Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза Други болести на жлъчните пътища Фистула на дуктус холедохус

Фистула на дуктус холедохус МКБ K83.3

от 28 окт 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Фистула на дуктус холедохус МКБ K83.3 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› Честота

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми 

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Жлъчните фистули са редки усложнения, които най-често се образуват при камъни на жлъчния мехур. Те могат да засегнат както самия мехур, жлъчните пътища или стомашно-чревния тракт. Обикновено се класифицират като първични или вторични.

Първичната фистула на дуктус холедохус са свързани с билиарна литиаза, докато вторичните са свързани с хирургични усложнения.

Лапароскопската хирургия е основният метод за лечение на първични жлъчни фистули. Въпреки това, именно лапароскопската хирургия води до развитието на вторични фистули. Поради тази причина е нужна предоперативна диагноза заедно с опитен хирург, специалист в хирургични интервенции на хепатобилиарната система, за да се обсъдят вариантите на лечение. Холецистектомията с холедохопластика е най-честото лечение при първичните фистули, докато дренажът на жлъчните пътища или ендоскопското стентиране са най-добрият избор в случаи на леки ятрогенни увреждания на жлъчните пътища. Сепсисът, нивото на увреждане на жлъчните пътища и засягането на стомашно-чревния тракт увеличават сложността на операцията и влияят на ранните и късните усложнения.

Фистула на дуктус холедохус е усложнение на някое друго заболяване на холедоха. Най-често това са жлъчно каменна болест или възпалителни процеси в холедоха (холангит), хронични заболявания на билиарната система и съседни органи.

Фистула на дуктус холедохус може да се образува между канала и всеки близък до него коремен орган, както е с коремната стена. Най-често фистула се образува между холедоха и дуоденума - холедоходуоденална фистула.

Според това къде се образуват фистулите те се разделят на:

  • Външни фистули - формират се между холедоха и кожата.
  • Вътрешни фистули - формират се между холедоха и вътрешните органи.

Честота

Честотата на първичните жлъчни фистули варира от 1 до 2% при симптоматични пациенти. Широкото използване на ехографски методи и ранното лечение на пациенти с жлъчнокаменна болест с лапароскопска хирургия намаляват значително разпространението на жлъчните фистули. Въпреки това, лапароскопската холецистектомия леко увеличава процентите на вторичните фистули в сравнение с отворената хирургия. Общата честота на лапароскопските усложнения е свързана с хирургичния опит на лекарите.

Причини

Причини за фистула на дуктус холедохус

Фистула на дуктус холедохус или образуваната холедоходуоденална фистула неизменно е усложнение на пренебрегвана жлъчнокаменна болест. Други основни причини за жлъчните фистули са в резултат на:

  • Коремна травма
  • Ятрогенно (по време на друга хирургична интервенция)
  • Проникващо нараняване на корема

Патофизиология

Кер е първият, който описва жлъчнокаменната обструкция на дуктус холедохус още през далечната 1905 г. През 1948 г. Мирици описва случай на обструкция на дуктус хепатикус в резултат на конкремент в инфундибулума на жлъчния мехур. Това състояние е известно като синдром на Мирици и основно се свързва с образуването на жлъчни фистули.

Патофизиологичният процес започва с образуването на самите конкременти в жлъчния мехур и продължава с ерозията и възпалението на стената на мехура и дуктус холедохус. Фистулите може да обхване жлъчните пътища и разположените в близост стомашно-чревни структури.

Симптоми

Коремна болка

Най-честите оплаквания са жълтеница и коремна болка, но може да има и жълтеница, без да е придружена от болка. Рецидивираш холангит и остър гноен холангит са най-честите изяви на фистулите.

Характерно за оплакванията на болните при фистули е това че на преден план излизат симптомите на основното заболяване. При холелитиаза и други заболявания на жлъчната система характерна е болката в дясно подребрие с характерна ирадиация, повръщане, диспептични оплаквания, пожълтяване и температура. Като тежестта на симптомите зависи и от други усложнения като възпалителни процеси.

