Tilt тест
Tilt-Table test (тест с наклон на тялото) е неинвазивно медицинско изследване. Tilt тестът се провежда при пациенти с единичен или поредни епизоди на загуба на съзнание /синкопи/ и неизяснена причина за това. Обикновено се извършва чрез предизвикване на синкоп в болнични условия, като пациентът се поставя на легло с възможност за промяна в пространството – от нормално хоризонтално към вертикално положение.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
Тилт тестът е показан с диагностични цели:
- В случаите на неизяснени единични синкопални епизоди при високорискови ситуации (например, когато съществува потенциален риск от физическо нараняване или във връзка с изпълнение на професионални задължения)
- Рецидивиращи епизоди при отсъствие на органично сърдечно заболяване, или в случаите на органично сърдечно заболяване, след изключване на сърдечни причини за синкоп.
- Когато би било от клинична полза да се докаже податливост на пациента към невро-медииран синкоп
- За диференциране на синкоп с гърч от епилепсия
- За оценка на пациенти с рецидивиращи неуточнени падания
- За оценка на рецидивиращ пресинкоп или виене на свят
- Преценка на прилаганото лечение
Тилт тест може да се извърши при наличието на някои от следните симптоми:
- Хипотония (ниско кръвно налягане)
- Тахикардия (учестена сърдечна дейност) при изправяне
- Побледняване при изправено положение
- Ортостатични палпитации (сърцебиене след рязко изправяне)
- Необяснимо виене на свят
- Замаяност
- Други
Необходима ли е предварителна подготовка?
Когато Ви предстои тилт тест може да приемате медикаменти както обикновено, освен ако лекарят не Ви даде други указания.
За да се предотврати гадене или повръщане по време на tilt теста, е препоръчително да не приемате храна и течности поне 4 часа преди теста. Ако изследването Ви е насрочено сутринта, не трябва да приемате храна след полунощ.
Ако е необходимо да приемете лекарства преди изследването, пийте само малки глътки вода.
Преди изследването е желателно да представите списък с лекарствата, които приемате.
По време на тилт теста трябва да сте с удобни дрехи, и е желателно предварително да отстраните бижутата.
Може да помолите някой близък да Ви закара вкъщи след изследването.
Ако страдате от диабет, попитайте за конкретни инструкции относно приема на лекарства и хранене / пиене преди процедурата.
Метод на провеждане на изследването:
Изследването обикновено продължава около час, но е възможно да отнеме и повече време.
При tilt-table test пациентът се поставя на легло с възможност за промяна в пространството – от нормално хоризонтално към вертикално положение. По време на теста масата се накланя под различни ъгли - 60-90 градуса и се проследява как сърцето и кръвоносните съдове реагират на промяната в позицията на тялото. Пациентът е добре фиксиран към леглото и обезопасен. Изследваният трябва да лежи спокойно и неподвижно.
По време на тилт теста непрекъснато се следи артериалното налягане, пулса, електрокардиограмата и кислородната сатурация на пациента.
Възможно е да се проследи и мозъчната перфузия чрез транскраниален Doppler ултразвук.
По време на изследването може да се наложи въвеждане на лекарства или разтвори, затова предварително на пациента ще бъде поставен периферен венозен катетър (абукат).
Какво ще усещате по време на изследването?
За някои пациенти изследването не е съпроводено с неприятни усещания. Друга част от пациентите чувстват замайване, виене на свят и прилошаване с или без загуба на съзнание. Много е важно да информирате изследващия лекар за всички симптоми, които се появяват по време на изследването.
Като част от тилт теста може да се наложи да приемете Isuprel или нитроглицерин спрей под езика. От приема на медикаменти може да усетите нервно напрежение, главоболие или сърцебиене. Това чувство отминава, след като премине действието на лекарството.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
Тилт тестът е безопасна процедура и честотата на усложненията е много ниска. Бързото възвръщане на хоризонтално положение на тялото след поява на синкоп е обикновено достатъчно за предотвратяване или ограничаване на последствията от продължителна загуба на съзнание, рядко се налагат кратки ресусцитационни действия. При отделни случаи са документирани камерни аритмии при приложение на изопротеренол и исхемична болест на сърцето или болест на синусовия възел. Няма публикувани случаи на усложнения при приложение на нитроглицерин.
Незначителните странични явления са често срещани и включват палпитации (сърцебиене) при тест с изопротеренол и главоболие при тест с нитроглицерин. По време на и след положителен тилт тест може да бъде индуцирано предсърдно мъждене, което обичайно се самоограничава.
Резултати от проведеното изследване:
Освен за изключване на сърдечно заболяване, титл тестът може да помогне в няколко отношения:
- позволява да се постави диагнозата вазо-вагален (рефлексен) синкоп
- обективизира ортостатичната хипотония и синкопа, предизвикан от ортостатична хипотония
- прави възможно разграничаването на епилепсията от рефлексния синкоп
Нормални стойности:
Ако кръвното налягане не спада по време на tilt теста и не се наблюдават други симптоми, резултатите от теста са отрицателни.
Отклонения от нормата:
Ако кръвното налягане спада по време на тилт теста и пациента се почувства отпаднал или замаян, тестът е положителен.
- При пациенти с вазовагален синкоп се наблюдава рязко спадане на кръвното налягане, придружено с известно намаляване на сърдечната честота.
- Пациенти с дизавтономия (заболяване на автономната нервна система) демонстрират постепенно и прогресивно намаляване на кръвното налягане, обикновено с незначителна промяна в сърдечната честота.
- Пациенти със синдром на постурална ортостатична тахикардия демонстрират рано и трайно повишаване на сърдечната честота, което често е свързано с постепенно понижаване на кръвното налягане.
Класификация на положителните отговори при Тилт тест:
- Тип 1 Смесен
- Тип 2А Кардиоинхибиция без асистолия
- Тип 2Б Кардиоинхибиция с асистолия.
- Тип 3 Вазодепресорен
Кога не трябва да провеждате изследването?
Контраиндикации за провеждането на тилт тест са :
- Кома
- Бременност
- Фрактури на долните крайници
- Тежка анемия
- Наскоро прекаран инсулт
- Наскоро прекаран миокарден инфаркт
- Мозъчна или коронарна артериална болест
- Митрална или аортна стеноза
- Хипотоничен шок
- Тахиаритмии
- Тежка метаболитна ацидоза
- Електролитен дисбаланс
- Краен стадий на бъбречна недостатъчност
- Тежка сърдечна недостатъчност.
- Пациенти с наднормено тегло
Коментари към Tilt тест