Изкълчване на лакътната става, неуточнено МКБ S53.1
Травматичните луксации на лакътната става заемат второ място след луксациите на раменната става. Те представляват 26% от всички луксации на ставите. Получават се предимно в зряла възраст.
Изкълчване на лакътната става, неуточнено включва изкълчване на хумероулнарната става.
Механизъм изкълчване на лакътната става, неуточнено
В зависимост от това къде се намират ставните повърхности на лакътната кост спрямо раменната се различават задна, предна и странична луксация. Предната луксация може да се комбинира със счупване на олекранона, а задните луксации се съчетават със страничните. Те съставляват около 90 % от всички луксации на лакътната става. Задните луксации се получават по индиректен механизъм - падане при хиперекстензирана предмишница или падане върху дланта на ръка при непълна екстензия в лакътната става.
Клинична картина на изкълчване на лакътната става, неуточнено
Лакътната става е деформирана. Разширен е предно - задния й размер. Олекранонът стърчи назад. Над него се опипва вдлъбнатина. Предмишницата е в принудително положение. Болният придържа болната ръка със здравата. Лакътната става е свита под ъгъл 120-130 градуса. Липсват движения на ставата. При опит за пасивно сгъване на лакътната става се установява пружинно съпротивление.
Диагноза на изкълчване на лакътната става, неуточнено
Диагнозата трябва да се потвърди с рентгенови снимки. При деца се правят сравнителни рентгенови снимки на двете лакътни стави.
Лечение на изкълчване на лакътната става, неуточнено
Наместването е лесно под обща упойка. Използват се два метода за наместване: флексионен и екстензионен. За да се освободи короноидния израстък, се налага хиперекстензия на лакътната става и това води до преразтягане на съдовете и нервите в кубиталната ямка. За предпочитане е флексионния метод. След общо обезболяване, лекарят обхваща ставата така, че двата му палеца да легнат върху олекранона, а останалите пръсти по предната повърхност на мишницата. Помощникът тегли китката по надлъжната ос и постепенно увеличава сгъването в лакътната става. Операторът натиска олекранона и ставата се намества.
Имобилизация след наместване на изкълчване на лакътната става е задължителна. Прави се гипсов ръкав за 21 дена.
В този срок болния движи пръстите и раменната става. След сваляне на имобилизацията се препоръчва изключително активни движения.
Трябва да се знае, че лакътната става не трябва да се подлага на масаж и пасивни раздвижвания. Те улесняват фиброзирането (разрастване на съединителна тъкан) в областта на лакътя и образуване на осифициращ миозит.
Коментари към Изкълчване на лакътната става, неуточнено МКБ S53.1