Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Други болести на червата Абсцес на ануса и ректума

Абсцес на ануса и ректума МКБ K61

от 01 ное 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Абсцес на ануса и ректума МКБ K61 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари

Към други болести на червата се включва и развитието на абсцес на ануса и ректума. Състоянието се среща сравнително често в клиничната практика, като в зависимост от особеностите на болестния процес протича под различни форми. Ранната диагностика и установяване на рисковите фактори и причините, допринесли за развитието на абсцеса подпомагат ефективното и оптимално лечение, намаляват риска от развитие на усложнения и подобряват прогнозата.

Абсцес на ануса и ректума: особености, причини и рискови фактори

Абсцесът на ануса и ректума представлява остър гнойно възпалителен процес, протичащ с формиране на кухина, изпълнена с гнойно съдържимо и провокираща различни по вид симптоми.

Абсцесът най-често започва от ректалните крипти и се разпространява в перианалните и параректалните рехави пространства, образувайки гнойни колекции. Състоянието показва относително висока честота, като засяга по-често представителите на мъжкия пол с доминиране на активната възраст (най-често се засягат лица между 30 и 50 години).

Състоянието често започва от Морганиевите крипти на аналния канал, където се отварят 6-8 анални жлези. Когато тези крипти са по-дълбоки, създават се условия за задържане на фекалии, което благоприятства възпалението на жлезите. Това възпаление може да се благоприятства също от травми на лигавицата и редица други фактори. Микробната флора, която се изолира, най-често включва колибактерии, ентерококи, протеус, стрептококи и стафилококи.

Запушването на отворите на аналните жлези и задръжката на техния инфектиран секрет води до оформяне на малки ретенционни абсцеси в лигавицата. Пътят на пропагиране на гнойния процес представлява всъщност фистулният ход, чийто вътрешен отвор е загноила крипта в лумена на ректума.

Благоприятна почва за развитие на абсцес на ануса и ректума създават някои подлежащи състояния, като например хемороидите, аналните фисури, проктитът, чуждите тела, хроничният язвен колит, болестта на Крон и други.

По-висока предразположеност се описва при пациенти с понижен имунитет в резултат от продължителен прием на имуносупресори, химиотерапия, лъчетерапия, дългогодишен и лошо контролиран захарен диабет и други.

Риск крие и неправилната употреба на ректален термометър, клизми, често практикуване на анален полов контакт, ниската лична хигиена (създават се микротравми в областта, през които проникват инфекциозни агенти).

В зависимост от вирулентността на бактериалната флора и реактивността на организма, абсцесът може да се ограничи в една област или да се разпространи по съседство в други области. Смята се, че вътрешният анален сфинктер служи като бариера за преминаване на инфекциите от чревния лумен в дълбоките перианални тъкани. При нарушаване на тази бариера, инфекцията чрез криптите на Моргани може да проникне през вътрешния сфинктер в интерсфинктерното пространство. След като инфекцията е достигнала до интерсфинктерното пространство тя лесно може да се разпространи в съседните периректални пространства(ишиоректално пространство и дори до супралеваторното пространство).

Видове абсцеси и характерни симптоми

Според различни критерии абсцесите могат да се класифицират в няколко групи. В зависимост от дълбочината на проникване на гнойно възпалителния процес най-общо абсцесите биват повърхностни (подкожни) и дълбоки (ишиоректални и пелвиоректални).

В зависимост от конкретната локализация на гнойната колекция спрямо сфинктера абсцесите биват интрасфинктерни (вътресфинктерни) абсцеси, подразделящи се допълнително на подкожни, субмукозни и интрамурални и екстрасфинктерни (извънсфинктерни) абсцеси, към които спадат пелвиоректалните, ишиоректалните и ретроректалните абсцеси.

Клиничното протичане показва известни особености в зависимост от локализацията и формата на абсцеса, като за целите на нозологичната единица рубриката се подразделя на следните основни форми:

  • анален абсцес: анален или перианален абсцес е възпалителен процес, който се намира около ануса и обхваща подкожната или субмукозната тъкан. Подкожният перианален абсцес се развива подкожно, непосредствено около ануса, като започва с бързо нарастваща болка в областта, която има пулсиращ характер и се усилва при движение, дефекация и кашлица. Температурата е повишена, перианално се установява окръглена подутина със зачервяване на кожата, която се увеличава с всеки изминат ден. Палпаторно се установява силно болезнен инфилтрат, а при оформяне на гнойна колекция и флуктуация
  • ректален абсцес: при тази форма на заболяването абсцесът се локализира в съединителната тъкан на ректалното пространство. Заболяването протича с тежко проявени локални и общи симптоми. Обикновено започва нехарактерно, с общи признаци, като повишена температура, втрисане, главоболие, болки в ставите. След няколко дни се появяват болки и тежест ниско в таза и ректума, които се усилват при дефекация, движение и могат да провокират дизурични смущения. С оформянето на абсцеса състоянието на болните се влошава. Болките в таза и правото черво се засилват, температурата става септична, развива се гнойно-септична интоксикация, получава се запек, болните имат тенезми и накрая процесът пробива към ректума. Външни признаци като подуване и зачервяване на кожата перианално и глутеално се получават само ако абсцесът пробие навън към кожата
  • аноректален абсцес: при едновременно обхващане от абсцесната кухина на пространството в областта около ануса и ректума се касае за аноректален абсцес. Протича с наличие на болки в областта с различен интензитет и характер, подуване, дискомфорт, общи прояви, като сред най-честите усложнения е развитието на аноректална фистула
  • ишиоректален абсцес: формира се в пространството между ректума и седалищната кост. Той протича остро и тежко, като започва с постепенно засилващи се тъпи, недобре локализирани болки в перинеума, около ануса или дълбоко в таза, които се усилват при дефекация. Температурата е висока, общото състояние се нарушава, появяват се отпадналост, безапетитие, нарушения на съня. Най-важни и най-добре изразени са локалните промени в ректума, които се установяват при дигитално изследване. Още в първите дни може да се установи уплътнение и надебеляване на ректума и непосредствено на аналния канал, изглаждане на лигавичните гънки в тази зона и силна болезненост
  • интрасфинктерен абсцес: състоянието показва по-ниска честота, като протича с наличието на локални и общи прояви и крие своите рискове от усложнения при липсата на ранно лечение

Сред възможните усложнения при абсцес на ануса и ректума и липса на лечение, неподходящо или непълно лечение са развитието на фистула, разпространение на инфекцията, развитие на сепсис и други.

Поставяне на диагнозата при абсцес на ануса и ректума

Поставянето на диагнозата при абсцес на ануса и ректума обикновено не представлява затруднение при опитните клиницисти. Често диагнозата се предполага още в хода на анамнезата и физикалния преглед, но за нейното потвърждаване може да се наложи проктологично изследване и назначаване на някои образни методи на изследване.

Диагнозата при подкожния перианален абсцес не е трудна, по-трудна е при ишиоректалните и пелвио-ректалните, особено в началото на заболяването.

Анамнезата няма особено голямо информативно значение за поставяне на диагнозата (във връзка с неспецифичния характер на много от проявите), но може да подпомогне изясняването на рисковите фактори и причини, довели до развитието на заболяването. Физикалният преглед изисква обстоен оглед и палпация и подробно описание на всички патологични находки.

Голямо значение за диагнозата има дигиталното изследване per rectum, при което се установява болезненост и инфилтрат в стената на ректума. В някои случаи полезна може да бъде ректоскопията.

При някои пациенти за изясняване и/или потвърждаване на диагнозата, както и при съмнения за развили се усложнения и засягане на разположените в съседство структури, може да се наложи извършване на компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс и други образни изследвания.

При подкожен перианален абсцес диференциална диагноза трябва да се прави с перианален фурункул, с възпалителни и тромбозирали външни хемороиди. При ишиоректален абсцес и особено при пелвио-ректален абсцес се налага диференциална диагноза с Дъгласов абсцес, гноен параметрит и аднексит, гноен простатит и други заболявания в областта с възпалителен или неопластичен характер.

Лечение при абсцес на ануса и ректума

Терапевтичният подход при пациентите, диагностицирани с абсцес на ануса и ректума, се определя строго индивидуално в зависимост от редица фактори, като например индивидуални особености, тежест, давност и локализация на болестния процес, наличие на развили се усложнения, наличие на подлежащи заболявания и други.

Обикновено лечението е комплексно и представлява комбинация от оперативни и консервативни методи.

