Друга детска церебрална парализа МКБ G80.8
› Причини и патогенетични особености
› Диагноза
Въведение
Детската церебрална парализа представлява група заболявания, проявяващи се с нарушение на моторната функция, причинено от увреждане на мозъка или мозъчни малформации, които са налице при раждането или се развиват скоро след това.
Към друга детска церебрална парализа се включват така наречените смесени форми, съставлява комбинация от някои от основните форми на заболяването.
Причини и патогенетични особености
Всички форми на детска церебрална парализа са причинени от увреждане или ненормално развитие на мозъка и смесената церебрална парализа не е изключение. Степента и вида на увреждането се определят от местоположението и степента на мозъчната аномалия или увреждане.
Майчините инфекции и феталните инфекции са основната причина за увреждане на мозъка. Жени с възпалително заболяване на таза имат риск от раждане на дете с церебрална парализа. Други инфекции също могат да доведат до увреждане или ненормално развитие на мозъка на плода. Тялото се бори с инфекцията, като произвежда повече цитокини, представляващи вид имунни клетки, като повишеното количество цитокини води до възпаление, ключова част от процеса на борба с болестта, но това може да доведе до възпалително увреждане на мозъка.
Други чести причини за болестта са неонатална асфиксия, пролонгирана неонатална жълтеница с развитие на керниктер, тежки травми, генетични мутации и други.
Изложени на по-висок риск са недоносените и преждевременно родени, с ниско тегло новородени, риск е налице и при многоплодна бременност, Rh-несъвместимост, излагане на вредни въздействия и токсини, тютюнопушене и злоупотреба с алкохол през бременността и други.
Видове и симптоми
Най-често срещаните форми на детска церебрална парализа са спастичните с хемиплегия, квадриплегия или диплегия, които се характеризират със спастичност на мускулите. Дискинетичните форми на церебрална парализа се характеризират с бавни, неволеви движения. Атаксичната церебрална парализа засяга баланса и дълбоката сетивност. Понякога две или повече форми на церебрална парализа засягат един пациент, състояние, наречено смесена церебрална парализа.
В рубриката друга детска церебрална парализа са разгледани някои смесени синдроми на церебрална парализа:
- спастична и дискинетична: спастичните форми често се срещат в комбинация с дискинетичните форми (атетоидна церебрална парализа). Това означава, че детето ще има спастичност на мускулите с неволеви и гърчови движения, като обикновено спастичната компонента се проявява преди атетоидната
- спастична и хипотонична: друг вид смесена церебрална парализа е комбинацията спастична форма с хипотонична форма. При това състояние някои мускули са спастични, а други са отпуснати, вяли
- усложнения: припадъците са най-специфичните усложнения, като могат да варират от леки до тежки и се срещат приблизително при една трета от пациентите. Психичните заболявания са изключително често срещано състояние, свързано със смесена церебрална парализа. Други чести усложнения са затруднения в говора и преглъщането, проблеми със слуха, проблеми със зрението
Диагноза
Възрастта на детето, в която се поставя диагнозата на смесената церебрална парализа, варира в значителна степен в зависимост от формата, която преобладава, но преди 18-месечна възраст се говори за общи неврологични разстройства, а церебрална парализа се поставя като диагноза най-рано след тази възраст.
Данните за давността и тежестта на оплакванията, забавяне в развитието в комбинация с клиничните находки и резултати от специализирания преглед за оценка на мускулния тонус, рефлексите, походката, говора и други насочват към болестта.
За потвърждаване се използват някои образни изследвания, включително ядрено-магнитен резонанс или компютърна томография на главата.
Допълнителни изследвания се назначават за оценка на риска от усложнения, установяване на съпътстващи синдроми и подпомагане диференциалната диагноза.
Лечение и прогноза
Терапевтичният подход при различните форми на детска церебрална парализа се определя строго индивидуално и може да включва своеобразна комбинация от различни методи и средства:
- медикаментозна терапия: в зависимост от оплакванията могат да се използват перорални мускулни релаксанти, ноотропни средства, антиконвулсивни медикаменти, инжектиране на ботулинов токсин в засегнатите мускули и други
- оперативно лечение: според наличните нарушения може да се наложи извършването на ортопедични интервенции (мекотъканни, костни) или неврохирургични операции
- физиотерапия: ключов момент в дългосрочното лечение на заболяването е физикалната терапия и рехабилитация, като могат да се прилагат кинезитерапия, механотерапия, лечебен масаж, термотерапия, хидротерапия, ерготерапия и много други
- други видове лечение: рекреация, използване на адаптивни и помощни устройства (ортези, шини, инвалидни колички, слухови апаратчета, очила), психотерапия, трудова терапия, биофийдбек и много други
Прогнозата се определя за всеки конкретен случай, като трудно може да се предскажат възможните усложнения и нарушения в дългосрочен план. При тежките форми качеството и продължителността на живот са значително влошени.
Полезна информация по темата може да намерите в раздел Здравни проблеми:
» Детска церебрална парализа (ДЦП)
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Друга детска церебрална парализа МКБ G80.8
- Мускулна слабост
- Болка в гръдната област
- Трудност при преглъщане
- Атаксия
- Повишено отделяне на слюнка
- Затруднения в концентрацията
Лечение на Друга детска церебрална парализа МКБ G80.8
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ФЛУНАРИЗИН капсули 5 мг * 20 ТЕВА
КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 100
Зелена рецептаКСАНАКС таблетки 0.25 мг * 100
Зелена рецептаБиблиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8717-cerebral-palsy
https://www.cdc.gov/ncbddd/cp/facts.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cerebral-palsy/symptoms-causes/syc-20353999
https://en.wikipedia.org/wiki/Cerebral_palsy
https://www.webmd.com/children/guide/understanding-cerebral-palsy-basic-information
https://kidshealth.org/en/parents/cerebral-palsy.html
https://www.healthline.com/health/cerebral-palsy
Коментари към Друга детска церебрална парализа МКБ G80.8