Болест на жлъчните пътища, неуточнена МКБ K83.9
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Големите и извън чернодробни жлъчни пътища представляват система с относителна анатомична и функционална самостоятелност и обособена патология. По-малките вътре чернодробни жлъчни пътища и особено жлъчните капиляри както анатомо-функционално, така и по отношение на патологията си са неделимо свързани с черния дроб. Но те са също свързани и с големите жлъчни пътища и се въвличат в техните болестни процеси, особено когато има стеноза или обтурация на ductus choledochus, които затрудняват свободния отток на жлъчката и предразполагат към инфекция на жлъчните пътища.
За разбиране патологията на болест на жлъчните пътища, неуточнена трябва да се познават добре тяхната анатомия и физиология, включително невро-хуморалната регулация на техните функции. Създаденото общо за всички заболявания на жлъчния мехур понятие “холецистопатия” не може да отмени изискването в отделния случай да се решава конкретно дали има или няма калкулоза (камъни в жлъчните пътища), къде точно се намират камъните, дали те обуславят болестни прояви главно механично или има добавен инфекциозно - възпалителен процес в жлъчния мехур и в другите жлъчни пътища, дали има само функционално разстройство (дискинезия) на жлъчните пътища и какво точно или такова е добавено към органичните болестни изменения и др.
Трябва да се има предвид, че много често болестните процеси са сложни и трябва да се изясняват съставящите ги компоненти, за да може да се проведе целесъобразно лечение.
Рискови фактори и причини
Рисковите фактори при болест на жлъчните пътища, неуточнена обикновено зависят от основната причина за появата на съответното заболяване. Някои рискови фактори включват:
- Холелитиаза
- Болест на Кароли - рядко заболяване, при което се наблюдава разширяване на интрахепаталните жлъчни пътища.
- Панкреатит
- Затлъстяване
- Бърза загуба на тегло
- Рак на панкреаса
- Нараняване в дясната част на корема
Симптоми
Основните прояви на заболяванията на жлъчни пътища са болката, жълтеницата, гаденето и повръщането, студените тръпки и фебрилитета (повишаване на температурата).
Болката се поражда в жлъчните пътища при внезапно повишаване на налягането в тях, което по правило става във връзка с възникване на пречка в оттока на жлъчката. Ако налягането се повишава постепенно, болка не се поражда, а само тъпо неприятно чувство. Болката може да започне от епигастриума, ирадиира към дясното подребрие и долния ъгъл на дясната плешка.
Жлъчната колика започва внезапно, бързо достига максималната си интензивност и на това ниво може да се задържи с часове, а с леки и краткотрайни отслабвания даже и с дни. Тя се засилва от движение и повечето болни са неспокойни през време на болката и се движат.
Жълтеницата не се проявява веднага след запушването на холедоха, а изминава известно време, което е различно дълго в зависимост от наличието или липсата на жлъчен мехур и състоянието на неговата лигавица. Ако има жлъчен мехур и лигавицата му е нормална, чернодробната жлъчка може да се концентрира десетократно в мехура чрез абсорбция на вода и електролити, поради което налягането в жлъчните пътища остава нормално с часове след запушването.
Когато липсва жлъчен мехур или той е болестно променен, жълтеницата се появява по-бързо. Трябва да се има предвид, че при пречки в оттичането на жлъчката може да има повишение на серумния холестерол, и на алкалната фосфатаза, без да има същевременно жълтеница.
Жлъчната треска (фебрилитета) се изразява в повтарящи се студени тръпки до силни втрисания, с краткотрайни повишения на температурата и изобилно изпотяване. Най-често се среща при възпалителни заболявания на жлъчните пътища.
Диагноза
Заболяването е неуточнено, тъй като при първоначалния преглед болните дава нетипична клинична картина, която да насочи към жлъчно заболяване, но не и да постави диагнозата.
От методите на изследване при болести на жлъчните пътища много голямо значение има най-напред точната и подробна анамнеза, която трябва да изясни зависимостите и особеностите на оплакванията на болния, последователността на явленията и тяхната еволюция. От обективното изследване, освен евентуалната жълтеница, увеличен и променен черен дроб, туморни маси в дясното подребрие много важни за диагнозата са предизвиканата при натиск болезненост в областта на жлъчния мехур, мускулната защита в тази област и напипването на самия жлъчен мехур.
Най-голямо значение за диагнозата на заболяванията на жлъчните пътища има абдоминалната ехография и рентгеновото изследване с контрастно вещество - холангиография. Напоследък все по-голямо значение за изясняването проходимостта на големите жлъчни пътища, откриване на пречки в тях и определяне на тяхното естество придобива дуоденоскопията с канюлиране на papilla Vateri и ретроградна холангиография.
Лечение
Лечението на болест на жлъчните пътища, неуточнена основно зависи от няколко фактора, включващи:
- основната причина
- тежест на заболяването
- общото състояние на пациента
При възпалителните заболявания на жлъчните пътища първоначалното лечение при пациенти включва:
- Антибиотици
- Спазмолитици
- Аналгетици
- Антипиретици
- Водно-солева реанимация
При някои заболявания, особено водещи до частична или пълна жлъчна обструкция, е наложително хирургичното лечение. То може да включва различни хирургични пластики между тънките черва, черен дроб и жлъчни пътища, така и различни минимално инвазивни процедури като ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография (ЕРХП).
Усложнения
Основните усложнения, които могат да възникнат при болест на жлъчните пътища, неуточнена са от страна на черния дроб. Някои от най-честите усложнения са:
- Чернодробна цироза - при голяма част от пациентите може да доведе до чернодробна недостатъчност. Пациентите със заболяване на жлъчните пътища и цироза имат обикновено по-лоша прогноза и риск от други усложнения.
- Разширени вени (варици) - кръвният поток през порталната вена бива забавен, като по този начин се обременяват други венозни колатерали. Най-често това са вените на хранопровода, като повишеното им налягане води до разкъсване и кървене. Това е едно от спешните състояния в медицината.
- Портална хипертония - повишеното налягане във вена порте именно води до варици на хранопровода.
- Уголемена слезка (спленомегалия)
- Рак на жлъчните пътища
- Висок холестерол (хиперлипидемия)
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Болест на жлъчните пътища, неуточнена МКБ K83.9
ВсичкиПродукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.nyp.org/cadc/liver-diseases-and-transplantation/bile-duct-disorders
https://medlineplus.gov/bileductdiseases.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/primary-biliary-cholangitis/symptoms-causes/syc-20376874
https://www.msdmanuals.com/home/liver-and-gallbladder-disorders/gallbladder-and-bile-duct-disorders/overview-of-gallbladder-and-bile-duct-disorders
https://www.healthline.com/health/bile-duct-obstruction
Коментари към Болест на жлъчните пътища, неуточнена МКБ K83.9