Травма на черепномозъчен нерв, неуточнен МКБ S04.9
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Краниалните нерви представляват 12 чифта черепномозъчни нерва, които излизат от основата на главния мозък и инервират различни части на лицето, главата и шията. Краниалните нерви изпълняват основни функции от осигуряване на усещане и контролиране на движенията на лицето до иницииране на защитни рефлекси.
Краниалните нерви са уязвими по време на травма на главата, тъй като много от тях преминават по повърхността на черепа и са защитени само от мускулите и тъканите на лицето. Особено опасни са проникващите наранявания, които могат да увредят черепните нерви. Ефектите от нараняване могат да бъдат временни или постоянни, в зависимост от естеството на нараняването.
Известно е, че нараняванията на главата или лицето понякога причиняват наранявания на черепните нерви. Тези увреждания са сериозни за пациента по отношение на нормалните функции на лицето и главата, както и външния вид. В много случаи травма на черепномозъчен нерв, неуточнен се диагностицира на по-късен етап поради трудното разпознаване, особено в случаи на други травми, като животозастрашаващи критични състояния. За да се открият рано тези наранявания, лекарят трябва бързо да направи оценка на увреждането на черепния нерв по време на неврологичния преглед в спешното отделение.
Честота и причини
Точното разпространение на травма на черепномозъчен нерв, неуточнен не е известно. Установено е, че фрактурите на черепа може да са най-честата причина за засягане на някои от черепните нерви. Голяма част от пациентите с такъв вид фрактура се проявяват вторично след инциденти с моторни превозни средства.
Причини за травма на черепномозъчен нерв, неуточнен включват:
- Пътнотранспортни произшествия
- Травма от огнестрелно оръжие
- Спортна травма
- Падане от височина
- Проникваща орбитална травма
- Фрактури на черепна основа
- Фрактури на максила и мандибула
- Травма на синуси
- Травма в областта на шията
Патофизиология
Един от най-често увредените нерви по време на травма на главата е първият, обонятелен нерв. Увреждането на този нерв засяга не само обоняванието, но и способността да се вкуси храна, тъй като миризмата е важен компонент на вкуса.
Ако има травма на лицевия нерв (седми черепномозъчен нерв), едната страна на лицето няма да може да прави изражения и вкусът също може да бъде променен. Увреждането на този нерв е обезпокоително, защото уврежда една от най-разчитаните ни форми на изразяване (мимическа мускулатура), а също така води и до тежък психоемоционален стрес.
Зрителният нерв (втори краниален нерв), може да бъде увреден при фрактури на черепа. Ако този нерв бъде напъно прекъснат при травма, това води до постоянна слепота в засегнатото око.
Симптоми
Проявената симптоматика, изпитвана от лица с увреждане на черепните нерви, варира в зависимост от това какви черепни нерви са били засегнати. Увреждането на специфичен черепно-мозъчен нерв довежда до затруднения в неговата специфична функция. Често срещаните симптоми включват:
- Нарушена функция на някои от сетивата, включително слух, зрение, обоняние, вкус, осезание
- Трудности при говорене
- Трудно преглъщане
- Мускулна слабост и нарушена координация
- Болка в мускулите
- Трудности със съня
- Мускулни спазми
- Изтръпване на кожата
- Загуба на чувствителност
- Глухота
- Двойно виждане
Диагноза
Черепната травма е често пренебрегван аспект на невротравматологията, която се диагностицира по-късно в хода на възстановяването. Повечето от тези наранявания не изискват активна намеса в остър стадий. Травмите на черепномозъчните нерви са важна причина за заболеваемост, което изисква дългосрочно лечение, многократни хирургични процедури или реконструктивни мерки.
Златен стандарт за откриването на травматични увреждания на черепномозъчни са компютърната томография и ядрено-магнитен резонанс, както и електрофизиологични тестове. Травма на черепномозъчен нерв, неуточнен може лесно да бъде доказана с помощта на някои изследвания. Тестовете и поведението при травма включват следните:
- Неврологичен статус - тестове за усещане, рефлекси, баланс и психическо състояние
- Електромиография (ЕМГ) - измерва електрическата активност на мускулите по време на работа и в покой.
- Компютърна томография (скенер) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) - образни методи, които позволяват на лекарите да визуализират всички структури на мозъка, както и черепните нерви.
Лечение
Много видове невропатии се подобряват с времето при по-леки наранявания, без никакво лечение. Понякога се прилагат различни медикаменти, които се използват за намаляването на отока в близост до нерва, което причинява болка.
Ако един черепномоъчен нерв е напълно прерязан на две, той не може да бъде възстановен. Ако обаче околните тъкани са натъртени или разтегнати, но нервът е непокътнат, той може да се възстанови. Това може да отнеме време и да причини различни неприятни симптоми, включително изтръпване и болка.
Медикаментите, които се използват са кортикостероиди, които намаляват възпалението около нерва. При голяма част от травмите на черепните нерви, единственото лечение, е хирургичното. Индикации за хирургично лечение са наличието на колекция от кръв, наречена хематом, която може да притиска нерва и води до парализа или дисфункция.
Усложнения и прогноза
Увреждането на черепните нерви възниква, когато някой от дванадесетте черепни нерви е увреден в резултат на травма. Видът и тежестта на изпитаните затруднения варират при всеки индивид и зависят от нервите, които са засегнати. Логопедичната и езикова терапия е много полезна при лечение на лица с увреждане на черепните нерви.
Ефектите от увреждането на черепните нерви могат да варират от леки до тежки и засягат хората по различни начини. Основните проблеми, които изпитват засегнатите хора са проблеми с говора и комуникацията, затруднено преглъщане, проблеми с гласа и др.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.verywellhealth.com/cranial-nerve-damage-from-head-trauma-1720018
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9410283/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20635856/
https://eyewiki.aao.org/Traumatic_Motor_Neuropathies_(Third,_Fourth,_Sixth)
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/multiple-cranial-neuropathies
Коментари към Травма на черепномозъчен нерв, неуточнен МКБ S04.9