Други хронични болести на тонзилите и аденоидите МКБ J35.8
Сливиците, известни още като небни тонзили, са двойка мекотъканни структури, разположени в задната част на устната кухина, между двете небни дъги. Те са изградени изцяло от лимфоидна тъкан, които наподобява тази на лимфните възли, като отвън са покрити с лигавица. Повърхността на тонзилите не е гладка, а лигавичният слой образува бразди, наречени крипти.
Тонзилите са част от лимфната система, чиято основна функция е защитната. Те имат за цел да предпазва от вредното въздействие на различни инфекциозни агенти, попаднали в устната кухина. Други важни такива структури, които също са част от лимфната система и предпазват носната кухина, са аденоидите. Заедно с небните тонзили те образуват Валдайеров пръстен, който е съставен общо от шест сливици.
Постоянното излагане на тонзилите и аденоидите на различни вредни въздействия, най-вече от инфекциозни агенти, може да доведе до тяхното остро или хронично възпаление. Те от своя страна могат да доведат до развитието на различни патологични процеси в самите тонзили. В статията други хронични болести на тонзилите и аденоидите ще разгледаме:
- Аденоидни вегетации - хипертрофията на аденоидите е състояние, известно като аденоидни вегетации. Тя представлява най-честата причина за обструкция на горните дихателни пътища в детска възраст. Въпреки че, се посочват различни причини за аденоидна хипертрофия, сред които са остри, хронични или рецидивиращи инфекции на носната кухина, конкретната етиология все още не е изяснена. Най-честата причина за хипертрофията при деца е алергичен ринит. Той е сред най-често срещаните хронични заболявания, засягащ около 10-40% от цялото население. Самата защитна функция на аденоидите, локализирани в носната кухина, е отговорна за тяхното често засягане и хипертрофия. Инвазирането им от различни бактерии и вируси, с последващо възпаление, води до локални патологични промени. Още в началото на инвазията от микроорганизми може да наблюдава разностепенна хипертрофия на аденоидите, както и тяхното зачервяване. Когато се касае за бактериална инфекция, понякога може да се наблюдават и бели налепи по тяхната повърхност.
- Амигдалолит - както вече споменахме, по повърхността на самите сливици се намират бразди, в които при възпалителен процес могат да се отлагат мъртви клетки, гной и други материи. С течение на времето тези материи могат да се втвърдяват или калцифицират. Това състояние е известно като амигдалолит - наличие на камъни в самите сливици. Те най-често са с много малки размери и не причиняват сериозни симптоми. Други, с по-големи размери могат да доведат до лош дъх, болки в носа и ушите, затруднено дишане, запушен нос и др. Съществуват множество методи за диагностициране на амигдалолит, тъй като самите камъни са плътни и много добре различими дори при рентгеново изследване. Подходящото лечение на амигдалолита зависи от размера на камъка и неговия потенциал да причини дискомфорт или увреждане.
- Цикатрикс на тонзилите (и аденоидите), тонзиларни "белези" - почти всяко едно остро или хронично възпалително заболяване на различни органи и структури, може да доведе до някои патологични промени, засягащи дори функциите им. Много често при остър или хроничен тонзилит, особено когато са причинени от различни бактериални агенти, се наблюдават различни патологични промени по повърхността на самите тонзили като гнойна секреция и бели налепи. След приложение на правилно антибиотично лечение, по повърхността на самите тонзили може да се наблюдават промени, които се обозначават като тонзиларни белези. Тези промени са трайни и в повечето случаи са необратими, тъй като за тяхното образуване е отговорна разраснала съединителна тъкан, която не може да замести лимфоидната тъкан изграждаща тонзилите.
- Язва на тонзилите - язвите представляват овални рани, които са дефект на кожата и лигавиците. Те обхващат всичките слоеве на органите и структурите, в които се локализират. При някои заболявания на горните дихателни пътища и устната кухина, може да се наблюдават повърхностни язви, най-често наричани афти. Афтите, наричани още афтозни язви, са малки, овални, повърхностни ранички, които се образуват в меките тъкани на устната кухина. Те могат да се локализират от вътрешната страна на бузата, под езика, от вътрешната страна на устните или по повърхността на тонзилите. Тези болезнени рани обикновено имат отчетлив хиперемиран ръб с бял център. За разлика от херпесните рани, които се причиняват от херпесните вируси, афтите не са заразни. Гнойната рана по самите тонзили може да бъде много болезнена, причинявайки възпалено гърло от едната страна. При някои от пациентите може да се наблюдава вторична бактериална инфекция на язвения дефект.
Честота
Други хронични болести на тонзилите и аденоидите са група заболявания, които най-често се срещат като усложнение на остра или хронична тонзиларна инфекция. Те са сравнително често срещани, но не толкова често диагностицирани поради това, че голяма част от пациентите с хроничен тонзилит, не търсят лекарска помощ. Самият тонзилит най-често се проявява при деца, като пиковата честота е между 5 и 15 години. За разлика от тях, тонзилит и аденоид са състояния, които се срещат изключително рядко при деца под 2-годишна възраст. Съществуват различни сезонни и възрастови вариации в честотата и причината за остър и хроничен тонзилит. На практика тонзилит се среща при хора на всяка възраст. Според направените епидемиологични проучвания за тонзилит, неговата честота е много висока в детска възраст, достигайки пик при тийнейджърите и след това постепенно спада до напреднала възраст.
Причини
В повечето случаи на възпалително заболяване на тонзилите и аденоидите, етиологията е комплексна. В нея се разглеждат вирусни, бактериални и имунологични фактори, водещи до тонзилит. В основата на изброените по-горе патологични промени на самите тонзили и аденоиди, стоят острото и хроничното възпаление на самите структури. Те могат да бъдат причинени от различни инфекциозни агенти, сред които най-често срещани са:
Вируси
- Херпесни вируси
- Вирус на Епщайн-Бар
- Цитомегаловирус
- Аденовирус
Бактерии
- Streptococcus pyogenes (бета-хемолитични стрептококи)
- Mycoplasma pneumoniae
- Corynebacterium diphtheriae
- Staphylococcus aureus
Неинфекциозни причини
- Алергии
- Замърсен въздух
- Тютюнопушене
- Химични вещества и изпарения
Симптоми
Заболяванията на тонзилите и аденоидите най-често засягат деца в предучилищна възраст и млади възрастни. Клиничното протичане може да варира в широки граници, като дори при някои пациенти то може да бъде изцяло безсимптомно. При други, тези патологични състояния, могат да доведат до сериозни симптоми и промени в качеството на живот. Сред най-характерните симптоми за тези състояния са:
- Главоболие
- Зачервено гърло и тонзили
- Болка при преглъщане
- Висока температура
- Променен глас
- Запушен нос
- Хрема
- Лош дъх
- Наличие на гнойна секреция и бели налепи по повърхността на тонзилите
Препоръчва се консултация с лекар при:
- Затруднено дишане
- Изключително затруднено преглъщане
- Обилно слюноотделяне
Диагноза
Диагностицирането на други хронични болести на тонзилите и аденоидите е лесно и в повечето случаи са достатъчни единствено подробна анамнеза и физикален преглед. При повечето пациенти със съмнение за хронично заболяване на тонзилите и сливиците, се следват следните диагностични стъпки:
- Физикален преглед - при физикалния преглед е нужно снемането на подробна анамнеза, при която може да се установи прекарана остра или хронична инфекция на тонзилите и аденоидите. При физикалния преглед, от голямо значение за диагностицирането на състоянията са оглед на устната и носната кухина. Огледът на устната кухина се осъществява с помощта на дървена шпатула, която помага при отпадане корена на езика. Видимите промени при повечето пациенти са достатъчни за поставяне на диагнозата.
- Риноскопия и назална ендоскопия - риноскопията е предпочитан метод на избор за визуализиране на носната кухина, с помощта единствено на източник на светлина. Назалната ендоскопия е ендоскопски метод, при който освен източник на светлина, с помощта на камера, може да се направи по-подробен анализ на състоянието на носната кухина и нейните структури.
- Микробиологично изследване - тъй като, в повечето случаи на остри или хронични заболявания на тонзилите и аденоидите причинителите са различни вируси или бактерии, е нужно микробиологично изследване. С помощта на памучен тампон се взима материал от гърлен и носен секрет, които се посяват в специални хранителни среди.
- Образни методи - те са подходящи за определяне на точните размери при аденоидна и тонзиларна хипертрофия, съчетани с образуването на конкременти (амигдалолит). Най-често използваното образно изследване е рентгенография на глава и шия.
Лечение
Лечението на други хронични болести на тонзилите и аденоидите при всички пациенти е индивидуално и се определя основно от тежестта на заболяването и неговите клинични прояви. Независимо от това дали тонзилит е причинен от вирусна или бактериална инфекция, приложението на грижи в домашна обстановка винаги могат да повлияят благоприятно на заболяването.
Тъй като, при тонзиларен цикатрикс, амигдалолит, язва на тонзилите промените са необратими в повечето случаи, основното лечение, което се прилага е хирургичното. Хирургичното отстраняване на тонзилите и аденоидите е рутинна процедура, която се извършва от УНГ-специалисти в рамките на 30-60 минути. Процедурата е известна като тонзилектомия или аденоидектомия, и индикации за тяхното извършване са:
- Седем остри епизода на тонзилит през предходна година
- Пет остри епизода на тонзилит през последните две години
- Най-малко три епизода годишно през последните три години
Възстановителният период след операция трае средно около 1 седмица, но при пациенти в по-тежко състояние, може да трае и по-дълго. При повечето от пациентите с по-горе изброените състояния прогнозата е добра и след хирургичното отстраняване на сливиците се наблюдава пълно възстановяване.
Усложнения
Тонзилектомия се предприема и при наличие на някои от следните усложнения на остра или хронична инфекция на тонзилите:
- Обструктивна сънна апнея
- Затруднено дишане
- Перитонзиларен абсцес
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5782982/
https://emedicine.medscape.com/article/871977-overview
https://www.healthline.com/health/canker-sore-on-tonsil#symptoms
https://www.webmd.com/oral-health/picture-of-the-tonsils
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tonsillitis/symptoms-causes/syc-20378479
Коментари към Други хронични болести на тонзилите и аденоидите МКБ J35.8