Травма на други черепномозъчни нерви МКБ S04.8
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Травма на обонятелния нерв е най-често срещаната травма от всички увреждания на черепномозъчни нерви, свързани с травма на главата.
Нервус глософарингеус, нервус вагус и нервус хипоглосус образуват булбарната група черепно-мозъчни нерви. Те всички излизат от продълговатия мозък и тяхното увреждане най-често е комбинирано. Булбарната парализа се отнася до набор от различни признаци и симптоми, свързани с увреждане на функцията на глософарингеалния нерв, вагусовия нерв, допълнителния нерв и хипоглосния нерв.
Най-честата причина е лезия на долния моторен неврон в продълговатия мозък или лезии на тези нерви извън мозъчния ствол. Важно е булбарната парализа да бъде отдиференцирана от псевдобулбарна парализа. Много често при травматично засягане на тази група нерви се наблюдава обструкция на дихателните пътища, която изисква спешни лечебни мероприятия, най-често ендотрахеална интубация.
Травма на други черепномозъчни нерви включва:
- Травма на нервус глософарингикус (девети черепномозъчен нерв)
- Травма на нервус хипоглосус (дванадесети черепномозъчен нерв)
- Травма на нервус олфакториус (първи черепномозъчен нерв)
- Травма на нервус вагус (десети черепномозъчен нерв)
Честота и причини
За травматолочигнтие центрове с по-голям обем фрактурите на черепа са най-честата причина за булбарна парализа. Голяма част от пациентите с такъв вид фрактура се проявяват вторично след инциденти с моторни превозни средства.
Травма на слуховия нерв с последваща загуба на слуха се среща най-често при:
- Надлъжни фрактури
- Напречни фрактури
- Базиларна фрактура на черепа (предимно темпорална кост)
- Ятрогенно увреждане на нервите (по време на други вид операция или отстраняване на туморна формация)
Патофизиология
Булбарната парализа понякога се класифицира като прогресивна или непрогресивна. Прогресивната булбарна парализа е по-честа и се отнася до ескалацията на симптоми с течение на времето. Може да засегне както деца, така и възрастни, претърпели травма на черепа. Непрогресивната парализа, от друга страна, се отнася до булбарна парализа, която не се влошава с течение на времето.
Понякога булбарната парализа може да бъде объркана с псевдобулбарна парализа, която е резултат от увреждане на горните двигателни неврони. Докато двете състояния споделят много от едни и същи симптоми, псевдобулбарната парализа често се характеризира с нетипични изразяване на емоции, проявяващо се чрез необичайни изблици на смях и плач, наречено емоционална лабилност. Междувременно при булбарна парализа емоциите на индивида обикновено остават незасегнати. Други диференциращи признаци и симптоми на псевдобулбарна парализа включват липсата на лицеви емоции, спастичен и заострен език и прекомерно потрепване на челюстта.
Симптоми
Клинична картина на травма на други черепномозъчни нерви е разнообразна и се характеризира със симптоми от страна на засегнатите нерви и зоните, които те инервират.
