Травма на черепномозъчните нерви МКБ S04
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Черепно-мозъчните нерви са 12 чифта нерви, които излизат от мозъчния ствол, преминават през отвори на черепната основа и отиват към периферията на тялото.
Черепно-мозъчните нерви могат да се увредят при различни травми, но най-често това става при фрактура на черепната основа. При една четвърт от всички мозъчни травми се увреждат и черепно-мозъчните нерви. Тази травма на черепно-мозъчните нерви може да настъпи на работното място, у дома, при пътнотранспортни произшествия.
Различни черепни нерви предизвикват различни симптоми, в зависимост от това кой нерв е увреден. Най-често срещано увреждане при черепномозъчна травма е обонятелния нерв, което води до промени в обонянието. Това увреждане може да настъпи при закрити и открити травми на главата, и при леки травматични увреждания на мозъка. Увреждане на лицевия нерв е също доста често срещано, което води до парализа на лицето. Мозъчна травма е втората най-честа причина за парализа на лицето, след парализа на Бел. Очедвигателения нерв, абдуценс и трохлеарния нерв са доста често срещани наранявания, които водят до парализи на очите, двойно виждане, и стеснени зеници.
Увреждане на зрителния нерв е доста рядко, но когато това се случи може да се наблюдава загуба на зрение или зрително поле. Травма на троичния нерв не е много често срещано явление и най-често се случва при нараняване на други черепно-мозъчни нерви. Наранявания на троичния нерв най-често се наблюдават поради проникващи наранявания на главата и лицеви фрактури. Когато троичния нерв е контузен, най-често се засяга средната и горната част на лицето. Увреждане на слухово-вестибуларния нерв, води до нарушено равновесие и загуба на слуха, и са свързани с темпорални костни фрактури.
Честота и причини
Дванадесет двойки нерви водят началото си директно от мозъка към различни части на главата, шията и торса. Някои от черепните нерви участват в специални сетива като зрение, слух, вкус, а други контролират мускулите на лицето или контролират секреция на различни жлези. Черепните нерви могат да бъдат нарушени от множество причини, сред които основно са:
- Наранявания на главата
- Туморни формации
- Вирусни инфекции
- Заболявания, които причиняват дегенерация на нервните клетки (множествена склероза)
- Някои лекарства, особено антибиотици като аминогликозиди и стрептомицин
- Някои токсини, като живак
Патофизиология
Краниалните нерви представляват 12 чифта черепни нерви, всеки със своя собствена функция. Краниалните нерви и техните функции включват:
- Обонятелен нерв (n.olfactorius) - отговорен за обонянието.
- Зрителен нерв (n.opticus) - отговаря за зрението и изпращането на визуална информация към мозъка.
- Окуломоторен нерв (n.oculomotorius) - очедвигателен нерв.
- Трохлеарен нерв (n.trochlearis) - също отговаря за специфични движения на очите.
- Тригеминален нерв (n.trigeminus) - отговорен за получаването на усещане от лицето и контролира мускулите, отговорни за дъвченето.
- Адбуценсният нерв (n.abducens) - очедвигателен нерв.
- Лицевият нерв (n.facialis) - отговаря за движението на лицевите мускули, някои от движенията на езика и има сетивни клонове към самия език.
- Вестибулокохлеарен нерв (n.vestibulocochlearis) - отговаря както за слуха, така и за баланса.
- Глософарингеален нерв (n.glossopharyngeus) - отговорен за вкуса в задната трета на езика и някои от движенията му.
- Блуждаещият нерв (n.vagus) - отговаря за мускулите, участващи в преглъщането, гласа и инервацията на вътрешните органи.
- Аксесорен нерв (n.accessorius) - този нерв контролира специфични мускули участващи в движението на врата и раменете.
- Хипоглосен нерв (n.hypoglossus) - контролира движението на езика, което е важно за говора и преглъщането.
Симптоми
Проявената симптоматика, изпитвана от лица с увреждане на черепните нерви, варира в зависимост от това какви черепни нерви са били засегнати. Увреждането на специфичен черепно-мозъчен нерв довежда до затруднения в неговата специфична функция. Често срещаните симптоми включват:
- Нарушена функция на някои от сетивата, включително слух, зрение, обоняние, вкус, осезание
- Трудности при говорене
- Трудно преглъщане
- Мускулна слабост и нарушена координация
- Болка в мускулите
- Трудности със съня
- Мускулни спазми
- Изтръпване на кожата
- Загуба на чувствителност
- Глухота
- Двойно виждане
Някои от симптомите на различни видове невропатии включват:
- Парализа на Бел - обикновено е засегната само едната половина на лицето от парализа на мускулатурата.
- Микроваскуларна парализа на черепен нерв може да причини двойно виждане и други проблеми със зрението.
- Парализа на трети черепно-мозъчен нерв може да причини увисване на клепача, двойно виждане, затруднено движение на окото.
- Парализа на четвърти нерв води до необичайни движения на очите.
Диагноза
Като първа стъпка в диагностицирането на травма на черепномозъчните нерви, се представя подробна анамнеза и статус на пациента. Ако причината за засягането е някакъв вид травма, то вида и тежестта на травмата трябва да бъдат уточнени. След това, в зависимост от вида на черепната травма и засягането на нервите, се налагат допълнителни изследвания. Важен и неизменна част от поставянето на диагнозата е консултацията с невролог и снемането на неврологичен статус, който в повечето случаи насочва за вида на увредата. Лекарите могат да проведат следните изследвания и тестове:
- Проверка на кръвното налягане и кръвната захар
- Пълна кръвна картина
- Гръбначна пункция
- Очен преглед - при подозиране парализа на трети черепно-мозъчен нерв
- Образни изследвания - сред полезните за нервна увреда образни изследвания са компютърна томография (КТ) с контрастна материя и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). И двата образни метода са полезни при съмнение за доказване на увреждане на черепномозъчни нерви.
Лечение
Голяма част от травмите на черепните нерви се подобряват с времето, без необходимост от някакво допълнително лечение. Понякога лекарствата, които се използват са с обезболяващ или противовъзпалителен ефект. При по-тежко засягане на нервите може да се наложи и хирургично лечение. Лечението също може да варира в зависимост от конкретния засегнат нерв и проявената симптоматика.
При проявена болкова симптоматика могат да се използват различни обезболяващи медикаменти, в комбинация с противогърчови медикаменти и антидепресанти. Примери за лекарства, които се предписват при травматично увреждане на черепните нерви, включват:
- Амитриптилин
- Карбамазепин
- Габапентин
- Нортриптилин
В зависимост от силата на болката, хората с черепна невралгия могат да използват нестероидни противовъзпалителни лекарства, ацетаминофен или опиоиди. Кортикостероидна терапия също може да бъде предписана за намаляване на възпалението и отока около нерва.
При тежко травматично увреждане на нервите единствената възможност за лечение на черепна невропатия е хирургичното. Хирургията може да бъде реконструктивна или козметична, ако черепните невропатии причиняват увреждане, което засяга външния вид на човека.
Усложнения и прогноза
Ефектите от травма на черепномозъчните нерви варират при всеки индивид. Видът на изпитаните затруднения от своя страна пък зависи от това кой нерв е засегнат, както и от тежестта на увреждането. Ефектите от увреждането на черепните нерви могат да варират от леки до тежки и засягат хората по различни начини. Основните проблеми, които изпитват засегнатите хора са проблеми с говора и комуникацията, затруднено преглъщане, проблеми с гласа и др.
Логопедичната и езикова терапия са съсредоточени върху подпомагането за възстановяване на загубените способности или върху създаването на компенсаторни стратегии, които да помогнат за минимизиране на ефектите, които затруднението оказва върху индивида.
Увреждането на черепните нерви възниква, когато някой от дванадесетте черепни нерви е увреден в резултат на травма. Видът и тежестта на изпитаните затруднения варират при всеки индивид и зависят от нервите, които са засегнати. Логопедичната и езикова терапия е много полезна при лечение на лица с увреждане на черепните нерви.
Изображения: freepik.com
Видове Травма на черепномозъчните нерви МКБ S04
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ХИПЕРИКУМ ПЕРФОРАТУМ 30 СН
ХИПЕРИКУМ ПЕРФОРАТУМ 15 СН
ХИПЕРИКУМ ПЕРФОРАТУМ 9 СН
Библиография
https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/find-a-program-or-service/neurosurgery/cranial-nerve-disorders/conditions-and-diagnosis
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/cranial-nerve-injury
https://www.msdmanuals.com/home/brain,-spinal-cord,-and-nerve-disorders/cranial-nerve-disorders/overview-of-the-cranial-nerves
https://www.slt.co.uk/conditions/neurological-problems/cranial-nerve-damage/
https://medcoeckapwstorprd01.blob.core.usgovcloudapi.net/pfw-images/dbimages/HNT%20Ch%2018.pdf
https://www.medicalnewstoday.com/articles/cranial-neuropathy
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 208 КОНСЕРВАТИВНО ПОВЕДЕНИЕ ПРИ ЛЕКИ И СРЕДНОТЕЖКИ ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИ ТРАВМИ
- КП № 133 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ГЛАУКОМА, СЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ОКОТО И НЕПЕРФОРАТИВНИ ТРАВМИ
- КП № 229 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ
- КП № 205 ТЕЖКА ЧЕРЕПНО - МОЗЪЧНА ТРАВМА - КОНСЕРВАТИВНО ПОВЕДЕНИЕ
Коментари към Травма на черепномозъчните нерви МКБ S04