Травма на слуховия нерв МКБ S04.6
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Осмият черепномозъчен нерв е известен като вестибуло-кохлеарен нерв. Съставен е от два основни нерва, които са отговорни за слуха и равновесието - кохлеарен и вестибуларен нерв. Всеки нерв има различни ядра в мозъчния ствол.
Уврежданията на този нерв са резултат от патологични процеси или наранявания, които обикновено включват церебелопонтинния ъгъл, вътрешния слухов канал или вътрешното ухо. В такива случаи могат да се появят симптоми като световъртеж, нистагъм, шум в ушите и сензоневрална загуба на слуха. Слуховият нерв е отговорен за предаването на слухови сигнали от вътрешното ухо до кохлеарните ядра в мозъчния ствол и в крайна сметка до първичната слухова кора в темпоралния лоб.
Кохлеята представлява спирална, пълна с течност кухина в костния слухов лабиринт, която съдържа кортиевия орган по дължината на неговата базиларна мембрана. Биполярните неврони, образуващи спиралния ганглий, създават връзката между централната нервна система и органа на Корти.
Увреждане на слуха е добре позната последица от закрита травма на главата. Фрактура на черепа като резултат от травма на главата може да доведе и до травма на слуховия нерв. Увреждане на слепоочната кост може да доведе до увреждане на слуховия нерв, което се отразява негативно на слуха и равновесието.
Честота и причини
За травматолочигнтие центрове с по-голям обем фрактурите на темпоралната кост може да са най-честата причина за лицева парализа. Голяма част от пациентите с такъв вид фрактура се проявяват вторично след инциденти с моторни превозни средства.
Травма на слуховия нерв с последваща загуба на слуха се среща най-често при:
- Надлъжни фрактури, които увреждат тъпанчето
- Напречни фрактури, които са фрактури на капсулата на лабиринта
- Базиларна фрактура на черепа (предимно темпорална кост)
- Ятрогенно увреждане на нерва (по време на други вид операция или отстраняване на туморна формация)
- Баротравма (при гмуркане или пътуване със самолет)
Патофизиология
Кохлеарният нерв е изцяло сетивен нерв (няма моторна или двигателна функция) и е една от двете части на вестибулокохлеарния нерв, известен също като осми черепномозъчен нерв. За разбиране на структурата на нерва, е важна анатомията на ухото. Ухото има три основни части:
- Външно ухо - съдържа ушната мида и ушния канал
- Средно ухо - съдържа три костици, тъпанчевата мембрана и евстахиевата тръба
- Вътрешно ухо - съдържа кохлеята, кохлеарния нерв и вестибуларния орган
Кохлеята съдържа клетъчните тела на кохлеарния нерв в област, наречена спирален ганглий. Нервните клетки в спиралния ганлгий излъчват звукови сигнали към малки окосмени клетки, също разположени в кохлеята. Тези клетки преобразуват звуковите сигнали в нервни импулси, които се пренасят от кохлеарния нервен ствол до мозъчния ствол и евентуално до мозъка. Когато слуховият нерв навлезе в мозъчния ствол, той инервира или доставя нервни сигнали към кохлеарните ядра, разположени в понтомедуларния възел.
Симптоми
Травма на слуховия нерв може да доведе до различна симптоматика като загуба на слуха, шум в ушите, загуба на равновесие и други. Сред най-характерните симптоми са:
- Едностранна загуба на слуха - над 90% от пациентите развиват в известна степен едностранна загуба на слуха. Хората с този тип загуба на слуха може да имат затруднения да чуват в шумна среда и да открият източника на звука. Загубата на слуха обикновено се влошава с години и може да доведе до пълна глухота с едното ухо. При по-тежки травми загубата на слуха може да настъпи внезапно.
- Чувство за пълнота в ухото
- Шум в ушите (тинитус) - често срещан симптом при засягане на слуховия нерв.
- Нистагъм (неволево движение на очите)
- Световъртеж и загуба на равновесие - тъй като осмият черепномозъчен нерв отговаря едновременно както за слуха, така и за равновесието, неговото травматично засягане води много често и до проблеми с баланса. Пациентите не могат да пазят равновесие и са склонни да падат към страната на травмата.
Диагноза
Травматични увреждания на слуховия нерв могат да бъдат оценени от компютърна томография (КТ), ЯМР (ядрено-магнитен резонанс) и аудиометрични тестове. ЯМР е златният стандарт за диагностика на лицевите нервни разстройства, но в случаи на масови лезии или травма по-често се използва компютърна томография.
Диагностичните мероприятия обикновено са както следва:
- Физикален преглед - първичният преглед е от голямо значение при травматични пациенти, особено когато има данни за засягане на черепномозъчни нерви.
- Скринингови тест - тест за шепот, който включва покриване на едното ухо, докато пациентът слуша думи, произнасяни с много сила, може да покаже как реагирате на други звуци.
- Тестове с камертон - камертоните са двузъби метални инструменти, които издават звуци при удар. Простите тестове с камертони могат да помогнат за откриване на загуба на слуха. Те също могат да покажат къде е увреждането на ухото.
- Аудиометрични тестове - по-задълбочено изследване на слуха. При него звуците и думите се насочват през слушалки към всяко ухо. Всеки тон се повтаря на ниски нива, за да се открие най-тихия звук, който може да чуе пациента.
- Образни изследвания - компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.
Лечение
Лечение на някои от тези симптоми ще зависи от вида, както и степента на травмата. Докато при повечето случаи на травма на слуховия нерв е необходимо хирургично възстановяване, леки наранявания може да не изискват лекарска намеса. Слухови апарат са от голямо значение при посттравматична невросензорна глухота, за да се разбере звукова информация и подобряване на социалните взаимодействия.
При пациенти с тежка травма на кохлеарния нерв или аплазия или хипоплазия на нерва, кохлеарните импланти могат да възстановят слуха чрез пренасяне на звукови сигнали от вътрешното ухо на пациента до мозъка.
Усложнения и прогноза
Загубата на слуха при травма на слуховия нерв може да повлияе на качеството на живот. По-възрастните хора със загуба на слуха често съобщават, че са депресирани. Тъй като загубата на слуха може да затрудни разговора с другите, някои хора се чувстват откъснати от другите. Загубата на слуха също е свързана със загуба на мисловни умения, известна като когнитивно увреждане. Увреждането на вестибуло-кохлеарния нерв е свързан и с риск от падане поради загуба на равновесие.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9202266/
https://www.lobe.ca/en/blog/adulte-hearing/hearing-loss-auditory-nerve-damage
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acoustic-neuroma/symptoms-causes/syc-20356127
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537359/
https://www.verywellhealth.com/cochlear-nerve-anatomy-5088621
Коментари към Травма на слуховия нерв МКБ S04.6