Ендометриоза на маточната тръба МКБ N80.2
Ендометриоза на маточната тръба представлява разрастване на ендометриална тъкан по хода на салпингсите. Нормално ендометриална тъкан има само във вътрешността на матката (маточна лигавица).
Ендометриозата е сравнително често заболяване с неясна етиология. Има няколко теории за възникването и:
- ембрионална теория (ектопични участъци на млюлеров епител);
- метапластична теория (метаплазия на тъканите под влияние на хормоналната стимулация);
- трансплантационна теория (регургитация на менструална кръв в коремната кухина по време на менструация, операция)
- метастатична теория (експанзия на зрели ендометриални клетки по венозната и лимфна мрежа).
Необходимо условие за развитието на ендометриоза е наличието на менструация с цикличните хормонални промени.
Ендометриозните огнища се състоят от жлези, съставени от еднореден цилиндричен или кубичен епител, заграден от строма. Част от жлезите претърпяват същите цикли като маточния ендометриум: пролиферация, секреция, десквамация и регенерация. Обикновено засягането на тръбите е двустранно, под формата на броеница. Ако абдоминалните отвърстия на тръбите са обтурирани, в отделните участъци се събира кръв- образуват се хематосалпингси.
Клиничната картина на ендометриоза на маточната тръба се проява с дисменорея (болезнена менструация), тазова болка, промени в менструалния цикъл, стерилитет.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина, палпация (установяват се увеличени тръби, сраснали с околните тъкани), ехография на тазови органи, а понякога е необходима и лапароскопия.
При ендометриоза на маточната тръба могат да настъпят редица усложнения: руптура на хематосалпингса, образуване на пиосалпингс при възпаление, тубарен стерилитет и други.
Лечението се провежда консервативно с гестагени, антигонадотропни препарати или аналози на гонадотропния релизинг хормон.
При продължително лечение, без повлияване на симптомите, или при настъпило усложнение се пристъпва към хирургична коагулация на ендометриозните огнища.
Коментари към Ендометриоза на маточната тръба МКБ N80.2