Пешеходец, пострадал при сблъскване с лек автомобил, товарен автомобил тип пикап или фургон МКБ V03
Травмата на пешеходец, пострадал при сблъскване с лек автомобил, товарен автомобил тип пикап или фургон, се среща често - обхваща над 50% от общия брой автомобилни травми.
Различават се три варианта на блъскане: с предната, страничната и задната част на движещото се превозно средство.
Най-голям процент имат уврежданията при блъскане с предната част на превозното средство. Първоначалният удар на автомобил се нанася в областта на подбедриците, т.е. по-ниско от центъра на тежестта на тялото, поради което пострадалият пада в/у капака на автомобила. При падането му се получават увреждания по гръдния кош и главата.
Товарният автомобил нанася първоначален удар на нивото на бедрата и седалището или значително по-високо - гръдния кош и главата, т.е. по-високо от центъра на тежестта на тялото, поради което пострадалият се отхвърля напред и при падането се удря в платното. Получават се увреждания, които най-често са локализирани по предната част в областта на туловището, главата и горните крайници. След падането тялото по инерция се придвижва на известно разстояние, при което се получават увреждания от плъзгането му по платното.
При удар с бронята в мястото на удара се получават лентообразни кръвонасядания и охлузвания, придружени често със счупвания на тръбестите кости на долните крайници. При удар от лек автомобил счупванията са разположени на нивото на средната и горната трета на подбедрицата, а при товарен автомобил - по бедрените кости.
Уврежданията при удар от фара представляват кръвонасядания, локализирани по бедрата или в областта на седалището и имат кръгловата или дългообразна форма, като напълно или частично отразяват формата и размерите на тези части на превозното средство.
Във фазата на падане на тялото върху автомобила и особено при удряне на главата в рамката на предното стъкло могат да се получат фрактури по черепа.
Директният удар от товарен автомобил се локализира в областта на гръдния кош и главата. Получават се по главата едностранни счупвания на черепа, нерядко с увреждане на мозъка в мястото на удара и на срещуположната му част. Най-често се получават едностранни многофрагментни закрити счупвания на ребра, локализирани по страничната или задната част на гръдния кош, както и увреждания на вътрешни органи в гръдната и коремната кухина - разкъсване на белите дробове, черния дроб, бъбреците и др.
При удар на пешеходец по задната част на тялото от движещо се с по-висока скорост превозно средство главата рязко се отхвърля назад, при което се получава разкъсване на връзките межди първи и втори шиен прешлен. Едновременно с това може да се наруши целостта на продълговатия и гръбначния мозък.
При отхвърляне на тялото, падане и плъзгане върху платното се получават увреждания по изпъкналите и откритите части на тялото, по-често по лицето, главата и крайниците. Особено характерни са охлузванията при влачене на тялото по платното.
Уврежданията при страничния удар от превозното средство са локализирани в областта на таза, туловището, а понякога и по главата (в зависимост от височината на пешеходеца и габаритите на превозното средство). Вследствие на удара тялото се завърта и отново се сблъсква с части на моторното превозно средство и получава допълнителни увреждания от вторичния удар. Те са локализирани най-често на противоположната страна от мястото на първоначалния удар, но са по-слабо изразени.
Блъскането на пешеходец със задната част на превозното средство при придвижването му на заден ход се среща рядко. Механизмът на травмата зависи не само от скоростта на движението, която в такива случаи не е висока, но главно от височината, разположението и формите на частите по задната част на превозното средство, влизащи в съприкосновение с тялото на човека.
Прочетете още информация за видовете травми:
- Вътречерепна травма
- Счупване на шийния отдел на гръбначния стълб
- Счупване на ребро (ребра), стернум и гръдната част от гръбначния стълб
- Травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
- Други и неуточнени травми на гръдния кош
- Счупване на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза
- Счупване на ниво раменен пояс и мишница
- Счупване на костите на предмишницата
- Счупване на бедрената кост
- Счупване на костите на подбедрицата, включително и на глезена
Коментари към Пешеходец, пострадал при сблъскване с лек автомобил, товарен автомобил тип пикап или фургон МКБ V03