Симптоми при травма на нервус глософарингеус
- Изтръпване в областта на задната стена на фаринкса и тонзилите
- Отслабване или отсъствие на фарингеалния рефлекс
- Намалена обща сетивност на задната стена на фаринкса, тонзилите и задната част на езика
- Парализа на мекото небце на страната на лезията
- Увулата е отклонена на здравата страна поради парализа на мекото небце на страната на увредата
- Затруднено или невъзможно гълтане (дисфагия)
- Дрезгав говор със затруднено изговаряне на думите
- Намаление или загуба на вкуса на задната трета на езика
Симптоми при травма на нервус хипоглосус
-
Затруднено преглъщане (дисфагия)
- Неясен говор (дизартрия)
- Парализа на езика
- Езикът се отклонява хомолатерално и има придружаваща хемиатрофия
Симптоми при травма на нервус вагус
- Ако е повреден клон, който води до ларинкса гласът става дрезгав, глух, беззвучен (dysphonia)
- Гласните връзки са неподвижни, което може да доведе до задушаване
- При увреждане на клонове, които инервират мускули на небцето и езика довежда до затруднения при преглъщането, а водата излиза през носа (dysphagia)
- Увреждане на слуха поради травма на клона на нервус вагус, който инервира ухото
- Травма на нервус вагус може ад доведе до сърдечни аритмии
- Проблеми с мотилитета на червата и стомаха
Симптоми при травма на нервус олфакториус
- Липса на обоняние (anosmia)
- Намалено обоняние (hiposmia)
- Извратено възприятие на миризмата (parosmia)
Диагноза
Диагностицирането на травма на други черепномозъчни нерви се основава на анамнестичните данни, които говорят за наличието на травма в областта на главата и черепа, както и проявените симптоми. При пациенти в увредено общо състояние, които не са контактни, може да се извършват допълнителни изследвания като анализ на ликвор (гръбначномозъчна течност), за да бъдат изключени други причини като множествена склероза, която понякога може да се прояви по подобен начин на бълбарната парализа.
За детайлно визуализиране при наличието на травма най-често се използват следните образни методи:
- ЯМР (ядрено-магнитен резонанс)
- КТ (компютърна томография)
Лечение
Понастоящем няма известно лечение при булбарна парализа. Въпреки това се използва поддържащо лечение за управление на симптомите и подобряване на общото състояние. Някои медикаменти се прилагат с цел контролиране на слюноотделянето. Хранителна сонда се поставя при пациенти, които имат силно затруднено преглъщане. Говорната и езикова терапия могат да помогнат при затруднения в говора, дъвченето и преглъщането.
При наличие на травматично увреждане на черепа и черепно-мозъчните нерви могат да се използват различни хирургични методи за възстановяване на различни лезии или увреждания.
Булбарната парализа може да се окаже фатална в прогресивни случаи. Смъртта от прогресивна булбарна парализа често настъпва от 1 до 3 години от началото на заболяването и води до развитието на аспирационен пневмонит. Аспирационната пневмония често се проявява при индивиди с булбарна парализа, тъй като те може да имат затруднения с преглъщането и в резултат на това част от храната може да постъпи в белите дробове и да доведе до инфекция.
Усложнения и прогноза
Травма на други черепномозъчни нерви също може да доведе до засягане на дихателния център в мозъчния ствол, който участва в сигнализирането и контролирането на дишането. Това може да доведе до животозастрашаваща невъзможност за правилно дишане. В допълнение, прогресивната булбарна парализа може да прогресира до амиотрофична латерална склероза и прогнозата обикновено е лоша. При това състояние некрозата на моторните неврони пречи на способността на индивида да диша и в крайна сметка може да доведе до смърт. Въпреки тежките възникващи усложнения при такъв тип травма, след правилно проведено и адекватно лечение, повечето пациенти успяват да се възстановят, като възстановителният период може да отнеме няколко месеца.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/medgen/898626
https://en.wikipedia.org/wiki/Bulbar_palsy
https://www.medscape.org/viewarticle/575966_2
https://www.sciencedirect.com/topics/nursing-and-health-professions/cranial-nerve-injury
https://www.newyorkfacialparalysis.com/treatments/bulbar-palsy/
Коментари към Травма на други черепномозъчни нерви МКБ S04.8
Мима Сашева
Имам проблеми с нервите, имам стрелкащи болки и притисък на главата, ходя като замаяна. Вземам Сиранален вече година, но болката отшумява и пак се появява, много ме е страх какво да правя?
Здравейте! Препоръчваме ви да се консултирате с невролог, за да се прецени какво е състоянието ви и да се назначи допълнителна терапия при необходимост.
Имам проблеми с нервите, имам стрелкащи болки и притисък на главата, ходя като замаяна. Вземам Сиранален вече година, но болката отшумява и пак се появява, много ме е страх какво да правя?