Мозъчен инфаркт, причинен от емболия на прецеребрални артерии МКБ I63.1
Мозъчен инфаркт, причинен от емболия на прецеребрални артерии се среща у млади хора със сърдечен порок или активен ендокардит или у много възрастни лица с добре изразена атеросклероза и улцерирали атероматозни плаки в сънните артерии или началната част на аортата.
Тя е тежко усложнение на миокардния инфаркт, когато се образува пристенен тромб. Тахиаритмията създава благоприятни условия за откъсване на малки късчета 9емболи0, които се разнасят с кръвната циркулация. В анамнезата на такива болни се откриват данни за прекаран сърдечен инфаркт и емболия в някой крайник или вътрешните органи. Тромбоемболичните инсулти се развиват много остро, апоплектиформено - за секунди. При ставане от легнало положение, при пасивно обръщане в леглото, при психично вълнение, тахиаритмия болният пада като сноп на земята или изведнъж получава парализа на някоя част на тялото или онемява поради афазия, по-рядко поради анартрия. Обикновено се запушват средни по калибър артерии. Най-често се емболизира средната мозъчна артерия, която е продължение на вътрешната сънна артерия. Пак по анатомични причини тромбоемболиите в ляво са по-чести, отколкото в дясно. При емболия във вертебро-базиларната съдова система смъртта настъпва за часове, дори за няколко минути.
Микроемболизацията може да бъде кардиогенна или атеромогенна. По-честа е в лявата сънна артерия. Поради малкия диаметър на емболите запушват най-тесните крайни разклонения на артериите. Обикновено те са множествени и често повтарящи се. Микроемболизацията е важен патогенезен механизъм на преходните разстройства на мозъчното кръвообращение. Нерядко причинява генерализирани конвулсии, а при ендокардит може да причини и епилептичен статус със смъртен изход. Тя рядко се проявява с парези или хемихипестезия. С други думи, за разлика от тромбмакремболията преобладават коровите и общомозъчните прояви.
Диагнозата на заболяването се прави въз основа на бързо развиващата се клинична симптоматика, компютърна томография и магнитен резонанс на главата. Лечението на мозъчен инфаркт, причинен от емболия на прецеребрални артерии може да бъде консервативно или инвазивно.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- КП № 51 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ С ТРОМБОЛИЗА
- Въздушна емболия
- I74.3 Емболия и тромбоза на артерии на долните крайници
- I74.2 Емболия и тромбоза на артерии на горните крайници
- I74.5 Емболия и тромбоза на илиачна артерия
- I26.0 Белодробна емболия със споменаване на остро белодробно сърце
- Тъканна емболия
- I63.4 Мозъчен инфаркт, причинен от емболия на церебрални артерии
- I74.8 Емболия и тромбоза на други артерии
Коментари към Мозъчен инфаркт, причинен от емболия на прецеребрални артерии МКБ I63.1