Пешеходец, пострадал при сблъскване с друго немоторно транспортно средство МКБ V06
Пешеходецът е лице, което е участник в пътното движение, но не използва превозно средство за предвижването си.
Случаи на пешеходец, пострадал при сблъскване с друго немоторно транспортно средство, могат да се получат например в резултат на сблъскване с каруца с впрегнато животно, с оседлано животно или с трамвай.
При удар с каруца или оседлано животно могат да се получат травматични увреждания по лицето и главата - охлузвания, кръвонасядания, разкъсни рани; счупване на кости на крайниците; натъртвания и сътресение на мозъка; кръвонасядания и натъртвания на вътрешните органи. По-рядко се наблюдава счупване на черепа; разкъсване на вътрешни органи в коремната и гръдна кухина; кръвоизливи в мозъка; изпадане в безсъзнателно състояние.
При последващо прегазване основният механизъм за получаване на уврежданията е последователното притискане на тялото на пострадалия между пътното платно, долните крайници на животното и/или движещото се колело. Уврежданията могат да се получат и от удара на колелото, триенето на колелото по повърхността на тялото, от разтягане и влачене на тялото в момента на прегазване.
Уврежданията са обикновено тежки, множествени и двустранни.
Специфичните увреждания са отпечатъци от релефа на гумите и/или от копитата на животното, получавани както по тялото, така и по дрехите на пострадалия. Тези отпечатъци могат да бъдат позитивни - когато отразяват изпъкналата част на грайферите, и негативни - когато повтарят рисунъка на вдлъбнатината.
Позитивните отпечатъци са с вид на кални зацапвания по дрехите и тялото или охлузвания по кожата.
Негативните представляват кръвонасядания по кожата, тъй като кръвта от съдовете на притисканите от изпъкналите части на грайферите участъци се изтласква в местата, съответстващи на вдлъбванията на грайферите, където поради преразтягания и разкъсвания на съдовете се образуват вътрекожни кръвоизливи, проявени като кръвонасядания с характерни форми.
Образуват се и циркулярни отслоявания на кожата от подкожната мастна тъкан и фасциите в резултат на притискането, триенето и въртеливото движение на колелото. Такива увреждания се наблюдават най-често по бедрата, седалищната и кръстната област. Получават се големи отслоени рани или подкожни джобове, изпълнени с кръв и течна мазнина.
При прегазване на главата се наблюдава деформация поради счупване на костите на мозъчния и лицевия дял на черепа. По кожата на главата се образуват обширни охлузвания и кръвонасядания.
Прегазването през гърдите води до множество счупвания на скелета на гръдния кош, увреждания на вътрешните органи.
При сблъскване с трамвай могат да се получат различни травматични увреждания: охлузвания и кръвонасядания; разкъсно-контузни рани; фрактури на крайници, ребра или черепа; увреждания на вътрешни органи; сътресение на мозъка и други наранявания, получени от удари в части от движещото се транспортно средство или в резултат на отхвърляне и удар при падане тялото на пострадалия на пътното платно.
Прочетете още информация за видовете травми:
- Вътречерепна травма
- Счупване на шийния отдел на гръбначния стълб
- Счупване на ребро (ребра), стернум и гръдната част от гръбначния стълб
- Травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
- Други и неуточнени травми на гръдния кош
- Счупване на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза
- Счупване на ниво раменен пояс и мишница
- Счупване на костите на предмишницата
- Счупване на бедрената кост
- Счупване на костите на подбедрицата, включително и на глезена
Коментари към Пешеходец, пострадал при сблъскване с друго немоторно транспортно средство МКБ V06