Аноректален абсцес МКБ K61.2
При едновременното засягане на ануса и на ректума от гнойно възпалителните промени и формирането на кухина, обхващаща ги, се говори за развитието на аноректален абсцес. Състоянието не се среща често в клиничната практика, но може да причини тежки усложнения и изисква своевременна медицинска намеса за намаляване риска от развитие на допълнителни увреждания.
Аноректален абсцес: особености, симптоми
Аноректалният абсцес представлява гнойно възпаление в меките тъкани около правото черво и ануса, водещо до образуване на абсцесна кухина. Запушването на аналните жлези от фекалии или травмирането на тъканите води до инфектиране на жлезните канали и е предразполагащ фактор. Аноректалният абсцес засяга активната възраст, като съотношението мъже към жени е 3:1.
Основни причинители на инфекцията са E. coli, Enterococcus, Bacteroides, Klebsiella, Proteus и най-често е налице полимикробна флора.
Аноректалният абсцес може да възникне при наличен идиопатичен криптогландуларен малък абсцес в една или няколко крипти на аналния канал вследствие на застой, при инфекция от подкожието, при колоректални заболявания, вторични абсцеси при вторични инфекции, аноректални микротравми и други.
Към предразполагащите фактори, увеличаващи риска от възникване на състоянието, се включват дългогодишен и лошо контролиран захарен диабет, имуносупресираща терапия (продължително лечение с кортикостероиди, химиотерапия, лъчетерапия и други), подлежащи възпалителни заболявания на интестиналния тракт (например улцерозен колит, болест на Крон), неоплазми в областта, предшестваща фисура или фисури в аноректалната област, хемороиди и други.
Клиничната картина при аноректален абсцес показва някои общи характеристики при всички заболели, но и редица допълнителни, придружаващи симптоми, които варират в широки граници при отделните пациенти в зависимост от наличието на други подлежащи заболявания, както и в зависимост от причините, отключили появата на абсцеса.
Най-ранният симптом при аноректален абсцес е болка с различен интензитет и тенденция към прогресиране. Появата на оточност и симптомът на флуктуацията са по-късни признаци. Началото на заболяването е остро, с повишена температура и втрисане. Болката се усилва при движение на болния и по време на дефекация.
Допълнителните прояви могат да включват отпадналост, лесна умора, слабост, констипация (запек), гадене, дискомфорт, сърбеж в аноректалната област и други.
Сред най-честите усложнения при аноректален абсцес е развитието на фистула в областта (анална, ректална или аноректална), която крие своите рискове и значително затруднява лечението. Други възможни усложнения са генерализация на инфекциозния процес с развитие на сепсис, засягане на разположени в близост структури и органи и други.
Диагностика и лечение при аноректален абсцес
Поставянето на диагнозата при аноректален абсцес обикновено не представлява затруднение за опитните клиницисти, но за потвърждаване на състоянието и изясняване особеностите на болестния процес са необходими различни по вид и характеристики допълнителни изследвания.
Данните от анамнезата и клинико-лабораторните находки обикновено насочват специалистите към абсцес в аноректалната област. Болният съобщава за силна пулсираща болка, засилваща се при движение и дефекация, като при разпита на пациента освен субективните оплаквания е необходимо фокусиране и върху изясняването на налични рискови фактори (подлежащи заболявания, провеждани терапии). При ректално туширане има болезненост, а при директна палпация е налице симптомът на флуктуацията.
При дигиталното изследване се опипва меко, еластично, гладко, овално образувание с ясни граници. Ректоскопията е ценен диагностичен метод при дълбоките аноректални абсцеси, при които може да се установи болезнен инфилтрат. При някои пациенти за изясняване на диагнозата може да се наложи и извършване на ехографско изследване, ендоскопия, компютърна томография и други.
Терапевтичният подход при пациентите, диагностицирани с аноректален абсцес, се определя индивидуално в зависимост от особеностите в протичането му, наличието на развили се усложнения, подлежащи заболявания и други.
Обикновено се назначава комплексно, комбинирано лечение, включващо подходяща оперативна намеса и консервативни мерки за оптимизация на лечението.
Необходимо е извършване на дренаж на абсцеса с последваща подходяща антисептична и антибиотична обработка.
Консервативните мерки включва предоперативна и следоперативна антибиотична профилактика (с препарат, съобразен с резултатите от антибиограмата или с емпирично подбрани средства).
опълнително се назначават подходящи аналгетици (за обезболяване), противовъзпалителни средства, симптоматични агенти.
При нужда за ускоряване на възстановителните процеси се назначава подходяща физиотерапия и общи мерки, като се препоръчва адекватна хигиена на раневата повърхност за намаляване риска от контаминация с микробна флора.
Липсва специфична профилактика на заболяването, основните мерки включват ранно посещение за изясняване на диагнозата и лечение при наличие на подлежащи заболявания.
Прогнозата при аноректален абсцес се определя индивидуално според състоянието на пациента и особеностите в болестния процес, както и добрия терапевтичен отговор.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Аноректален абсцес МКБ K61.2
- Повишена телесна температура
- Запек
- Втрисане
- Болка в аналната област
- Анална подутина
- Изтичане на гной от ануса
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Anorectal_abscess
https://emedicine.medscape.com/article/191975-overview
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/anal-abscess#1
https://www.healthline.com/health/anorectal-abscess
https://www.evergreenhealth.com/anal-abcess-fistula
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/anorectal-abscess
http://colonrectal.org/services.cfm/sid:6602/Anal_Abscess/Fistula/
Коментари към Аноректален абсцес МКБ K61.2