Хиперметропия МКБ H52.0
Хиперметропията (далекогледство) е състояние на окото, при което лъчите, изхождащи както от далечни, така и от близки предмети, се пречупват така, че образът се получава винаги зад ретината. Вследствие на това се получава замъглено виждане.
Етиологията на далекогледството е разнообразна. То може да се дължи на:
- аксиално далекогледство - при това състояние общата пречупвателна способност на окото е нормална, но има аксиално скъсяване на очната ябълка. Това е най-честата причина за хиперметропия.
- плоска леща или намалена изпъкналост на роговицата.
- в резултат на намаляване на коефициента на рефракция на лещите в напреднала възраст.
- вродена или придобита липса на очната леща води до афакия - състояние на тежко далекогледство.
Хиперметропията може да бъде латентна (асимптоматична) или манифестна (симптоматична). Клинично се изявява с умора на очите, локализирано предимно в челото главоболие, лека фотофобия и сълзене от очите.
Диагнозата на заболяването при млади пациенти може да се постави случайно при очен преглед. Изследването на рефракцията при млади хора трябва да става само след пълна парализа на акомодацията с атропин. Хиперметропичното око има по-плитка предна камера. При много висока хиперметропия окото е малко, с малка роговица и е разположено дълбоко в орбитата. При далекогледи пациенти могат да се наблюдават чести блефарити, хронични конюнктивити, хордеолоза, псевдоневрит на зрителния нерв.
Лечението на хиперметропията се осъществява с очила с изпъкнали сферични лещи или контактни лещи със същата форма. Хиперметропията е нарушение на акомодацията, което по принцип не прогресира.
Повече информация може да прочетете в секцията "Здравни проблеми":
Коментари към Хиперметропия МКБ H52.0