Хиперциментоза МКБ K03.4
Хиперциментозата е състояние, което засяга формата и повърхността на корените на зъба. По-конкретно, тя се характеризира с прекомерното натрупване на материал, наречен цимент над корена на зъба, което води до по-различна форма на зъба.
Какво е цимент?
Представлява едно от четирите вещества, които се съдържат в зъбите. Това е минерализирана съединителна тъкан, която покрива цялата коренова повърхност и е по-мека от емайла, която покрива горната част на зъба.
Тъй като зъбните корени са скрити под венците, циментът обикновено не трябва да се вижда над линията на венците. Основната му функция е да закрепи зъбите в костта.
Причини за хиперциментоза
Точната причина за хиперциментоза не е изяснена. Понякога той може да бъде установен при хора, които имат определени здравословни състояния, като артрит, ревматична треска, акромегалия или болест на Пагет. В други случаи състоянието може да бъде свързано с дефицит на витамин А.
Може да се намери и при хора, които имат заболявания на устната кухина, като пародонтоза или увреждане на зъбите поради неправилно подредени зъби. Хиперциментозата засяга най-често възрастни пациенти и появата й се увеличава с напредване на възрастта.
Въз основа на макроскопския външен вид хиперциментозата се класифицира като клубна, фокална и кръгова циментална хиперплазия.
Образуването на шип от цимент е рядко състояние, характеризиращо се с появата на малки шипове или израстъци от цимент по кореновата повърхност. Появата на циментални шипове се дължи на прекомерен оклузален стрес или прекомерно напрежение от ортодонтски уред, например брекети, вероятно в резултат от отлагане на неправилен цимент или срастване на циментите, които се прилепват към корена, или калцификация на пародонтално влакно.
Поставяне на диагноза
Често хората не знаят, че имат това състояние, тъй като обикновено липсват симптоми. Излишъкът от цимент може да се види визуално на рентгенография, а зъболекарят често го забелязва, когато анализира зъбите при редовните прегледи. Той ще се появи на рентгенографската снимка като удебеляване на корена.
Хиперцементозата може да засегне един или няколко зъба. Долните кътници са най-често засегнатите зъби, но натрупването на цимент може да се открие и в горните и долни предкътници.
Лечение
Не е необходимо лечение за хиперциментоза, но зъболекарят вероятно ще иска да следи състоянието, за да се гарантира, че не води до здравословни проблеми. Хиперциментозата може да наподобява на рентгенова снимка на друго зъбно състояние, наречено циментобластома, което е по-сериозно.
Хиперциментозата е по-честа при възрастни пациенти. Освен това, циментобластом може да причини болка и подуване, тъй като растежът продължава да се увеличава.
изображения: CC0 Public Domain
Симптоми и признаци при Хиперциментоза МКБ K03.4
Библиография
https://www.colgate.com/en-us/oral-health/basics/mouth-and-teeth-anatomy/how-hypercementosis-affects-a-tooths-roots
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4080077/
Коментари към Хиперциментоза МКБ K03.4