Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Остеохондродисплазия с дефекти в растежа на тръбестите кости и гръбначния стълб Дистрофична дисплазия

Дистрофична дисплазия МКБ Q77.5

от 14 дек 2018г., обновено на 08 дек 2022г.
Дистрофична дисплазия МКБ Q77.5 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Дистрофичната дисплазия представлява рядко вродено заболяване. Диапазонът и тежестта на свързаните с дистрофичната дисплазия симптоми може да варират значително в зависимост от случая. Разстройството често се характеризира с нисък ръст и необичайно къси ръце и крака, анормално развитие на костите (скелетна дисплазия) и ставите (дисплазия на ставите) в много области на тялото. Наблюдава се също така прогресивно абнормно изкривяване на гръбначния стълб (сколиоза или кифоза), необичайни промени в тъканта на външните видими части на ушите и малформации в областта на главата и лицето.

Дистрофична дисплазияВъпреки че точното разпространение на дистрофичната дисплазия е неизвестно, изследователите смятат, че се засяга около 1 на 500 000 новородени в Съединените щати.
Това състояние е по-често срещано във Финландия, където засяга около 1 на 33 000 новородени.

Дистрофичната дисплазия е едно от няколкото скелетни нарушения, причинени от мутации в SLC26A2 гена. Този ген осигурява инструкции за създаване на протеин, който е от съществено значение за нормалното развитие на хрущяла и за неговото превръщане в кост.

Хрущялът представлява здрава, гъвкава тъкан, която изгражда голяма част от скелета по време на ранното му развитие. Повечето хрущяли по-късно се превръщат в кости (процес на вкостяване), с изключение на хрущяла, покриващ краищата на костите и присъстващ в носа и външната част от ушите.
Мутациите в гена SLC26A2 променят структурата на развиващия се хрущял, предотвратявайки правилното формиране на костите, което води до скелетни проблеми, характерни за дистрофичната дисплазия.

Това заболяване се унаследява по автозомно-рецесивен модел, което означава, че и двете копия на гена във всяка клетка имат мутации. Родителите на индивид с автозомно-рецесивно заболяване носят по едно копие на мутиралия ген, като те обикновено не показват признаци и симптоми на състоянието.
Дистрофична дисплазия

При повечето деца с дистрофична дисплазия първите (на палеца) метакарпални кости на всяка ръка може да бъдат необичайно малки и с овална форма, което кара палците да променят нормалното си местоположение. Другите пръсти могат също да са необичайно къси (брахидактилия), а ставите да се сливат, причинявайки ограничено движение на пръстите на ставите.
Засегнатите бебета също обикновено имат тежки деформации на стъпалата, дължащи се на ненормално отклонение и сливане на определени кости в тялото на всеки крак. Освен това, много деца с дистрофична дисплазия страдат от имобилизация на определени стави.

При повечето деца с дистрофична дисплазия има непълно затваряне на прешлените на гръбначния стълб (spina bifida occulta) в областта на шията и горната част на гърба. Освен това, през първата година от живота, някои засегнати деца могат да започнат да развиват прогресивно необичайно странично изкривяване на гръбначния стълб (сколиоза).

По време на юношеството, хората с нарушение могат също така да развият и патологична кифоза. В тежки случаи прогресивната кифоза може да доведе до затруднения в дишането.

В допълнение, повечето новородени с дистрофична дисплазия развиват абнормни пълни с течност кисти във външните видими части на ушите. През първите седмици от живота тези кисти се надуват и възпаляват, като стават необичайно твърди, дебели и анормални по форма.

Дистрофична дисплазияНякои засегнати бебета могат също така да имат аномалии в областта на главата и лицето, включително непълно затваряне на покрива на устата - цепнатина на небцето, аномалии на хрущяла, изграждащ трахеята, ларинкса и някои бронхи. Това може да доведе до колапс на дихателните пътища, причиняващ запушване на дихателните пътища и затруднено дишане.

Други основни признаци на дистрофична дисплазия включват:

  1. Дисплазия на тазобедрената става
  2. Деформации на ставите
  3. Деформации на краката
  4. Хернии
  5. Брахидактилия (необичайно къси пръсти на ръцете)

От изброените симптоми, освен скъсяването на крайниците, най-характерни за дистрофичната дисплазия са аномалиите на ходилата, деформацията на палеца и патологичните изкривявания на гръбначния стълб.

Признаците и симптомите на дистрофичната дисплазия са подобни на тези при друго скелетно разстройство, наречено ателостеогенеза тип 2, като дистрофичната дисплазия има тенденция да причинява по-леки увреждания.
Въпреки че засегнатите деца имат проблеми с дишането и съществува риск от дихателна недостатъчност, повечето от тях успяват да доживеят до зряла възраст.

Дистрофична дисплазия

Диагностиката на дистрофичната дисплазия се осъществява чрез физикален преглед и образно-диагностични методи.
Рентгенографията е първият метод, който се използва за визуализация на промените в структурата на тялото.
Ядрено-магнитният резонанс и компютърният томограф също са широко използвани за диагностика на заболяването. За разлика от рентгенографията те могат да визуализират тъканите и костите в няколко различни равнини, както и да пресъздадат много по-детайлно структурите, с което да се извърши и по-качествена диагностика.

Извършват се и кръвни или генетични изследвания, с които да се уточнят евентуални нарушения във функцията на някой орган или да се идентифицира мутиралият ген.

Лечението при пациенти с дистрофична дисплазия е строго индивидуално, тъй като зависи от тежестта на аномалиите. В повечето случаи специалистите лекуват няколко системи едновременно, тъй като засягането е мултисистемно. В някои случаи не се изисква лечение, а само внимателно наблюдение, но в други може да са необходими нехирургични или хирургични процедури и лечение, за да се отговори на специфичните аспекти на състоянието.

Дистрофична дисплазияМного деца с диастрофична дисплазия страдат също от:

  1. сколиоза
  2. дисплазия на тазобедрената става
  3. аномалии на ръцете, краката и ходилата

Тези малформации е добре да бъдат лекувани хирургически докато детето е все още малко, за да се постигне максимално добър ефект след края на лечението.

Понякога терапията може да включва и нехирургични методи като физикална терапия или прилагането на шини, яки и корсети, които да стабилизират гръбнака или други части от тялото в процеса на растеж.

3.0/5 9 оценки

Симптоми и признаци при Дистрофична дисплазия МКБ Q77.5

  • Нисък ръст
  • Сколиоза
  • Конско стъпало
  • Кифоза
  • Симптоми от пръстите на краката
  • Скованост в областта на лакътя
Всички

Библиография

https://rarediseases.org/rare-diseases/diastrophic-dysplasia/
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/diastrophic-dysplasia
https://www.orthobullets.com/pediatrics/4097/diastrophic-dysplasia
https://www.chop.edu/conditions-diseases/diastrophic-dysplasia
https://emedicine.medscape.com/article/1257787-overview

Коментари към Дистрофична дисплазия МКБ Q77.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дистрофична дисплазия МКБ Q77.5
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:22
    Коментирайте "Дистрофична дисплазия МКБ Q77.5"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дисплазия при боксер 8 месеца

преди 5038 дни, 16 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival