Мотоциклетист, пострадал при сблъскване с моторно превозно средство на две или три колела МКБ V22
Травматичните увреждания на мотоциклетист, пострадал при сблъскване с моторно превозно средство на две или три колела, се намират в пряка зависимост от: конструкцията на мотоциклета; скоростта на движение на двете превозни средства; характеристиките на терена на местопроизшествието; носенето на предпазна каска; позата, при която мотоциклетиста управлява превозното средство; здравословното състояние на мотоциклетиста и др.
Мотоциклетът се определя като моторно превозно средство на две колела с наличие или без кош. Двигателят му е с работен обем над 50 куб. см или с обем до 50 куб. см, но чиято максимална скорост надвишава 50 км/ч.
Лицето, което управлява мотоциклета, се нарича мотоциклетист.
Съществуват разлики в конструкцията и особеностите на мотоциклетите заради различния им вид на употреба - за дълго пътуване, за използване в градски условия, за спорт, оф-роуд и състезания.
Мотоциклетите представляват една от най-предпочитаните, удобни и употребявани форми на моторизиран транспорт в много държави. Те се явяват като икономически ефективна алтернатива за придвижване, както и избягване или намаляване на последиците на градските задръствания.
Употребата на алкохол е причина за почти половината злополуки с мотоциклет.
Данните показват, че смъртните случаи на мотоциклетисти са 30 пъти повече от водачи на автомобили. Към това има значение и фактът, че мотоциклетът няма почти никакви предпазни съоръжения.
Степента на уврежданията е в пряка зависимост от употребата на алкохол, по-високата скорост и размера на мотоциклета.
Носенето на каска и подходящо предпазно облекло намаляват сериозността на нараняванията. Например дебелата и здрава кожа, от която са изработени дрехите за мотоциклетисти, осигурява по-голяма устойчивост при пътни инциденти.
За намаляване броя на злополуките значение има и включването на фаровете на мотоциклета и през деня и носенето на ясно видими жълти, оранжеви или ярко червени елеци.
Нараняванията на мотоциклетист, пострадал при сблъскване с моторно превозно средство на две или три колела, са локализирани на междинницата, включително и на скротума - охлузвания и кръвонасядания, разкъсно-контузни рани. Те се образуват вследствие на удара на тази част от тялото в резервоара на горивото.
Счупвания могат да възникнат на: подбедриците, стъпалата, лопатките, ключиците, ребра.
При последващо падане освен фрактури може да се получат разкъсване на ставни връзки, компресионни счупвания на прешлените в шийната и поясната област на гръбначния стълб, многофрагментни фрактури на черепа и кръвонасядания, натъртвания или кръвоизливи на мозъка.
Прочетете още информация за видовете травми:
- Вътречерепна травма
- Счупване на шийния отдел на гръбначния стълб
- Счупване на ребро (ребра), стернум и гръдната част от гръбначния стълб
- Счупване на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза
- Счупване на ниво раменен пояс и мишница
- Счупване на бедрената кост
- Счупване на костите на подбедрицата, включително и на глезена
- Счупване на стъпалото без счупване на глезена
Коментари към Мотоциклетист, пострадал при сблъскване с моторно превозно средство на две или три колела МКБ V22