Апендикуларни отлагания МКБ K38.1
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Апендикуларни отлагания или фекалом на апендикса са калцирани депозити в рамките на апендикса. Това са отлагания, конкременти или "камък" изграден от втвръдняване на изпражнения с различна големина. Апендикуларни отлагания - фекаломи на апендикса могат да се появят при хронична обструкция при хроничен запек и мегаколон. Някои заболявания като болест на Chagas, болест на Hirschsprung и други нарушения на вегетативната нервна система в лигавицата на дебелото черво (сплит Ауербах) може да доведе до изключително големи или "гигантски" фекаломи, които трябва да бъдат отстранени по хирургичен път.
Малки фекаломи на апендикса са едни от най-честите причини за апендицит и дивертикулит. Фекаломите са свързани с по-бързо и с по-висок риск от развитие на перфорация на апендикса при остър апендицит.
Причини
Етиологията на апендикуларни отлагания не е напълно изяснена. Въпреки това, често в апендикса се срещат конкременти с различен вид, плътност и структура. При голяма част от пациентите те протичат безсимптомно, а при други водят до възпаление на апендикса. Установено е чрез проучвания, че образуваните конкременти не са фекални, тъй като те не са характерни за тази част на дебелото черво. Образуваните в апендикса конкременти са концентрично ламинирани, често са по-големи от лумена на самия апендикс и водят до неговата обструкция. Според проучванията типичния конкремент е почти бял, с гладка на срез повърхност.
Патофизиология
Апендикуларни отлагания са известни като една от най-честите причини за остър апендицит. Това се причинява именно от обструкцията на лумена поради различните отлагания. Смята се, че обструкцията причинява повишаване на налягането в лумена. Такова увеличение е непрекъснато свързано с отделяне на течности и слуз от лигавицата. В същото време се създава среда, благоприятстваща бактериалния растеж.
Всичките тези процеси в крайни сметка водят до увеличаване на луменалното налягане и локално възпаление. В крайна сметка повишеното налягане е по-високо от това във венозните съдове. В резултат на това започва исхемия на епитела и позволява бактериална инвазия на стената на апендикса.
Симптоми
Фекаломите протичат безсимптомно се докато не причинят остър апендицит. Започват с остра болка в долна дясна част на корема, повръщане и висока температура. При палпация има болка и чувствителност в илеоцекалната област. Други симптоми, които се проявяват при възпалението на апендикса, причинено от апендикуларни отлагания са:
- Загуба на апетит
- Гадене
- Повръщане
- Висока температура
- Подуване на корема
- Запек или диария
Диагноза
Диагностицирането на апендикуларни отлагания обикновено е случайна находка при компютърна томография по повод на друго заболяване. При други образни изследвания като рентгенография на корем, ехографско изследване, тези отлагания не могат да бъдат визуализирани по никакъв начин. При компютърната томография (скенер на корем) по-често се визуализира вече настъпилото възпаление на апендикса с обхващане на периапендикуларната тъкан. От параклиниката рядко се наблюдават някакви промени.
Диференциална диагноза
Тъй като, най-често апендикуларните отлагания водят до острото възпаление на апендикса, то в диференциалната диагноза са включени заболявания, които протичат сходно с остър апендицит. Такива са:
Лечение
За каквото и заболяване да се касае със засягане на апендикса, то се третира като спешен случай. Като такъв единственото и ефективно лечение е оперативното. Самата операция за отстраняване на апендикса се нарича апендектомия. Тя е една от най-честите оперативни намеси в хирургията. В зависимост от много фактори самата апендектомия може да се извърши както лапароскопски, така и чрез отворен метод.
Усложнения
Ако не се лекува, възпаленият апендикс може да перфорира, като в коремната кухина постъпват множество бактерии. Това води до перитонит, едно сериозно, често животозастрашаващо състояние, което налага спешна оперативна намеса. Лечението е комплексно и най-често включва антибиотици и операция.
Около възпаления апендикс може да се образува абсцес. Това води до организиране на инфекциозния процес, който го прави невъзможен за консервативно лечение и отново налага операция. Въпреки това, образуването на абсцес предпазва инфекцията от разпространение в цялата коремна кухина.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/article-abstract/536162
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/medgen/540842
https://www.novusbio.com/diseases/appendicular-concretion
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15803814/
Коментари към Апендикуларни отлагания МКБ K38.1