Анафилактичен шок, обусловен от патологична реакция при адекватно назначено и правилно приложено лекарствено средство МКБ T88.6
В рубриката анафилактичен шок, обусловен от патологична реакция при адекватно назначено и правилно приложено лекарствено средство се разглеждат същност, причини и основни симптоми на анафилактичният шок.
Анафилактичният шок представлява сериозна патологична (алергична) реакция на организма, с бурно начало и голям потенциал за фатален край. Това е мултиорганна реакция на организма, която е причинена от освобождаването на химични медиатори като мастоцити, базофили, хистамини, левкотриени, простагландини и цитокини. Терминът анафилаксия идва от древногръцки ana-"против" и phylaxis-"защита". В световен мащаб около 0,05-2% от населението се очаква да развият анафилаксия в някакъв момент от живота си.
За тежестта на анафилактичната реакция най-голямо значение има сенсибилизацията, която представлява състояние на повишена чувствителност на организма, спрямо определени химични вещества, полени, лекарства и други. Най-честите причини са ухапвания и ужилвания от насекоми, хранителни вещества и лекарствени средства. Лекарствено индуцираната анафилаксия се развива независимо правилно въведената доза и начин на приложение. Най-честите лекарства, които причиняват анафилактичен шок са антибиотици, аналгетици и някои нестероидни противовъзпалителни средства.
Развива се в рамките на няколко минути или часове в зависимост от пътя на постъпване на съответното вещество. При интравенозна експозиция се развива около 5 до 30-та минута, при постъпване в гастроинтестиналния тракт до около 2 часа.
Най-често засегнати области са кожата (80-90%), респираторен отдел (70%), стомашно-чревен тракт (30-45%), сърдечна и съдова система (10-45%) и централната нервна система (10-15%).
Симптоми от страна на кожата
Най-често се наблюдава уртикария и зачервяване. Те могат да бъдат генерализирани или локални (при по-леки форми на анафилаксия. Други симптоми са подуване или ангиоедем. При ангиоедем може да има оплаквания от парене на кожата и сърбеж. Подуване на езика или гърлото се среща при около 20% от случаите. Подуването в областта на лицето, което обхваща устните, лигавиците на устната кухина, езика, гърло или фаринкс се нарича още едем на Квинке. Той може да бъде изключително опасен, особено когато обхваща ларинкс и фаринкс, тъй като може да доведе до асфиксия. Изисква незабавно лечение. По-леките форми могат да се изявят само с хрема и подуване на конюнктивите. Кожата може да бъде със синкаво-ливиден оттенък, поради настъпващата хипоксия.
Симптоми от страна на дихателната система
Респираторните симптоми най-често се изразяват с недостиг на въздух, хрипове и стридор. Хриповата находка се причинява най-често от спазми на бронхиалната мускулатура, докато стридорът е свързан с обструкция на горните дихателни пътища вследствие. Може още да има дрезгав глас, болка при преглъщане и/или кашлица.
Симптоми от страна сърдечно-съдовата система
Може да има спазъм на коронарни артерии с последващ инфаркт на миокарда, аритмия, сърдечен арест и други. При наличие на придружаваща сърдечна патология вероятността за поява на сърдечни усложнения се повишава. Обикновено има хипотония с компенсаторна тахикардия. Може да протече с рефлекса на Bezold-Jarisch, който се среща при около 10% от случаите и се изразява с хипотония и брадикардия. При настъпване на шок се появява чувство на замаяност с последваща загуба на съзнание. Много рядко може да се срещне и изолирана хипотония.
Други симптоми
Може да има симптоми от страна на гастроинтестиналния тракт като абдоминална болка, диарични изхождания и повръщане. Още могат да се наблюдават объркване, загуба на контрол над пикочния мехур, болки в тазовата област, главоболие (поради вазодилатация на мозъчните съдове), безпокойство и страх от смъртта.
Терапията е животоспасяваща с приложение на епинефрин (адреналин) интравенозно.
Повече информация за анафилактичен шок ще намерите тук:
Симптоми и признаци при Анафилактичен шок, обусловен от патологична реакция при адекватно назначено и правилно приложено лекарствено средство МКБ T88.6
- Повръщане
- Гадене
- Диария
- Затруднено дишане
- Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
- Сухи свиркащи хрипове
Лечение на Анафилактичен шок, обусловен от патологична реакция при адекватно назначено и правилно приложено лекарствено средство МКБ T88.6
- Антихистамини
- Бронходилататори
- Интубация
- Кортикостероиди
- Лечение на спешни състояния
- Лечение с кислород
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Anaphylaxis
http://emedicine.medscape.com/article/135065-overview
http://www.nhs.uk/conditions/Anaphylaxis/Pages/Introduction.aspx
http://www.healthline.com/health/anaphylactic-shock#Overview1
http://emedicine.medscape.com/article/135065-overview
Коментари към Анафилактичен шок, обусловен от патологична реакция при адекватно назначено и правилно приложено лекарствено средство МКБ T88.6