Най-често се прилагат някои от следните лечебни подходи и средства:

  • хирургично лечение: оперативната намеса представлява единственото дефинитивно лечение при абсцес, като най-често се извършва инцизия, дренаж и антисептична обработка на кухината с последваща ревизия за остатъчни материи. При наличие на усложнения (например фистула) се избират други, подходящи хирургични техники и подходи за осигуряване на желаните резултати
  • антибиотично лечение и профилактика: при наличие на доказана, изолирана микробна флора и според резултатите от извършената антибиограма се назначава подходяща антибиотична терапия. В противен случай се назначава емпирично лечение с достатъчно широкоспектърни антибиотици за покриване на предполагаемата бактериална флора. Дори при липса на данни за инфекциозен процес преди и след операцията се препоръчва провеждане на антибиотична профилактика с подходящи препарати за намаляване риска от възникване на вторична бактериална инфекция
  • симптоматични средства: симптоматично се назначават подходящи противовъзпалителни средства, аналгетици (обезболяващи агенти), ензимни препарати, при необходимост лаксативи, парентерално хранене и други в зависимост от ситуацията при конкретния пациент, неговите оплаквания и особености на болестния процес
  • общи мерки: общите мероприятия включва подходяща антисептична обработка на раневата повърхност до нейното пълно зарастване, при нужда физиотерапия, подходяща диета, щадящ режим до пълно възстановяване на пациентите

Липсват разработени специфични профилактични мерки за намаляване риска от развитие на абсцес, но се препоръчва ранно посещение при специалист (при първи признаци), лечение и/или контрол на подлежащи заболявания (както в аноректалната област, така и със системен характер).

Прогнозата при абсцес на ануса и ректума се определя индивидуално при всеки отделен пациент, като ранното и индивидуализирано лечение се асоциира с добра прогноза и нисък риск от допълнителни усложнения и увреждания.

 

Заглавно изображение: freepik.com

3.7/5 18 оценки

Видове Абсцес на ануса и ректума МКБ K61

  • K61.0 Анален абсцес
  • K61.1 Ректален абсцес
  • K61.2 Аноректален абсцес
  • K61.3 Ишиоректален абсцес
  • K61.4 Интрасфинктерен абсцес

Симптоми и признаци при Абсцес на ануса и ректума МКБ K61

  • Повишена телесна температура
  • Болка
  • Неразположение
  • Невъзможност за уриниране
  • Болка в аналната област
  • Чувствителност в аналната област
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

КАЛКАРЕА СУЛФУРИКА 9 СН
5.39лв.

КАЛКАРЕА СУЛФУРИКА 9 СН

КАЛКАРЕА СУЛФУРИКА 15 СН
5.39лв.

КАЛКАРЕА СУЛФУРИКА 15 СН

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Anorectal_abscess
https://emedicine.medscape.com/article/191975-overview
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/anal-abscess#1
https://www.healthline.com/health/anorectal-abscess
https://www.evergreenhealth.com/anal-abcess-fistula

Коментари към Абсцес на ануса и ректума МКБ K61

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 11 July 2011 в 15:32

    Велева

    Здравейте! Родих преди 4 месеца, веднага след това ми се появи малък хемороид, по-късно започнаха и болките при дефекация, понякога с капки кръв, хемороида ме боли при допир, когато е възпален, но дали е възможно да имам и фисура, тъй като имам усещане, че ме режат. От месец усещам тъпа болка в ануса, но не мога да определя къде точно, мисля, че е само от едната страна, болката е тъпа, непостоянна и понякога слиза към крака или отива към опашката. Много съм наплашена, но тъй като съм в чужбина и имам час при проктолог за края на месеца, ще съм ви благодарна, ако ми отговорите. Температура нямам, в момента кърмя, ако е от значение.

    Ако желаете по-добре се консултирайте със специалиста от нашия форум - www.forum.framar.bg
  2. Велева 
    на 11 July 2011 в 15:30

    Здравейте! Родих преди 4 месеца, веднага след това ми се появи малък хемороид, по-късно започнаха и болките при дефекация, понякога с капки кръв, хемороида ме боли при допир, когато е възпален, но дали е възможно да имам и фисура, тъй като имам усещане, че ме режат. От месец усещам тъпа болка в ануса, но не мога да определя къде точно, мисля, че е само от едната страна, болката е тъпа, непостоянна и понякога слиза към крака или отива към опашката. Много съм наплашена, но тъй като съм в чужбина и имам час при проктолог за края на месеца, ще съм ви благодарна, ако ми отговорите. Температура нямам, в момента кърмя, ако е от значение.

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Тежест, подуване и поява на болка в ануса след еякулация.

преди 2271 дни, 18 часа и 37 мин.

Топче над ануса - под кожата...

преди 2794 дни, 1 час и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 39 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 40 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival