Антитела срещу цикличен цитрулиниран пептид (анти-ССР)
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Чрез изследването на антитела срещу цикличен цитрулиниран пептид (cyclic citrullinated peptide antibodies, anti-CCP) се определя количеството на тези антитела в кръвта.
Антителата срещу ССР са специфичен тип антитела, насочени и атакуващи собствените здрави клетки и тъкани на тялото - автоантитела.
Цитрулинирането е нормален физиологичен процес, който протича в много умиращи клетки. Цитрулинът е аминокиселина, която се синтезира при промяна на аргининовия остатък, присъстващ в определени човешки протеини.
Цитрулин модифицираните протеини се наблюдават в кератиновия слой на епидермиса, както и в мозъка. Експресията на цитрулинирани протеини се наблюдава при различни възпалителни състояния и по време на апоптоза. Ставите нормално не съдържат цитрулинирани протеини, докато редица различни цитрулинирани протеини се установяват при различни видове възпаление.
Анти-ССР са установени в синовиалната течност на пациенти с ревматоиден артрит (РА).
Анти-ССР се откриват при повечето пациенти с ревматоиден артрит. Макар и по-рядко тези антитела могат да бъдат открити при други автоимунни заболявания.
Изображение: www.freepik.com
Изследването за ревматоиден артрит включва също изследване на ревматоиден фактор (RF), както и маркери за възпалителен процес - скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ) и С-реактивен протеин (CRP).
Ако са налице симптоми на ревматоиден артрит, но изследванията на RF и анти-CCP антитела са отрицателни, може да се назначи изследване на антинуклеарни антитела (ANA), анализ на синовиалната течност, както и допълнителни методи за образна диагностика - рентгенография, компютърна томография (КТ), ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
За разлика от анти-CCP антителата, които рядко се откриват при пациенти без ревматоиден артрит, повишени титри на ревматоиден фактор (RF) могат да бъдат открити при някои здрави хора, както и при пациенти с други автоимунни заболявания.
Антитела срещу цикличен цитрулиниран пептид (анти-ССР) имат по-добра чувствителност за ревматоиден артрит, но основното им предимство е, че са много по-специфични за диагностициране на РА, което означава, че ако присъстват, е по-вероятно да показват наличието на това заболяване.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването на CCP антитела се назначава с цел:
Диагностициране на ревматоиден артрит (РА)
При хора с признаци и симптоми на РА изследването на анти-ССР се използва за диагностициране или изключване на това заболяване.
Симптомите на ревматоиден артрит включват болки в ставите при покой и движение. Ставите може да се усещат топли, болезнени или подути. Сутрешната скованост и скованост след почивка, обикновено с продължителност над 30 минути, също са често срещани симптоми. Допълнителни симптоми на ревматоиден артрит включват умора, субфебрилна температура и загуба на апетит.
Резултатите от изследването обаче се интерпретират заедно с клиничното състояние на пациента и резултатите от други изследвания.
Изображение: www.scientificanimations.com, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Оценка на тежестта на заболяването
Изследването на анти-ССР може да спомогне за проследяване на прогресията на РА при пациентите с това заболяване.
Антитела срещу циклични цитрулинирани пептиди се откриват при повечето пациенти с ревматоиден артрит. В по-редки случаи тези антителата могат да бъдат установени и при други автоимунни заболявания, като например синдром на Sjögren и системен лупус. Ето защо при пациенти, за които се подозира, че имат други видове автоимунни заболявания, това изследване може да се назначи, за да се изключи диагнозата ревматоиден артрит.
Положителни резултати за анти-ССР могат да се наблюдават и при пациенти с активна туберкулоза (TB) и при някои пациенти с хронично белодробно заболяване.
Оценка на вероятността за развитие на РА при пациенти с недиференциран полиартрит (симптоми, насочващи, но все още не отговарят на пълните критерии за РА).
Изследването на анти-ССР може да се назначи и след отрицателен тест за ревматоиден фактор, но са налице клинични признаци за ревматоиден артрит.
Като цяло, CCP антителата имат малко по-добра чувствителност за ревматоиден артрит, но основното им предимство е, че са много по-специфични за диагностициране на РА, което означава, че ако присъстват, е по-вероятно да показват наличието на RA.
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването на анти-ССР не изисква специална предварителна подготовка.
Преди теста е необходимо да информирате лекаря си за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят резултатите от изследването.
Метод на провеждане на изследването
За провеждането на това изследване е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за това изследване, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Изследването на антитела срещу цикличен цитрулиниран пептид не се препоръчва като скринингов тест - той се препоръчва при пациенти с клинични прояви на ревматоиден артрит (особено при отрицателен тест за ревматоиден фактор) или които вече са били диагностицирани с недиференциран артрит.
Изследването за антитела срещу цикличен цитрулиниран пептид (анти-ССР) може да спомогне за ранното диагностициране на ревматоиден артрит. Повишени нива на анти CCP могат да бъдат установени при значителен брой пациенти, които имат отрицателен резултат за ревматоиден фактор, и следователно може да помогне за поставяне на диагноза РА.
Ранното диагностициране на RA позволява започване на ранно лечение на заболяването, намялвайки риска за развитие на усложнения.
Резултатите от изследването могат да варират между отделните лаборатории.
Изображение: www.freepik.com
Нормални стойности
- < 20 EU/mL
Отклонения от нормата
Нивата на анти-CCP обикновено са повишени при ревматоиден артрит, въпреки че могат да бъдат високи и при други ревматологични състояния, свързани с възпалителен артрит, като например системен лупус еритематозус.
Интерпретирането на резултатите от изследването трябва да става заедно с данните от анамнезата, физикалния преглед, тест за ревматоиден фактор (RF) и други изследвания, за да се прецени дали пациентът има ревматоиден артрит. Анти-CCP се откриват при над 75% от пациентите с ревматоиден артрит и почти никога не се откриват при пациенти без това заболяване.
- Анти-CCP може да се установят в ранните стадии на ревматоиден артрит, докато ревматоидният фактор (RF) е отрицателен. Следователно, ако се установят анти-CCP, пациентът вероятно има ревматоиден артрит.
- При пациенти със симптоми на ревматоиден артрит положителен тест както за анти-CCP, така и за RF предполага, че пациентът вероятно има ревматоиден артрит.
- Положителен тест за CCP антитела и отрицателен за RF може да означава, че има вероятност пациентът да развие ревматоиден артрит в бъдеще или вече е в ранен стадий.
- При отрицателен анти CCP тест, но положителен за RF тогава клиничните симптоми и признаци са по-важни при определяне дали пациентът има РА или друго възпалително състояние.
- Отрицателният тест както за анти-CCP, така и за RF показва, че е по-малко вероятно пациентът да има ревматоиден артрит. В този случай може да се назначат допълнителни тестове, за да определи причината за наличните клинични симптоми.
Изображение: www.freepik.com
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на анти-ССР или да повлияят на резултатите, включват:
- Хемолиза
- Хиперлипидемия
- Бактериално замърсяване на пробата
- Излагане на топлина
- Използване на неподходящ консервант за кръвната проба
- Инфекциозни заболявания (например туберкулоза)
- Напреднала възраст
- Заболявания на съединителната тъкан (освен ревматоиден артрит)
- Злокачествени заболявания
Заглавно изображение: www.freepik.com
Коментари към Антитела срещу цикличен цитрулиниран пептид (анти-ССР)