Изкълчване на друга и неуточнена част на раменния пояс МКБ S43.3
Изкълчването е трайно и пълно разместване на ставните повърхности на костите образуващи дадена става. Когато разместването не е пълно се нарича сублуксация.
Механизъм на изкълчване на друга и неуточнена част на раменния пояс
Травматичните луксации на други и неуточнени части на раменния пояс настъпват внезапно под действието на бързо действаща външна сила.
Механизмът на получаването на травматичните изкълчвания е предимно индиректен. Тук действат законите на двураменния лост. Дългото рамо на лоста е сегментът от опорно-двигателния апарат, разположен дистално от ставата. Късото рамо на лоста е ставното тяло, което разкъсва ставната торба и излиза от ставата.
Много рядко изкълчването настъпва след директна травма или след контракция на група мускули.
Патоанатомия на изкълчване на друга и неуточнена част на раменния пояс
Ставната торба е винаги разкъсана. Едно от ставните тела излиза навън през образувалия се отвор. В ставата и около нея се излива кръв. Болката провокира спазъм на мускулатурата, която фиксира луксираното тяло в дадено положение.
Луксацията може да се комбинира със счупване на ставните повърхности с повреда на съдове и нерви или с рана, която комуницира със ставата.
Клиника на изкълчване на друга и неуточнена част на раменния пояс
Типичните симптоми при изкълчването на други и неуточнени части на раменния пояс са:
- Деформация на ставата - анатомичната й конфигурация е променена, понякога се опипва едно от ставните тела, образуващи ставата;
- Принудително положение на крайника;
- Липса на движение на ставата - движения в ставата са невъзможни поради пълното разместване на ставните тела, които образуват ставата и мускулната контрактура, която задържа крайника в даденото положение. Всеки опит за изпитване на движения в ставата е свързан със силна болка;
- Пружинно съпротивление - при опит да се промени положението на крайника се чувства силно, непреодолимо съпротивление, като, че ли се притиска пружина. Когато се преустанови натиска, крайникът бързо се връща в първоначалното си положение.
Към клиничната симптоматика се прибавят болка, оток, подкожен хематом, нарушена ос на крайника, относително скъсяване или удължаване.
Диагноза изкълчване на друга и неуточнена част на раменния пояс
Рентгеновото изследване е задължително.
Лечение на изкълчване на друга и неуточнена част на раменния пояс
Наместването се извършва веднага след травмата, тъй като мускулната контрактура и отокът не е така силно изразен. Наместването се извършва под обща упойка. Всички методи на наместването целят поставяне на ставата в индиферентно положение. Задължително след наместването се прави рентгенова снимка. Ставата се имобилизира до зарастване на ставната торба, свързочния апарат и меките тъкани.
С прекъсване на имобилизацията трябва да се започне активна лечебна физкултура и физикална терапия за възстановяване на функцията на засегнатата става.
Симптоми и признаци при Изкълчване на друга и неуточнена част на раменния пояс МКБ S43.3
- Поява на отоци
- Синина
- Подутини, възли, бучки по кожата
- Болка в рамото
- Деформация на рамото
- Симптоми от страна на ръцете
Коментари към Изкълчване на друга и неуточнена част на раменния пояс МКБ S43.3