Барабанни пръсти МКБ R68.3
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Барабанните пръсти, наричани също Хипократови пръсти, нокти тип часовниково стъкло, хипертрофична остеоартропатия (ХОА) представляват вродена или придобита деформация на пръстите и ноктите, която може да засегне както горния, така и долния крайник.
Епидемиология
Честотата на Хипократовите пръсти е трудно да бъде определена предвид факта на многобройната етиология, отговорна за заболяването. Барабанни пръсти не се наблюдават при всички пациенти със съпътстващо заболяване, т.е. не винаги състоянието се проявява клинично. При около 1% от хоспитализираните болни във вътрешно отделение симптомът се наблюдава, докато при пациентите с рак на белия дроб честотата на симптома значително расте – между 5% и 15%.
Видове барабанни пръсти
Както беше отбелязано в началото, ХОА може да бъде вродена (първична) или придобита (вторична).
Първична хипертрофична остеоартропатия
При първичната ХОА пръстите на ръцете и/или краката може да изглеждат естествено големи, изпъкнали и заоблени. Това се забелязва още през детските или тийнейджърските години на индивида и не търпи особени изменения през живота му. Често и при други членове на семейството се забелязват барабанни пръсти. Това състояние не е патологично.
Вторична хипертрофична остеоартропатия
Счита се за патологичен симптом, отразяващ придружаващата го патолгия. Вторичната хипертрофична остеоартропатия, за разлика от първичната, се осъществява постепенно във времето и причинява видима промяна във външния вид на пръстите на ръцете и/или краката. Други характеристики, отличаващи вторичната ХОА от първичната, са омекотяване на ноктите и нокътното ложе, изчезване на ъгъла между ноктите и кожичките на пръстите, ноктите придобиват т.нар. „плаващ вид“, вместо да са здраво прикрепени към пръстите Ви и т.н.
Етиология
При вродените барабанни пръсти има наличен генетичен фактор, предразполагащ индивида към тях. Няколко гена са свързани с наличието на първични барабанни пръсти, включително HPGD-гена. При вторично придобитите барабанни пръсти има отношение най-различна и разнообразна етиология. Към нея могат да се причислят заболявания като:
- Белодробен карцином
- Интерстициална белодробна фиброза
- Белодробен абсцес
- Белодробна туберкулоза
- Застойна сърдечна недостатъчност
- Вродени сърдечни аномалии – аортна инсуфициенция, митрална стеноза и др.
- Съдечен миксом
- Инфекциозен ендокардит
- Чернодробна цироза
- Карцином на черния дроб
- Болест на Грейвс
- Ходжкинов лимфом
- Хроничен ентероколит
- Глутенова ентеропатия
Патогенезата на барабанните пръсти протича в 4 стадия:
- Флуктуация и омекотяване на нокътното ложе
- Повишено изпъкване на ноктите
- Удебеляване на цялата дистална част на пръстите
- Набраздяване на кожата и ноктите
Клинична картина
При наличието на барабанни пръсти първият и най-видим симптом е промяната в размерите и формата на ноктите и пръстите. Ако барабанните пръсти са вторично придобити, могат да се установят симптоми, съпътстващи основното заболяване. При белодробна патология ще се наблюдава диспнея, усилие при извършване на физическа дейности, обща отпадналост и пр.
Диагноза
Установяването на барабанните пръсти обикновено не представлява трудност за лекуващия лекар, тъй като заболяването се диагностицира „с просто око“. Под внимание се взимат анамнестичните данни, снети от пациента, както и наличието на друго основно заболяване, ако присъства такова.
Лечение
Ако барабанните пръсти са вродени, лечение не се налага. При вторично придобити барабанни пръсти се пристъпва към лечение на основното заболяване, което провокира наличието им. При обратима патология на първичното заболяване, обикновено и Хипократовите пръсти претърпяват обратен ход на развитие.
Изображиение: Desherinka, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Барабанни пръсти МКБ R68.3
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539713/
https://www.verywellhealth.com/clubbing-of-fingers-914776
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/clubbed-fingers-and-thumbs-causes
Коментари към Барабанни пръсти МКБ R68.3