Като една от честите причини за фистули се обсъжда и язва на дванадесетопръстника. В тези случаи в клиничната картина са характерни симптомите от страна на язвата, като епигастрална болка, повръщане и черни изхождания.

За налична фистула може да се предположи от наличието на камък в повърнатото или изхожданията. Първия признак при холедоходуоденална фистула може да бъде появата на остра чревна непроходимост, причинена от запушване на лумена на червата от камък.

Диагноза

Предоперативната диагноза на фистула на дуктус холедохус е предизвикателство и се постига само в 8-17% от случаите. За да се планира добре оперативното лечение на една такава фистула е нужно да се знае:

  • Причината за нейното образуване
  • Нивото на обструкция на жлъчните пътища и наличието на разрушаване на стената
  • Наличието на билиоентерална фистула, лесно разпознаваемо по аероилия или жлъчен илеус.

Наличието на конкременти в жлъчния мехур се диагностицират лесно чрез неинвазивна диагностика.

  • Трансабдоминалното ултразвуково изследване (ехография на корем) има чувствителност до 96% по отношение на откриването на камъни в жлъчката.
  • Магнитно-резонансната холангиопанкреатография (MRCP) - има по-добра диагностична стойност и предоставя по-добра информация за анатомията на жлъчните пътища и жлъчния мехур.
  • Ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография (ERCP) - сравнително нов метод, който се използва широко в медицинската практика за диагностицирането и лечението на различни патологични състояния, засягащи жлъчните пътища.

Лечение

Хирургично лечение на фистула на дуктус холедохус

Лечението на жлъчните фистули е единствено и само хирургично. Оперативните намеси при първичните жлъчни фистули представляват предизвикателство за хирурзите. Необходимо е добро познаване на патологията, вида на увреждането на жлъчните пътища и засягането на стомашно-чревния тракт.

Допълнителното възпаление в триъгълника на Калот причинява значително нарушаване на анатомията в хилусната област и може да изложи хирурга на интраоперативно нараняване на жлъчния канал.

Ретроградната холецистектомия е класическият подход, но при трудни случаи може да се използва антероградна хирургия. Някои автори предлагат субтотална холецистектомия като допълнителна опция за тези пациенти.

При вторичните фистули основният подход е ендоскопският. Целта е да се намали транспапиларният градиент на налягането. Поставянето на стент през папилата е предпочитан метод, особено при по-млади пациенти. Самият стент се оставя на мястото приблизително четири до шест седмици.

Изображения: freepik.com

3.4/5 7 оценки

Библиография

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/biliary-fistula
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4706943/
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/bile-duct-fistula
https://en.wikipedia.org/wiki/Biliary_fistula
https://emedicine.medscape.com/article/197206-treatment

Коментари към Фистула на дуктус холедохус МКБ K83.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Фистула на дуктус холедохус МКБ K83.3
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 11:37
    Коментирайте "Фистула на дуктус холедохус МКБ K83.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Везико-вагинална фистула - търся съвет

преди 724 дни, 2 часа и 53 мин.

Хемодиализа и изработване на артериовенозна фистула (АВ)

преди 2648 дни, 22 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 23 часа и 42 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 14 часа и 42 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 14 часа и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 15 часа
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СКОТИШ ФАЙН БАЛСАМ ЗА БРАДА ТРЪН И ПИПЕР 95 мл

ОСТРОВИТ КОЛАГЕН + ВИТАМИН C НЕОВКУСЕН 200 г

ЗАЩОТО В ТВОИТЕ ОЧИ - БОРИСЛАВ ВЪЛОВ - СИЕЛА

ПРОКЪЛНАТИТЕ - ХАРПЪР Л. УУДС - СИЕЛА

ОСТРОВИТ КОЛАГЕН + ВИТАМИН C ОВКУСЕН 200 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ОРОФАР спрей 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:16:49

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:16:11

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:09:17

ЛОГЕСТ 0,02 мг / 0,075 мг обвити таблетки * 21

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:07:53

ВИТАМИН C - ЦИТРОВИТ таблетки 500 мг * 20 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:06:38
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival