Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Други вродени аномалии на костите на черепа и лицето Хипертелоризъм

Хипертелоризъм МКБ Q75.2

от 02 ное 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Хипертелоризъм МКБ Q75.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Хипертелоризмът е вродена аномалия, която представлява необичайно увеличено разстояние между орбитите. За по-точно състоянието може да се означи като орбитален хипертелоризъм.

Деформацията може да бъде едностранна или двустранна, симетрична или асиметрична, или част от лицево-челюстни деформации. Това не е заболяване само по себе си, а по-скоро проява на лицево-черепна малформация (синдром на Крузон, синдром на Аперт, синдром на Едуард, синдром на Леопард, синдром на Нонан). Част е от заболявания като краниосиностоза, краниофациална дисплазия и др. Раздалечаването между очите може да е в резултат от тумори или травма и тогава се нарича псевдо-хипертелоризъм или телекантус.

Орбиталният хипертелоризъм се развива в пренаталния (предродилен) период. При правилно развитие орбитите на очите се развиват латерално и по-късно се завъртат до нормалната им позиция. При това състояние обаче етапа на завъртането не се случва и след раждане очите са по-раздалечени.

В ембрионалния стадий, когато плодът е около 28 мм., дефект в развитието на назалната капсула, води до спиране в развитието на бъдещия фронто-назо-орбито-етмоидален комплекс, възпрепятствайки бъдещото завъртане на орбитите към срединната линия. Друга причина за появата на хипертелоризъм е дефект в латеро-медиалното движение на орбитите. Предложена е и трета теория, според която причина е ранната осификация (вкостяване) на крилата на сфеноидалната кост. По този начин орбитите не се придвижват и остават в ембрионалната си позиция. Дефектът е козметичен и не се наблюдават смущения в интелектуалното развитие.

Доказано е, че се унаследява на автозомно-доминантен принцип.

В зависимост от причината за поява на състоянието е създадена класификация:

  1. Медиален хипертелоризъм — причинява се от патология, водеща до хипертрофия (увеличаване на размера), хиперплазия (увеличен брой клетки) или дезорганизация на фронто-назо-орбито-етмоидален комплекс.
  2. Латерален хипертелоризъм — причинява се от патологии, водещи до синостоза (срастване на шевове) на кранио-зигоматично-максиларния комплекс.

За правилно поставяне на диагнозата се използват следните термини:

OCD — разстоянието между външните ъгли на двете очи

IPD — разстоянието между зениците на двете очи

ICD — разстоянието между вътрешните ъгли на двете очи

PFL — разстоянието между външния и вътрешен ъгъл на окото

хипертелоризъм таблицаСпоред размера на IOD (най-краткото разстояние между медиалните стени на орбитите приблизително на нивото на съединенията на всеки среден ъглов процес на челната кост с максиларните и лакримални кости) е направена и друга класификация. След раждане IOD е 16 мм., на 12 г. е 25 мм., а при възрастния индивид — при жени е 25 мм. и 28 мм. за мъжете. Според класификацията:

  • Първа степен хипертелоризъм IOD = 30-34 мм.
  • Втора степен хипертелоризъм IOD = 35-40 мм.
  • Трета степен хипертелоризъм IOD > 40 мм.

Според класификацията на Гънтър/Тесиер за стандартно отклонение (SD) хипертелоризмът се подразделя на:

  • Първа степен — при разстояние 2-4 SD
  • Втора степен — при разстояние 4.1-8 SD
  • Трета степен — повече от 8 SD

Препоръчително е да се направят допълнително компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.

Ако хипертелоризмът е истински, стойностите на OCD, IPD, ICD ще са повишени, но ако ICD е завишено, а OCD не, това състояние не може да се признае за хипертелоризъм и се говори за телекантус.

Лечението е изцяло с козметична цел. През 60-те години на миналия век Пол Тесиер развива комбинирана интра- и екстракраниална техника за корекция на дефекта. До преди това не е имало метод за лечение. Успял е да докаже, че е възможно орбитите да бъдат преместени, без да се увреди значително зрението на пациента, поради еластичността на зрителния нерв. По-късно техниката е усъвършенствана от Конверс, Ван дер Мюлер и Ортиз Монастерио. Те са пионери в сферата и изобразяват орбитите с окото като комплекс от две части. Външната е с форма на квадрат и в нея е разположена орбитата с очната ябълка, а вътрешната - с форма на конус, съдържаща оптичния нерв. Тяхната идея е била, че ако двете части могат да се разделят, то тогава външната ще може да бъде преместена.ХИПЕРТЕЛОРИЗЪМ

Целите при операция на хипертелоризъм са:

  1. Сближаване на двете орбитите
  2. Коригиране на оптичната дистопия (неправилно разположение)
  3. Стесняване на назалния гръб и създаване на нормалeн нос с правилни пропорции
  4. Коригиране на мекотъканни дефекти

Препоръчително е операцията да се направи възможно най-рано, за да се избегне психически тормоз. Тъй като по време на операция линиите на остеотомия минават през долния очен ръб до горната челюст (максила), според някои лекари е по-добре да се изчака докато зъбните зачатъци прораснат и костите се втвърдят, за да не се наруши растежа на челюстта. Според някои лекари е по-добре операцията да се извърши колкото се може по-късно или поне след 7-годишна възраст, защото е възможно костите да не издържат на напрежението и деформацията да се задълбочи. От друга страна ако се изчака толкова дълго, пациентът може да получи психическа травма.

Остеотомия на кутията — извършва се движение по хоризонталните и вертикални оси на лицето. Това позволява на костни фрагменти да преминат през долния очен ръб. Процедурата се изпълнява най-добре чрез интра- и екстракраниален подход. Извършва се предна краниотомия (отваряне на черепа), предните дялове на мозъка се избутват внимателно и се влиза през областта на решетовидната кост и орбиталния покрив. Първо се отстранява излишната тъкан, причиняваща хипертелоризъм и след това се преместват орбитите. Остеотомия на кутията се избира в случаите, когато зъбната оклузия е нормална (начина, по който горните и долните зъби осъществяват контакт помежду си).

Ако зъбната оклузия е под ъгъл (синдром на Аперт), се използва техниката лицево раздвояване. Процедурата е също полезна при тежки деформации.

Друг метод е кантопексията. При тази по-малко инвазивна процедура на клепача се поставят хирургически конци за затягане и стабилизиране на страничното кантално сухожилие и орбикуларния мускул, без да се отделя или реконструира сухожилието.

За по-естетически вид се реконструират допълнително меките тъкани.

При телекантус се използва процедурата на Чула. Премахва се хернираната (излязла навън) нервна тъкан.

Операциите крият и рискове, тъй като се отварят етмоидалните синуси и е възможно да се получи възходяща инфекция от носната кухина.

3.7/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Хипертелоризъм МКБ Q75.2

  • Ментална ретардация
  • Раздалечени очи

Библиография

http://www.craniofacialinstitute.org/wp-content/uploads/2016/09/14-Orbital-Hypertelorism-Kochi.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4292104/

Коментари към Хипертелоризъм МКБ Q75.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хипертелоризъм МКБ Q75.2
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 07:16
    Коментирайте "Хипертелоризъм МКБ Q75.2"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 15 часа и 27 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 8 часа и 8 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 14 часа и 59 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 22 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 23 дни, 14 часа и 18 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 24 дни, 13 часа и 43 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 26 дни, 19 часа и 6 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 26 дни, 21 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival