозата, могат да доведат до неподходящо системно активиране на лимфоцитите и последващо намаляване на автотолерантността.
  • Епитопна модификация - този механизъм на автоимунно заболяване е уникален по това, че не е резултат от дефект в хематопоетичната система. Вместо това заболяването е резултат от излагането на криптни N-гликанови (полизахаридни) връзки, общи за по-ниски еукариоти и прокариоти върху гликопротеините на нехематопоетични клетки и органи на бозайници. Това излагане на филогенно примитивни гликани активира една или повече вродени имунни клетки за индуциране на хронично стерилно възпалително състояние. При тази форма на заболяването липсата на лимфоцити може да ускори увреждането на органите, а интравенозното прилагане на IgG може да бъде терапевтично. Въпреки че този път към автоимунни заболявания може да се основава на различни дегенеративни болестни състояния, понастоящем няма диагностика за този механизъм на заболяването и по този начин неговата роля в човешката автоимунност понастоящем не е известна. Ролите на специализираните имунорегулаторни клетъчни типове, като регулаторни Т-клетки, в патогенезата на автоимунното заболяване са обект на изследване.
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИМУНОТЕРА капсули * 30
32.80лв.

ИМУНОТЕРА капсули * 30

Библиография

Color atlas of pathology, Section Immune pathology
https://en.wikipedia.org/wiki/Autoimmune_disease
https://en.wikipedia.org/wiki/Autoimmunity
http://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0192623311428481


Коментари към Автоимунни заболявания

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Автоимунни заболявания
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:41
    Коментирайте "Автоимунни заболявания"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Имунопатология
  • Автоимунни болести
  • Антинуклеарни антитела (АНА, ANA)
  • Метотрексат
  • Имуносупресивни лекарства
  • Плазмафереза
  • Хомеопатия при автоимунни заболявания
  • Алтернативно лечение на ревматоиден артрит
  • Билки при автоимунни заболявания
  • Лечение при лупус
  • Алтернативни подходи и средства в терапията на системен лупус еритемтозус
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 45 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 13 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 14 часа и 4 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 14 часа и 11 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 4 часа и 59 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 4 часа и 59 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 13 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Агарикус блазей, Агарик блазей, Бразилска печурка Агарикус блазей, Агарик блазей, Бразилска печурка

Агарикус блазей, Агарик блазей, Бразилска печурка

от 01 апр 2024г. Прочети повече
Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома

Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома

от 19 фев 2024г. Прочети повече
Медицинската сестра Рейчъл Зимлих: Как псориазисът промени живота ми Медицинската сестра Рейчъл Зимлих: Как псориазисът промени живота ми

Медицинската сестра Рейчъл Зимлих: Как псориазисът промени живота ми

от 31 авг 2023г. Прочети повече
Алтернативни подходи и средства в терапията на системен лупус еритемтозус Алтернативни подходи и средства в терапията на системен лупус еритемтозус

Алтернативни подходи и средства в терапията на системен лупус еритемтозус

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival