Болест на Бартолиновата жлеза, неуточнена МКБ N75.9
Към болест на Бартолиновата жлеза, неуточнена се отнасят възпалителни заболявания на бартолиновите жлези, т.нар бартолинити.
Както бартолинитите, така и Бартолиновите кисти се образуват, когато каналите на Бартолиновите жлези се запушат. М някои случаи се натрупва течност, която формира образува бучка или киста. Тя може да е малка и безболезнена, но понякога може да нарасне. Не е ясно защо каналчетата могат да се запушат, но се смята, че това може да е свързано с определени вагинални инфекции.
Бартолиновите жлези се разполагат на входа на влагалището и имат големина на грахово зърно. Те отделят белезникав секрет, който се увеличава при полова стимулация. Изходните им канали са с дължина около 1,5-2 см и се отварят по медиалната повърхност на малките срамни устни.
Снимка: freepik.com
Причини
Бартолиновите жлези могат да бъдат засегнати от различни заболявания, по-често възпалителни. Възпалението им бива остро и хронично.
Възпалението се дължи най-често на проникване на различни болестотворни микроорганизми в тях. Понякога могат да бъдат колонизирана от бактерии, присъстващи в перинеалната област.
Най-често срещаните са грам-положителните аероби, като стафилококи, стрептококи и Enterococcus faecalis, въпреки че понякога инфекцията може да бъде причинена и от грам-отрицателни бактерии, като Escherichia coli, Klebsiella или Proteus, или да се дължи на полово предавани бактерии, като Gonococcus. Гонококовият бартолинит протича остро с интензивна болка.
Предразполагащите фактори включват анатомичните характеристики на пациента, анамнеза за обструктивни процеси на жлезата, с възпалителен или инфекциозен характер, травма, носене на тесни дрехи и предишни операции на вулвата.
Към болест на Бартолиновата жлеза, неуточнена може да отнесем също бартолинит, причинен от Aggregatibacter aphrophilus, коменсал на орофарингеалната флора и член на групата организми HACEК. Той се среща рядко като причина за бартолинит, но е описан като чест причинител на мозъчни абсцеси, емпием, менингит, синузит, отит на средното ухо, бактериемия, пневмония, остеомиелит, перитонит, ендокардит и инфекции на рани. При протичане на бартолинит с тази етиология се наблюдава неусложнено протичане на заболяването, лека клинична форма, най-често без необходимост от антибиотичен прием.
C. trachomatis (хламидия) се разглежда като рядка причина за бартолинит. Анаеробните бактерии също са замесени в етиолотията на бартолинит. Анаеробите произхождат предимно от вагиналната флора и могат да засилят патогенността на аеробите. Полимикробните бартолинити, причинени от аероби и анаероби, се откриват с висока честота (53,6%). В допълнение към ролята си на основна причина за инфекции на пикочния такт, Е. coli е замесен като важна причина за различни инфекции в женския генитален тракт, включително бартолинит.
Клиника
Снимка: freepik.com
Клиничната картина при болест на Бартолиновата жлеза, неуточнена най-често се характеризира с:
- подуване и болки до входа на влагалището
- бучка до входа на влагалището
- дискомфорт в слабините
- зачервяване на кожата над жлезата
- туптяща болка
- болка при полов акт
- повишена телесна температура
Диагноза
За диагнозата болест на Бартолиновата жлеза, неуточнена основно значение имат:
- анамнезата
- клиничната картина
- клиничния преглед от лекар специалист /акушер-гинеколог/
Диференциална диагноза
Болест на Бартолиновата жлеза, неуточнена трябва да се отдиференцира от:
- абсцес на Бартолинова жлеза
- тумор на Бартолинова жлеза
- киста на Бартолинова жлеза
- липоми
- епидермоидни кисти
Лечение
Домашно лечение
Лечението на болест на Бартолиновата жлеза, неуточнена може да бъде домашна, медикаментозно или хирургично в зависимост от случая. При леките форми може да бъде достатъчно само домашно лечение, което включва:
- Седящи бани (Sitz бани) - накисването във вана, пълна с няколко сантиметра топла вода, няколко пъти на ден по 10-15 мин в продължение на три или четири дни
- Топъл компрес на мястото
Медикаментозно лечение
При по-изразени симптоми или по-продължително протичане може да се вклъчи антибиотично лечение. Препоръчваните антибиотици са амоксицилин самостоятелно или в комбинация с клавуланова киселина и клиндамицин в случай на алергия. При наличие на силна болка и дискомфорт се прилагат обезболяващи медикаменти.
Хирургично лечение
В някои случаи се стига до хирургично лечение. Използват се следните хирургични методи:
- Поставяне на балонен катетър - ако в резултат на възпалителния процес се е образувало кистично образувание се поставя балонен катетър за дрениране на кистата. Първоначално се прави разрез на кистата, за да изтече задържаната течност, след това се поставя балонния катетър, който представлява тънка, пластмасова тръба с балон в единия край. Обикновено процедурата се извършва с локална анестезия.
- Марсупиализация - прави се срез в областта на срамната устна, за да изтече течността. Кожните ръбове се зашиват обърнати към кожата навън и кухината се оставя отворена, за да изтича останалия секрет. Процедурата е болезнена се извършва с краткотрайна венозна или локална анестезия.
- Премахване на Бартолиновата жлеза - налага се, когато останалите методи на лечение не са дали желания резултат. Процедурата се извършва под пълна упойка.
- СО2 лазер - чрез лъч се инцизира кистата, като се разрушава нейната обвивка. Нарушената обвивка след това се изпарява и мястото зараства. Процедурата е щадяща и в повечето случаи успешна.
Заглавна снимка: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5070192/
https://emedicine.medscape.com/article/777112-overview
https://www.netdoctor.co.uk/conditions/sexual-health/a2288/bartholinitis/
https://www.ruberinternacional.es/en/patient/pathologyes/bartholinitis
https://www.ijpmonline.org/article.asp?issn=0377-4929;year=2009;volume=52;issue=2;spage=265;epage=266;aulast=Parvathi
https://www.medscape.com/answers/80260-55720/what-is-marsupialization-of-a-bartholin-abscess
https://www.nhs.uk/conditions/bartholins-cyst/treatment/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/185022https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bartholin-cyst/diagnosis-treatment/drc-20369981
Коментари към Болест на Бартолиновата жлеза, неуточнена МКБ N75.9