Периапикален абсцес без кухина МКБ K04.7
Периапикален абсцес без кухина се характеризира с образуване на неограничена абсцесна кухина в зъбната пулпа.
Периапикалне абсцес без кухина включва:
- Зъбен дентален абсцес;
- Дентоалвеоларен абсцес;
- Периапикален абсцес.
Патологоанатомично се наблюдава гнойна инфилтрация на зъбната пулпа с наличие не само на отделни абсцеси, но и с развитие на флегмон (дифузно гнойно възпаление). В резултат на увреждане на периапикалния периодонциум от токсините и ферментите на микроорганизмите или от директното им въздействие в периодонциума се установява реактивно възпаление или хиперемия (разширяване) на кръвоносните съдове. Развитието на гнойното възпаление се придружава с разпадане на тъканите и на места с образуване на множествени абсцеси.
Клиничната картина на периапикалния абсцес без кухина се характеризира с наличие на много силна, пулсираща болка, разпространяващи се по страната, на която е разположен зъбът. Болният съобщава, че ирадииращата болка се явява по хода на n. trigeminus и има до известна степен невралгичен характер. Поради тази ирадиация болният най-често не е в състояние да локализира заболелия зъб. Пристъпите на болка постепенно се засилват, стават почти непрекъснати, като се явяват само отделни малки промеждутъци на спокойствие. Болките са по-интензивни по сила през нощта. От топло болките се усилват. Студеното облекчава болките.
Диагноза на периапикален абсцес без кухина
При обективното изследване на периапикален абсцес без кухина се открива много дълбок зъбен кариес с размекнат кариозен дентин в основата. Ако се упражнява натиск със сондата, не се чувства болка. След отваряне на пулпната камера изтича гной и с това се облекчава налягането и намаляват болките, като при някои случаи изчезват напълно, а пи други степента на болката по интензивност е по-слаба.
Диференциална диагноза се прави с частичен гноен пулпит, а остър гноен периодонтит и с остър гангренозен пулпит.
При непроведено лечение се засяга периодонциумът и се развива гноен гангренозен пулпит поради попадане и на допълнителна инфекция в гнойно възпалената пулпна тъкан.
Лечение на периапикален абсцес без кухина
Лечението се състои от мортална екстирпация (изваждане) без приложение на девитализиращо средство или ако има частично жива пулпа в някой от кореновите канали – витална екстирпация.
Симптоми и признаци при Периапикален абсцес без кухина МКБ K04.7
- Повишена телесна температура
- Загуба на апетит
- Неразположение
- Подуване на лицето
- Стоматологични симптоми
- Симптоми от областта на гърдите
Коментари към Периапикален абсцес без кухина МКБ K04.7