Други болести на жлъчните пътища МКБ K83
› Честота
› Видове болести на жлъчните пътища
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Жлъчката представлява течност, образувана в черния дроб. Подпомага храносмилането и усвояването на определени хранителни вещества. Освен това помага за контролиране на нивото на холестерол в организма, както и за екскреция на токсини. Жлъчните пътища служат за транспортиране на жлъчката от жлъчния мехур и черния дроб, до тънкото черво. Те се делят на интрахепатални и екстрахепатални. Могат да бъдат засегнати от множество заболявания с различна генеза.
Други болести на жлъчните пътища включва няколко заболявания, които ще разгледаме в тази статия. Наследствеността, напредналата възраст, затлъстяването, диета с високо съдържание на мазнини, някои стомашно-чревни състояния и определени лекарства, могат да увеличат риска от развитие на жлъчни заболявания.
Честота
Други болести на жлъчните пътища са сравнително често срещани, най-често като усложнения на други заболявания. Едно от тези заболявания е холангит. Неговата честота е 5,8-15 случая на 1 милион население. През последните десетилетия се наблюдава увеличаване на разпространението му, но причината за това увеличение все още не е ясна. Смята се, че отчасти се дължи на подобрените диагностични методи.
Видове болести на жлъчните пътища
Холангит
Острият холангит представлява възпалително заболяване на билиарното дърво. Два са факторите необходими, за да се развие холангит: интрадукталното налягане в билиарното дърво трябва да е увеличено и жлъчката трябва да е инфектирана. Запушването може да се дължи на холедохолитиаза, на доброкачествена структура след предшестваща операция върху жлъчните пътища, или на травмата им. По-рядко злокачествени структури на билиарното дърво (рак на панкреаса, холангиокарцином) могат също да доведат до холангит. Нерядко преходен холангит може да се развие по време или непосредствено, след рентгенологично контрастиране на жлъчното дърво посредством перкутанна трансхепатална, ендоскопска холангиография.
Класическите симптоми на острия холангит включват: фебрилитет (повишена температура) с втрисане, жълтеница и болка в десния горен квадрант на корема или жлъчна колика. Рутинното лабораторно изследване открива левкоцитоза, хипербилирубинемия и повишена алкална фосфатаза. Жлъчни заболявания могат да бъдат обективизирани с ултрасонография или компютърна томография.
Запушване на дуктус холедохус
Запушванията на дуктус холедохус са други болести на жлъчните пътища, които включват стеноза, оклузия и стриктура на холедоха. Причините могат да бъдат вродени и придобити. Придобити причини, които могат да доведат до запушване са възпалителни, травматични, притискане от лимфни възли, туморни процеси, кисти, паразити и друго. В повечето случаи клиничните симптоми се изявяват след пълно запушване на жлъчните пътища. Най-характерна е обструктивната жълтеница, придружена от болкова симптоматика. В зависимост от придружаващото заболяване може да има и други симптоми.
Перфорация на дуктус холедохус
Перфорация на дуктус холедохус или руптура е разкъсване на стената причинено от различни причинители или спонтанно. Спонтанните перфорации са рядкост, руптурите на холедоха обикновено се дължат на камъни, закрити или открити травми, оперативни или диагностични интервенции и други. Заболяването започва с остра коремна болка, с втрисане и температура, повръщане и прогресираща жълтеница. Почти винаги се развива перитонит, особено при закъсняла диагноза.
Фистула на дуктус холедохус
Фистулите са други болести на жлъчните пътища, които представляват патологично свързване, на холедоха със съседни органи или кожата. В зависимост от това къде се намира фистулата те се разделят на външни и вътрешни фистули. Клинично състоянието може да не показва никакви признаци, но най-често има леко степенна жълтеница и коремна болка. Най-честата изява на фистулите е остър гноен холангит и рецидивираш холангит. Най-често фистулите на дуктус холедохус са между него и дуоденума. При тези фистули и при първопричина холедохолитиаза, при освобождаване на камък в дуоденума може да настъпи остра чревна непроходимост.
Спазъм на сфинктера на Оди
Към групата други болести на жлъчните пътища се включва и спазъм на сфинктера на Oddi. Стенозата на сфинктера на Oddi настъпва, поради идиопатична фиброза или рецидивиращо дразнене (възпаление вследствие преминаване на конкременти (камъни) на общия жлъчен канал) или е директно свързана с хирургична травма. Освен механична пречка, спазъма на сфинктера може да бъде и функционален. Точната причина за функционален спазъм не е уточнена, но се смята дисфункция на инервацията или локални хормонални промени и пептиди. Характерен симптом е коремната болка с различните и характеристики на изява.
Жлъчна киста
Кистите са други болести на жлъчните пътища. Те представляват разширение на жлъчните пътища, което може да бъде вродено или придобито. Причините не са съвсем изяснени, предполага се, че една от причините е рефлукс на панкреатичен сок, който повишава налягането в жлъчните пътища и води до възпаление. Запушване на пътищата и слабост на стената са основни фактори предразполагащи към образуване на кисти. Причините са травма, рецидивиращи възпалителни процеси, конкременти и други. Класическите симптоми характерни за кистите са: жълтеница, болка и палпираща се туморна формация в горен десен квадрант на корема.
Симптоми
Въпреки че симптомите могат да се различават при други болести на жлъчните пътища, най-честите сред тях включват:
- Коремна болка в дясно подребрие
- Гадене
- Повръщане
- Загуба на апетит
- Умора
- Треска или втрисане
- Сърбеж по кожата
- Потъмняване на урината
Диагноза
Използваните изследвания варират в зависимост от предполагаемото заболяване на жлъчните пътища. Въпреки това тестовете, които обикновено се извършват за диагностициране на много заболявания на жлъчните пътища, могат да включват:
- Кръвни изследвания
- Чернодробни ензими (ГГТ,АСАТ,АЛАТ,ЛДХ,алкална фосфатаза)
- Ехография на корем
- Компютърна томография
- Ядрено-магнитен резонанс
- Ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография (ERCP)
Лечение
Когато се касае за възпалително заболяване на жлъчните пътища, най-често лечението започва консервативно с приложението на различни комбинации от антибиотици. Използваните антибиотици са широкоспектърни, покриващи голям спектър от бактериални причинители на инфекции.
Към хирургично лечение се насочват пациенти, които имат обструкция на жлъчните пътища. Съществуват различни хирургични техники при жлъчна обструкция. Един от иновативните методи, които се прилагат е ендоскопската ретроградна холангиопанкреатография, чрез която се стентират жлъчните пътища.
Усложнения
Основните усложнения при други болести на жлъчните пътища са в резултат на нарушена жлъчна екскреция. Основният орган, който се уврежда е черният дроб. Някои от усложненията, които могат да настъпят включват:
- Чернодробна цироза
- Портална хипертония
- Спленомегалия (уголемена слезка)
- Недостиг на витамини
Изображения: freepik.com
Видове Други болести на жлъчните пътища МКБ K83
Симптоми и признаци при Други болести на жлъчните пътища МКБ K83
- Увеличен черен дроб
- Пожълтяване на кожата и очите
- Сърбеж на кожата
- Увеличен далак
- Пожълтяване на кожата
- Бучки под кожата
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/departments/digestive/medical-professionals/hepatology/gallbladder-biliary-tract-disease
https://www.gwhospital.com/biliary-disease
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/biliary-tract-disease
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/primary-biliary-cholangitis/symptoms-causes/syc-20376874
https://emedicine.medscape.com/article/171386-overview
Коментари към Други болести на жлъчните пътища МКБ K83