Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Травми на главата Травма на черепномозъчните нерви Травма на черепномозъчен нерв, неуточнен

Травма на черепномозъчен нерв, неуточнен МКБ S04.9

от 25 яну 2013г., обновено на 18 ное 2023г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Деян Маринов
Травма на черепномозъчен нерв, неуточнен МКБ S04.9 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› Честота и причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза 

› Лечение

› Усложнения и прогноза

Въведение

Краниалните нерви представляват 12 чифта черепномозъчни нерва, които излизат от основата на главния мозък и инервират различни части на лицето, главата и шията. Краниалните нерви изпълняват основни функции от осигуряване на усещане и контролиране на движенията на лицето до иницииране на защитни рефлекси.

Краниалните нерви са уязвими по време на травма на главата, тъй като много от тях преминават по повърхността на черепа и са защитени само от мускулите и тъканите на лицето. Особено опасни са проникващите наранявания, които могат да увредят черепните нерви. Ефектите от нараняване могат да бъдат временни или постоянни, в зависимост от естеството на нараняването.

Известно е, че нараняванията на главата или лицето понякога причиняват наранявания на черепните нерви. Тези увреждания са сериозни за пациента по отношение на нормалните функции на лицето и главата, както и външния вид. В много случаи травма на черепномозъчен нерв, неуточнен се диагностицира на по-късен етап поради трудното разпознаване, особено в случаи на други травми, като животозастрашаващи критични състояния. За да се открият рано тези наранявания, лекарят трябва бързо да направи оценка на увреждането на черепния нерв по време на неврологичния преглед в спешното отделение.

Честота и причини

Точното разпространение на травма на черепномозъчен нерв, неуточнен не е известно. Установено е, че фрактурите на черепа може да са най-честата причина за засягане на някои от черепните нерви. Голяма част от пациентите с такъв вид фрактура се проявяват вторично след инциденти с моторни превозни средства.

Причини за травма на черепномозъчен нерв, неуточнен включват:

  • Пътнотранспортни произшествия
  • Травма от огнестрелно оръжие
  • Спортна травма
  • Падане от височина
  • Проникваща орбитална травма
  • Фрактури на черепна основа
  • Фрактури на максила и мандибула
  • Травма на синуси
  • Травма в областта на шията

Патофизиология

Един от най-често увредените нерви по време на травма на главата е първият, обонятелен нерв. Увреждането на този нерв засяга не само обоняванието, но и способността да се вкуси храна, тъй като миризмата е важен компонент на вкуса.

Ако има травма на лицевия нерв (седми черепномозъчен нерв), едната страна на лицето няма да може да прави изражения и вкусът също може да бъде променен. Увреждането на този нерв е обезпокоително, защото уврежда една от най-разчитаните ни форми на изразяване (мимическа мускулатура), а също така води и до тежък психоемоционален стрес.

Зрителният нерв (втори краниален нерв), може да бъде увреден при фрактури на черепа. Ако този нерв бъде напъно прекъснат при травма, това води до постоянна слепота в засегнатото око.

Симптоми

Симптоми при травма на черепномозъчен нерв

Проявената симптоматика, изпитвана от лица с увреждане на черепните нерви, варира в зависимост от това какви черепни нерви са били засегнати. Увреждането на специфичен черепно-мозъчен нерв довежда до затруднения в неговата специфична функция. Често срещаните симптоми включват:

  • Нарушена функция на някои от сетивата, включително слух, зрение, обоняние, вкус, осезание
  • Трудности при говорене
  • Трудно преглъщане
  • Мускулна слабост и нарушена координация
  • Болка в мускулите
  • Трудности със съня
  • Мускулни спазми
  • Изтръпване на кожата
  • Загуба на чувствителност
  • Глухота
  • Двойно виждане

Диагноза

Компютърна томография на глава

Черепната травма е често пренебрегван аспект на невротравматологията, която се диагностицира по-късно в хода на възстановяването. Повечето от тези наранявания не изискват активна намеса в остър стадий. Травмите на черепномозъчните нерви са важна причина за заболеваемост, което изисква дългосрочно лечение, многократни хирургични процедури или реконструктивни мерки.

Златен стандарт за откриването на травматични увреждания на черепномозъчни са компютърната томография и ядрено-магнитен резонанс, както и електрофизиологични тестове. Травма на черепномозъчен нерв, неуточнен може лесно да бъде доказана с помощта на някои изследвания. Тестовете и поведението при травма включват следните:

  • Неврологичен статус - тестове за усещане, рефлекси, баланс и психическо състояние
  • Електромиография (ЕМГ) - измерва електрическата активност на мускулите по време на работа и в покой.
  • Компютърна томография (скенер) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) - образни методи, които позволяват на лекарите да визуализират всички структури на мозъка, както и черепните нерви.

Лечение

Много видове невропатии се подобряват с времето при по-леки наранявания, без никакво лечение. Понякога се прилагат различни медикаменти, които се използват за намаляването на отока в близост до нерва, което причинява болка.

Ако един черепномоъчен нерв е напълно прерязан на две, той не може да бъде възстановен. Ако обаче околните тъкани са натъртени или разтегнати, но нервът е непокътнат, той може да се възстанови. Това може да отнеме време и да причини различни неприятни симптоми, включително изтръпване и болка.

Медикаментите, които се използват са кортикостероиди, които намаляват възпалението около нерва. При голяма част от травмите на черепните нерви, единственото лечение, е хирургичното. Индикации за хирургично лечение са наличието на колекция от кръв, наречена хематом, която може да притиска нерва и води до парализа или дисфункция.

Усложнения и прогноза

Увреждането на черепните нерви възниква, когато някой от дванадесетте черепни нерви е увреден в резултат на травма. Видът и тежестта на изпитаните затруднения варират при всеки индивид и зависят от нервите, които са засегнати. Логопедичната и езикова терапия е много полезна при лечение на лица с увреждане на черепните нерви.

Ефектите от увреждането на черепните нерви могат да варират от леки до тежки и засягат хората по различни начини. Основните проблеми, които изпитват засегнатите хора са проблеми с говора и комуникацията, затруднено преглъщане, проблеми с гласа и др.

Изображения: freepik.com

4.3/5 7 оценки

Библиография

https://www.verywellhealth.com/cranial-nerve-damage-from-head-trauma-1720018
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9410283/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20635856/
https://eyewiki.aao.org/Traumatic_Motor_Neuropathies_(Third,_Fourth,_Sixth)
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/multiple-cranial-neuropathies

Коментари към Травма на черепномозъчен нерв, неуточнен МКБ S04.9

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Травма на черепномозъчен нерв, неуточнен МКБ S04.9
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 05:51
    Коментирайте "Травма на черепномозъчен нерв, неуточнен МКБ S04.9"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как преживявате психическа травма?

преди 2983 дни, 14 часа и 50 мин.

Как с упражнения да освободя прищипания си нерв?

преди 3115 дни, 12 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 17 часа и 55 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 8 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 9 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 9 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЯВОЛСКИ НОКЪТ КОРЕН капсули 480 мг * 100 NATURE'S WAY

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С 15% ВИТАМИН C 30 мл

ДАНДУМ охлаждащ гел 100 г

БИОХЕРБА АМИНО КОМПЛЕКС+ХРОМ капс. * 100

КАТЕТЪР ПРЕЗЕРВАТИВ 20 мм. УРО

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНДОТЕЛОН таблетки 150 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:58:08

ИНФЛУЦИД таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:54:33

ЛАКТОФЛОР СЕВИДА капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:40:02

ОРТОМОЛ ФЕМИН 30 дневни дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:36:30

РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:35:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival