Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза Други болести на жлъчните пътища Жлъчна киста

Жлъчна киста МКБ K83.5

от 10 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Жлъчна киста МКБ K83.5 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза

› Диференциална диагноза 

› Лечение

› Усложнения

Въведение

Жлъчните кисти са редки патологични разширения на различни части на жлъчните пътища. Те представляват приблизително 1% от всички доброкачествени жлъчни заболявания. Срещат се най-често в азиатските популации и при жени. Честотата на тази патология в азиатските популации е 1:1000 и е значително по-ниска в западните страни.

Те обикновено представляват основен хирургичен проблем в ранна детска възраст. Въпреки това, заболяването се проявява клинично при повечето пациенти при възрастни. Ранната диагноза и правилното лечение са много важни, тъй като кистите са свързани с риск от канцерогенеза. Според литературни данни злокачествените новообразувания на жлъчните пътища при жлъчна киста се срещат при 2,5%-28% от пациентите. Рискът от рак се увеличава с възрастта.

Холангиокарциномът е най-сериозното и опасно усложнение при това състояние. Други усложнения, свързани с жлъчна киста, включват холелитиаза, холангит, чернодробна фиброза и спонтанна перфорация на кистата. Рентгенологичните изследвания играят важна роля в диагностиката на жлъчните кисти. Понастоящем е възможна пренатална диагностика с помощта на ултразвук.

Причини

Точната причина за появата на жлъчна киста не е изяснена. Въпреки това, по въпроса са развивани много теории, които се опитват да обяснят произхода и патофизиологията. Преди се е смятало, че жлъчните кисти възникват при нарушение на процеса на клетъчна пролиферация на жлъчните пътища по време на феталния живот.

В днешно време най-общоприета е теорията на Бабитс, според който дуктус холедохус се образува от анормална панкреатобилиарна връзка на панкреаса и жлъчните пътища извън ампула Фатери. Това състояние води до панкреатобилиарен рефлукс и смесване на панкреатичния и жлъчен сок. Активираните панкреатични ензими причиняват възпаление и компрометират стената на жлъчните пътища. Това води до тяхната дилатация.

Патофизиология

Предполага се, че освен вродена, дилатацията (разширение) може да е вторична от дегенеративни промени, предизвикани от постоянна експозиция (излагане) на панкреатични сокове (комбинирана аномалия на панкреато-билиарната система). Рефлукс на панкреатичен сок, повишава налягането в жлъчните пътища и предизвиква възпаление на епитела, което води до образуване на жлъчна киста. Двата основни фактори за образуване на кисти са частично запушване и слабост на стената на жлъчните канали. Кисти могат да се образуват след травма или като последица от фиброза и стеноза на дисталния общ жлъчен канал дължащо се на рецидивиращ холангит в съчетание с конкременти в жлъчните канали.

Патологоанатомично се представя като:

  • Обща дилатация на дуктус холедохус
  • Киста, разположена странично и свързана с него чрез тесен канал
  • Кистозно разширение на интрахепаталните жлъчни пътища (синдром на Caroli)

Симптоми

Коремна болка

Класическата триада при жлъчната киста е:

  • болка
  • иктер (жълтеница)
  • палпираща се туморна формация

Тази триада не е налице при всички, обикновено се среща само при половина от болните с кисти. Обикновено диагнозата се подозира при наличие на коремен тумор и интермитиращ иктер. Повечето болни имат болка, жълтеница, холангит, гадене, панкреатит и палпираща се туморна формация.

Коремната болка е доминиращ симптом, локализирана е в десен хипохондриум, най-често коликообразна, и с най-голям интензитет по време на пожълтяването. Може да бъде тъпа и постоянна. Периодично може да се появява жълтеница с тъмна урина и светли изпражнения. Като допълнителни симптоми могат да се появят температура, втрисане, гадене, повръщане и липса на апетит.

Диагноза

Скенер на коремни органи

Няма специфични лабораторни изследвания, които да потвърждават диагнозата. Обичайната констелация е данни за обструктивна жълтеница с или без холангит или панкреатит. Увеличената серумна амилаза, комбинирана с интермитираща коремна болка от неизвестен произход, трябва да бъде последвана от неинвазивни образни методи на изследване за окончателна диагноза на вероятната жлъчна киста.

  • Абдоминална ехография - дилатация (разширение) на екстрахепаталните жлъчни пътища е най-честата находка. Може да бъде видяно и разширение на ductus pancreaticus.
  • Ендоскопска ретроградна холедохопанкреатография (ERCP) - това е най-добрият метод за изследване на аномалиите на билио-панкреатичните комуникации. Методът на изследване е задължителен при болни, при които ехографията и КАТ (компютърно аксиална томография) не са оказали дилатация на жлъчната система и при клинично съмнение за киста на дуктус холедохус.
  • Перкутанна трансхепатална холангиография - не е задължителен метод на изследване.

Използваните в миналото серийни инвазивни холангиографии и хепатобилиарна сцинтиграфия понастоящем не се прилагат. Комбинацията от фебрилитет (висока температура), жълтеница и болки в горния етаж на корема предполага развитието на хепатит. Остро възпаление в долния полюс на кистата може да наподобява остър апендицит.

Диференциална диагноза

Основните състояния, които се имат предвид в диференциалната диагноза на жлъчна киста са:

  • Дуоденален дивертикулит
  • Кистозни лезии на панкреаса
  • Тумор на главата на панкреаса
  • Жлъчна стриктура

Лечение

Оперативно лечение

Лечението на жлъчна киста е единствено и само оперативно. Изисква се хирургична интервенция, за да се избегнат възможните усложнения, някои от които могат сериозно да влошат състоянието на пациентите. Лечебният план основно зависи от типа жлъчна киста. В наши дни основно се прилага пълното отстраняване на кистата заедно с премахване на жлъчния мехур, последвано от реконструкция на жлъчните пътища с помощта на хепатико-йейюностомия по Roux-en-Y.

Усложнения

Както вече споменахме, хирургичното лечение е препоръчително при пациенти с жлъчна киста поради риска от усложнения. Сред най-честите усложнения са:

  • Образуване на жлъчни конкременти
  • Злокачествена трансформация
  • Холангиокарцином
  • Перфорация на жлъчната киста, която води до перитонит
  • Панкреатит

Изображения: freepik.com

3.8/5 9 оценки

Библиография

https://www.uptodate.com/contents/biliary-cysts
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3447264/
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/bile-duct-cyst
https://radiopaedia.org/articles/choledochal-cyst
https://en.wikipedia.org/wiki/Choledochal_cysts
https://emedicine.medscape.com/article/172099-overview

Коментари към Жлъчна киста МКБ K83.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Жлъчна киста МКБ K83.5
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:51
    Коментирайте "Жлъчна киста МКБ K83.5"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 259 дни, 12 часа и 23 мин.

Киста в гърдата означава ли предразположеност към рак?

преди 3021 дни, 8 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 56 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival