Завъртане на яйчника, яйчниковия педикул и маточната тръба МКБ N83.5
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Завъртане на яйчника, яйчниковия педикул и маточната тръба е остро хирургично състояние на торзия (завъртане) на тези органи около надлъжната им ос. Торзията представлява аксиално завъртане на органи (около оста си) или структури. Това състояние води до нарушаване на кръвоснабдяването на органа, исхемия и некроза. Торзия може да се наблюдава на различни органи в човешкото тяло – на яйника, маточната тръба, на тестиса, както и на тумори и новообразувания. Завъртането на яйчника и яйчниковия педикул се наблюдава най-често при наличието на овариален тумор. Структурите, които образуват яйчниковият педикул, са следните:
- латерално – lig. infundibulum pelvicum, със съдържащите се в него овариално съдове и нерви;
- медиално – lig. ovarii proprium, медиалният край на фалопиевата тръба, мезосалпингс съдържащ маточно-яйчникови съдови анастомози;
- срединно – lig. latum uteri.
Причини
Предразполагащите фактори за торизия на яйчника, маточната тръба и яйчниковия педикул са:
- травма;
- резки движения - бързо обръщане в леглото, внезапно обръщане встрани;
- контракции на бременна матка;
- чревна перисталтика;
- индукция на овулация;
- наличие на добавъчна маточна тръба и други вродени аномали на вътрешните полови органи;
- наличие на кисти на яйчниците и други новообразувания;
- предходни операционни интервенции и в малкия таз – например при едностранна оофоректомия, останалият яйчник е склонен към завъртане.
Патогенеза
Торзия до 180 градуса не предизвиква клинични прояви. При продължаващо завъртане започват да се наблюдават промени във венозни оток, при запазено артериално кръвоснабдяване. Вследствие на нарушаването на венозният отток, се наблюдава образуване на оток и възможност за образуване на кръвоизливи, които да доведат до увеличаване на масата на торквирания орган. Цветът му става моравосинкав. Възможно е на места съдове да се разкъсат и да се образува хемоперитонеум. При завъртане на повече от 360 градуса туморът започва да некротизира. Това изисква спешна оперативна интервенция.
Изображение: childrenscolorado.org
Симптоми
Торизията протича със симптомите на остър хирургичен корем. Интензитетът им зависи от степента и бързината на торзията. При бързо завъртане се наблюдава остра болка в хипогастриума. Появяват се и симптоми на перитонеално дразнене. При хемоперитонeум се прибавя и симптоматиката на прогресираща анемия. След започване на некротизирането се проявява и фебрилитет. Възможно е клиничната картина спонтанно да отзвучи при настъпване на деторквиране.
Диагноза
Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина, гинекологично изследване, ехография и параклинични изследвания. Особено важни са анамнестичните данни за наличие на яйчникови тумори. При палпация се установява наличие на плътно-еластична и силно болезнена формация. Тази находка се потвърждаваи ехографски. При напреднала торзия от параклиничните изследвания се наблюдава левкоцитоза със силно повишено СУЕ.
Изображение: radiopedia.org
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на завъртане на яйчника, яйчниковия педикул и маточната тръба се прави с:
- извънматочна бременност;
- торзия на субсерозен миоматозен възел;
- перфорация на пиосалпингс и пелвиоперитонит;
- апендицит;
- перфорирала стомашно-дуоденална язва;
- остър холецистит;
- руптура на слезката;
- аневризма на абдоминалната аортата.
Лечение
Лечението е задължително оперативно. Състои се в бърза предоперативна реанимация и неотложна лапаротомия. Може да се направи аднексектомия или деторквиране.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Завъртане на яйчника, яйчниковия педикул и маточната тръба МКБ N83.5
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322666
https://www.childrenscolorado.org/conditions-and-advice/conditions-and-symptoms/conditions/pediatric-ovarian-torsion/
https://www.healthline.com/health/womens-health/ovarian-torsion
https://emedicine.medscape.com/article/2026938-overview
Коментари към Завъртане на яйчника, яйчниковия педикул и маточната тръба МКБ N83.5