Фоликуларна киста на яйчника МКБ N83.0
› Симптоми
› Диагноза
Въведение
Фоликуларната киста представлява доброкачествена киста на яйчника с размери между 3 и 8 сантиметра. Тази киста принадлежи към групата на функционалните кисти на яйчника, заедно с кистата на жълтото тяло и киста на theca lutein. Кистите са доброкачествени образувания и могат да се образуват навсякъде в тялото. Те представляват кухини изпълнени с течност или друга материя, облицовани с епител. 75% от образуванията на яйчниците са кисти и само 25% са неоплазми.
Епидемиология
Фоликуларната киста принадлежи към функционалните кисти на яйчника. Тя се наблюдава най-често при небременни жени в репродуктивна възраст, особено в периодите близост до менархето или менопаузата. Може да се породи във всяка възраст, включително при новородени и деца. Засяга една на 2500 жени. Фоликуларните кисти могат рядко да се наблюдават по време на постменопаузата при жени с хиперестрогенизъм.
Прочетете повече тук:
Изображение: ntp.niehs.nih.gov
Причини и рискови фактори
Причините и рисковите фактори за образуване на фоликуларна киста са следните:
- тютюнопушене;
- прием на тамоксифен (нестероиден антиестрогенен продукт с противотуморно действие);
- наличие на вътрематочна спирала с хормонална активност (Мирена);
- хормонални промени в организма на жената – предстоящо менархе или менопауза, хормонален дисбанас, свързан с друго ендокринно заболяване.
Патофизиология
Физиологично в яйчниците протичат три процеса, които са строго синхронизирани. Те са фоликулогенеза, стероидогенеза, оогенеза. Фоликулогенеза се осъществява под действие на гонадолиберин и фоликулостимулиращ хормон. Този процес започва преди овулацията. Резултат от него е образуването на доминантен преовулаторен фолукул, от който в последствие се отделя зрялата яйцеклетка. След отделянето на яйцеклетката на мястото и се образува жълто тяло. То атрофира ако липсва бременност.
Прочетете повече тук:
» Циклични промени в яйчниците
Механизмите, по които се получава фоликуларната киста, са няколко:
- Синдром на McCune-Albright;
- преждевременнен пубертет;
- първичен хипотироидизъм;
- ниски нива на лутеинизиращ хормон;
- високи нива на фоликулостимулиращ хормон.
Фоликуларната киста се образува вследствие несъстояла се руптура на фоликула на 14 ден от менструалния цикъл. Това води до натрупване на течност във фоликуларната кухина и образуване на киста с размери от 3-8 сантиметра. Фоликуларната киста е облицована от вътрешен слой гранулозни клетки и външен слой от тека клетки.
Изображение: sciencedirect.com
Симптоми
Фоликуларната киста обикновено протича безсимптомно и се открива случайно при ултразвуково изследване на женска полова система. В някои случаи наличието на киста може да се свързва с тъпа болка ниско долу в корема и в таза. Може да се наблюдава още диспареуния или болка при полов контакт, неправилни маточни кръвотечения, нарушения в менструалния цикъл.
Прочетете повече тук:
Диагноза
Диагнозата се поставя на базата на гинекологичен преглед и ултразвуково изследване, благодарение на което се визуализира кистата и нейните размери. Може да се направи лабораторно изследване на туморен маркер СА-125 при по-възрастни жени.
Прочетете повече тук:
Диференциална диагноза
В диференциалнодиагностичен план място намират всички заболявания, които се характеризират с появата на яйчникова маса – неоплазми на яйчника. Диференциалната диагноза на доброкачествени от злокачествени образувания ехографски се прави по следните критерии:
Критерий |
Доброкачествен |
Злокачествен |
Размери |
<8см |
>8 см |
Солидни компоненти |
Няма |
Солидна/смесена |
Прегради |
Няма или е само една |
Мултилокуларни (с множество прегради) |
Доплер |
Отрицателен |
Положителен |
В диференциална диагноза трябва да се мисли и за други заболявания, които засягат ендокринната система, като синдром на McCune-Albright или на Van Wyk-Grumbach, аденом на хипофизата, продуциращ фоликулостимулиращ хормон.
Изображение: researchgate.net
Усложнения
Усложненията на фоликуларната киста са торзия на яйчника и руптура на кистата. Руптурата на кистата се изразява клинично с остра болка в таза, която постепенно отшумява. Торзията на яйчника е опасно и спешно състояние с драматична клинична картина, което изисква лекарска намеса. Торзията протича с картината на остър хирургичен корем – внезапна локализирана болка, изразени симптоми на перитонеално дразнене (гадене, повръщане, дефанс и щадене на корема).
Прочетете повече тук:
» Завъртане на яйчника, яйчниковия педикул и маточната тръба МКБ N83.5
Лечение и прогноза
Фоликуларните кисти обикновено регресират спонтанно в рамките на един два цикъла и не се нуждат от специфично лечение. При наличие на оплаквания може да се приложи медикаментозно лечение с противозачатъчни средства. При големи размери на кистата може да се наложи оперативна намеса.
Профилактика
Профилактиката на появата на фолукуларна киста се състои в следване на тези съвети:
- откажете тютюнопушенето, освен за превенция на фоликуларната киста, това ще се отрази благоприятно на целия ви организъм, ще се чувствате по-здрави, по-жизнени и по-тонизирани;
- избягвайте оралните противозачатъчни средства със съдържание само на прогестаген.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БЯЛ РАВНЕЦ таблетки * 120 ТОШКОВ
КОНИУМ МАКУЛАТУМ 9 СН
ЛУТЕИНУМ 15 СН
ЛУТЕИНУМ 5 СН
КОНИУМ МАКУЛАТУМ 5 СН
ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА
ЛУТЕИНУМ 9 СН
Библиография
https://www.pathologyoutlines.com/topic/ovarynontumorfollicularcysts.html
https://www.webmd.com/women/guide/ovarian-cysts
https://publishing.arbilis.com/wp-content/uploads/2013/09/NE_2009_5_5.pdf
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/follicle-cyst
Коментари към Фоликуларна киста на яйчника МКБ N83.0